Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Nové zvonění pro mobily dospělí neslyší

Nové zvonění pro mobily dospělí neslyší

Informativní příspěvek

Bezpečnostní agentura Compound Security z Welsu vyvinula specielní zařízení znepříjemňující setrvávání osob mladšího věku v určité oblasti. Původním záměrem mělo být vypudit party výrostků z okolí obchodních center a zabránit tak odrazování seriózních zákazníků. Přístroj nazvaný komár je založen na vysílání tónu vysoké frekvence (17 kHz). Využívá prostého faktu, že čím je člověk starší, tím více klesá nejvyšší frekvence zvuku, který je schopen slyšet. Tón v oblasti nad 15 kHz již většina dospělých prostě nevnímá.

Že to byl od počátku nesmysl, je evidentní. Odrazováni by byli i zákazníci přicházející nakupovat se svými malými dětmi. Ukázalo se ale, že zde použitý princip generování zvuku umožňuje i jiné uplatnění. Nápad byl transformován do podoby vyzvánění pro mobilní telefony. A tak se tento vynález nakonec přece jen prakticky uplatnil. Jen úplně jinak. Zvonění nazývající se „bzučení pro puberťáky" (teen buzz) je mezi mládeží velkým hitem. Šíří se od mobilu k mobilu úžasným tempem. Firma, která ho vyvinula, ho prodává pod obchodním názvem „komáří tón" (mosquitotone). Neslyší ho rodiče během nočních relací, neslyší ho ani učitel, je-li třeba během vyučování něco vyřídit nebo získat potřebné informace do písemky.

O vlně zájmu o tento nový vynález informoval před nedávnem britský tisk. Následná diskuze ukázala, že je velmi obtížné dětem bránit ve využívání tohoto druhu zvonění. Učitelům se dostalo jen té rady, že mají věnovat větší pozornost dění ve třídě během výuky.

 

zdroj: Teacher-proof ring tone latest 'teen buzz', eSchoolNews.com, June 14, 2006

 

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám