Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Velká Británie a Čína zahajují rozsáhlou...

Ikona informativni

Velká Británie a Čína zahajují rozsáhlou spolupráci v oblasti e-learningu

Autor: Daniel Tocháček
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese http://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zpráva o podpisu dohody mezi Velkou Británií a Čínou stvrzující vůli aktivně spolupracovat na poli distančního elektronického vzdělávání.
Klíčová slova: Čína, Velká Británie, spolupráce, eLearning

Podpisem společné dohody stvrzující vůli aktivně spolupracovat na poli distančního elektronického vzdělávání završili před časem zástupci britské a čínské vlády intenzivní vyjednávání o vzájemné kooperaci v oblasti školství. Zisk z uzavřené smlouvy by měly mít obě strany: v Číně výhledově více něž 20 miliónů žáků získá přístup ke kvalitním e-learningovým kurzům; ve Velké Británii poskytne příprava těchto kurzů příležitost velmi zajímavého výdělku soukromým firmám a vzdělávacím institucím.

Organizace pilotní fáze projektu spolupráce Velké Británie a Číny při přípravě distančních elektronických kurzů byla svěřena britské společnosti LP+ provozující stejnojmenný vzdělávací portál a čínské mediální skupině Sun Media. Britská strana odpovídá za vytvoření výukového systému a specializovaného portálu, čínská dodá vzdělávací obsah tak, aby byla pokryta většina vyučovacích předmětů čínských středních škol. Oba hlavní partneři se v případě potřeby mohou spolehnout na pomoc dalších subjektů, které již mají s podobnými aktivitami určité zkušenosti. V Číně se totiž již dříve, před nyní uzavřenou mezivládní dohodou, uplatnily tradiční i e-learningové programy některých britských škol, např. Shireland Language College, University of Nottingham, Dulwich College atd. Zpřístupnění prvních kurzů je plánováno na jaro 2008, kdy se do projektu zapojí žáci středních škol ve 20 vybraných větších čínských městech.

Bylo již zmíněno, že vedle nesporného pedagogického přínosu, by k očekávaným výsledkům projektu měl patřit i přínos ekonomický. Oficiální zprávy o stavu britské ekonomiky z poloviny září 2007 ukazují, možná překvapivě, že vzdělávací kurzy a různá školení jsou pro Británii velmi důležitým exportním artiklem. Britské hospodářství má z vývozu této komodity dokonce větší zisky, než z finančních služeb či z automobilového průmyslu. Celkový roční obrat se v tomto odvětví pohybuje v řádu desítek miliard liber a za poslední 2 roky vzrostl o 39%. Pokud Britové chtějí tento trend udržet, razantní vstup na čínský trh, kde stále více roste poptávka po kvalitním vzdělání, je pro ně povinností.

odkazy:
UK learning exports 'worth £28bn'
£4m for China-UK university links
University launches China campus

zdroje:
UK and China sign e-learning deal. BBC News UK Education, 24 September 2007
LP+ rolled out to 20 million Chinese users. LP+ News, 24 September 2007

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 11. 10. 2007
Zobrazeno: 1516krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
TOCHÁČEK, Daniel. Velká Británie a Čína zahajují rozsáhlou spolupráci v oblasti e-learningu. Metodický portál: Články [online]. 11. 10. 2007, [cit. 2020-11-28]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/11861/VELKA-BRITANIE-A-CINA-ZAHAJUJI-ROZSAHLOU-SPOLUPRACI-V-OBLASTI-E-LEARNINGU.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.