Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Šedivý starý rejpal pomáhá žákům s LMD

Ikona informativni

Šedivý starý rejpal pomáhá žákům s LMD

Autor: Bořivoj Brdička
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese http://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zpráva o aktivitách anglického otce žáka s LMD, který se díky tomu stal tvůrcem počítačových programů a učitelem.
Klíčová slova: výukové hry, výukové programy, GOOPLA, Grey old twit, Grey Olltwit, Simon Hensby, LMD, poruchy učení
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

Šedivý starý rejpal (Grey old twit nebo Grey Olltwit), vlastním jménem Simon Hensby, je opravdový všeuměl z Jižního Londýna. V životě měl mnoho různých řemesel. Byl metařem, uklízečem, malířem pokojů, dekoratérem, instalatérem, elektrikářem, uvaděčem v kině, prodavačem oděvů, mlékařem, zahradníkem, číšníkem, pumpařem, šéfem a opravářem všeho, na co si vzpomenete. Skutečnost, že byl jeho druhý syn (ze tří) trpící LMD i jinými poruchami někdy v polovině 90. let minulého století vyloučen ze školy, ho donutila vzdát se v té době slibné kariéry pojišťovacího agenta, zůstat s ním doma a plně se věnovat jeho vzdělávání.

Je celkem zřejmé, že jako všeuměl měl k technologiím vždy celkem pozitivní vztah. Brzy zjistil, že mu mohou při výchově synů významným způsobem pomoci a začal tvořit vlastní počítačové programy vyznačující se jednoduchostí a pochopením pro potřeby žáků s různými poruchami učení. Velmi mu to usnadnilo život, když po roce domácího vyučování jeho hendikepovaného syna přijali do zvláštní školy a on se v ní stal (prozměnu) učitelem.

V roce 1996 založil svůj první web nazvaný podle přezdívky získané od synů (Grey Olltwit) a začal jeho prostřednictvím poskytovat svůj software celému světu. Teď v březnu oslavil již 15leté výročí své existence a při této příležitosti otevřel nový portál s názvem GOOPLA (Grey Olltwit’s Online Personal Learning Area). Za léta svého působení v roli poskytovatele volně dostupného výukového software, který je v archivech často zařazován mezi výukové hry, se stal docela známým po celém světě. Jeho programy si stáhly již miliony uživatelů a mnoho z nich (hlavně rodičů podobně postižených dětí) vyjadřuje Rejpalovi svou vděčnost. Většina posledních verzí programů je k dispozici online.

Myslím, že podobných lidí je třeba si v dnešní době zvláště vážit. Simon Hensby nikdy nepropadl pokušení na svých produktech vydělat hromadu peněz. U nás by si již pravděpodobně dávno hledal zase jiné zaměstnání. V anglofonním světě je ale naštěstí dost lidí ochotných zaplatit 10 £ za celoživotní přímý přístup do jeho archivu cca 200 výukových programů. S největší pravděpodobností i tak tento způsob obživy bude silně připomínat ono dobře známé 10. řemeslo, a sice bídu. Archiv je totiž ve skutečnosti ve verzi s reklamami přístupný komukoli a chudí lidé mohou o členství v klubu zažádat, a dostanou ho zdarma.

Simon Hensby své syny samozřejmě dávno zdárně vychoval a ti mu dnes již s jeho byznysem pomáhají. Přejme mu, aby si nikdy nemusel hledat jinou práci, a sami sobě, aby podobných lidí kolem nás stále přibývalo.

Citace a použitá literatura:
[1] - SCHERLUND, Helge. Educational Software Giant Celebrates 15 Years By Launching New Online Learning Site. 2011. [cit. 2011-03-28]. Dostupný z WWW: [http://scherlund.blogspot.com/2011/03/educational-...].  
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 28. 03. 2011
Zobrazeno: 3443krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 4
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
2 uživatelé Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BRDIČKA, Bořivoj. Šedivý starý rejpal pomáhá žákům s LMD. Metodický portál: Články [online]. 28. 03. 2011, [cit. 2020-05-28]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/11403/SEDIVY-STARY-REJPAL-POMAHA-ZAKUM-S-LMD.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.