Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Moderní výukové metody na univerzitě v Torontu...

Ikona informativni

Moderní výukové metody na univerzitě v Torontu prohrávají!

Autor: Bořivoj Brdička
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese http://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Pozoruhodná kauza profesora Steva Joordense z University of Toronto, kterému odbory soudní cestou brání učit psychologii moderními metodami.
Klíčová slova: soud, Kanada, hodnocení, testování, University of Toronto, Joordens
Profesor Steve Joordens učí na University of Toronto psychologii. Je uznávaným odborníkem na problematiku paměti a pozornosti, opakovaně oceňovaným učitelem, ovládá technologie, je šťastně ženat a se svou manželkou založil školní hudební skupinu. Mezi studenty je natolik oblíben, že byl svého času na první příčce hodnocení portálu RateMyProfessors.com. Jen v prvním ročníku učí 1500 studentů, jejichž studijní výsledky je třeba na konci semestru ohodnotit. Vzhledem k nedostatku peněz na asistenty, bylo hodnocení v minulosti realizováno počítačovým testem složeným z otázek s výběrovou odpovědí.

Profesor Joordens si v souladu se současnými trendy v pedagogice plně uvědomuje, jak nedostatečné a neodpovídající potřebným výukovým cílům je použití testů s výběrovou odpovědí pro ověřování výsledků. Rozhodl se proto vyvinout vlastní počítačovou online aplikaci, která automaticky vede studenty při tvorbě esejí a hlavně při jejich vzájemném hodnocení. Je pochopitelně velmi obtížně představitelné, že by sám četl 1500 semestrálních prací. Program proto pro každou práci vybere 5 studentů a vede je ke kritickému a zodpovědnému hodnocení práce spolužáků. Sám profesor pak řeší jen ty případy, kdy je hodnocení studentů nějakým způsobem problematické. Aplikace se nazývá PeerScholar a společně s kolegou (Dwayne Pare) za ni v letošním roce obdrželi prestižní cenu National technology Innovation Awards. Profesor Joordens ji experimentálně provozoval již 3 roky bez jediné stížnosti ze strany studentů.

Až potud vše vypadá normálně a prostředí torontské univerzity se jeví jako velmi pokrokové. Překvapení přišlo teprve v okamžiku, kdy byl PeerScholar plně nasazen v praxi. Odborová unie zastupující asistenty a pomocné instruktory podala stížnost k soudu na to, že není možné, aby si své práce studenti hodnotili a komentovali sami. Pro řešení případu byl určen nezávislý arbitr, jež dal v lednu letošního roku za pravdu odborům. Výrok zní, že není možné, aby univerzita za hodnocení studentských prací neplatila. Profesor Joordens se tedy odvolal k nejvyššímu soudu státu Ontario.

Asi už tušíte, jak to dopadlo. Ano, 8. června nejvyšší soud výrok potvrdil. Znamená to, že systém vzájemného hodnocení učící studenty myslet místo memorování encyklopedických znalostí se na University of Toronto napříště nesmí používat. Otázkou je, zda teď najde univerzita peníze na hodnocení prostřednictvím placených asistentů? Skoro bych se byl ochoten vsadit, že ke slovu přijdou staré dobré počítačové testy. Je zajímavé, že proti těm odbory neprotestují!
zdroje:
Emily Senger -
Court fails Toronto professor’s grading on a budget, National Post, June 18, 2009
Exclusive RTK Interview: The hottest prof on ratemyprofessors.com, Reject the Koolaid, October 16, 2006

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 07. 09. 2009
Zobrazeno: 1489krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BRDIČKA, Bořivoj. Moderní výukové metody na univerzitě v Torontu prohrávají!. Metodický portál: Články [online]. 07. 09. 2009, [cit. 2020-11-28]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/11681/MODERNI-VYUKOVE-METODY-NA-UNIVERZITE-V-TORONTU-PROHRAVAJI.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.