Domů > Odborné články > Základní umělecké vzdělávání > Mobilní aplikace k procvičení a testování hudební teorie a praxe
Odborný článek

Mobilní aplikace k procvičení a testování hudební teorie a praxe

30. 1. 2019 Základní umělecké vzdělávání
Autor
Mgr. Karel Šimeček

Anotace

Tento článek pojednává o vybraných mobilních aplikacích zaměřených zejména na hudební teorii a praxi. Hlavním cílem je tedy stručně popsat vybrané aplikace spustitelné na mobilních zařízeních typu smartphone nebo tablet.

Mobilní aplikace k procvičení a testování hudební teorie a praxe

Hudební nástroje

Aplikace Hudební nástroje je zcela jistě velmi dobrým pomocníkem pro hudební výchovu. Nástroje se dělí do čtyř kategorií. Strings (Strunné nástroje) obsahují kytaru, elektrickou kytaru, mandolínu, banjo, oud, kanonaki a saz. Winds (Dechové nástroje) obsahují flétnu, klarinet, hoboj, okarínu, panovu flétnu, saxofon, trombón a trubku. V sekci Drums (Bubny) objevíme bubenický set, darbuku, bonga, steeldrum, pochodový buben, xylofon, marimbu a kalimbu. A poslední políčko Others (Další) nám skrývá piano, klávesy, harfu, akordeon, harmoniku, violoncello, kontrabas a taiko. V těchto jednotlivých sekcích vám nástroje umožní přehrát celou stupnici, popř. je vyzkoušet. Bohužel je však aplikace kompletně v angličtině, dále se po každém kliknutí na jednotlivé čtyři sekce objeví reklama, zvuky které nástroje vydávají, jsou často moc elektronické a rozdělení do kategorií je někdy velmi zavádějící.

Walkband

Velmi šikovnou aplikací je také Walkband (na operační systém Android), který je navíc kompletně zdarma (jen občas se vám objeví nějaká ta reklama). Tato aplikace (ač pouze v angličtině) obsahuje velké množství hudebních nástrojů (klasická kytara, basová kytara, elektrická kytara, klávesy, sestava bubnů, viola, harfa atd.) a jejich zvukové modifikace (lze např. vybírat z více druhů klávesových nástrojů). Navíc na rozdíl od aplikace Hudební nástroje jsou zvuky realističtější. U jednotlivých hudebních nástrojů je možné využít velké množství nastavení jako hraní celých akordů (spolu se zobrazením, jak se na daný nástroj akord hraje), přepínání režimů (např. u kytary rytmický, kdy hrajete přednastavené akordy, a sólovací, kdy můžete pohodlně přejíždět po virtuálním hmatníku a sólovat), metronom s nastavením BPM a taktu, a co je nejlepší, všechny nástroje můžete nahrávat a skládat z jednotlivých linek celé písně, které lze exportovat do formátu MP3. Celkově je aplikace velmi intuitivní a velmi zdařilá. 

Zvukové pexeso

Aplikace Zvukové pexeso pomáhá procvičovat sluch a sluchovou paměť. Hra má 3 úrovně obtížnosti. Postupně se přidávají tóny a ty můžete hádat. V principu má stejná pravidla jako klasické obrázkové pexeso, jen s tím rozdílem, že nehledáme dvojice obrázků, ale dvojice jednotlivých tónů. V aplikaci je možné sledovat skóre závislé na počtu uhodnutých dvojic na co nejmenší počet pokusů.

Perfect ear

Perfect ear (Dokolané ucho) je jedna z dalších aplikací na mobilní plaformu Android, které se zabývají více tématy najednou. Původní záměr této aplikace je, jak již název napovídá, zdokonalit hudební sluch pomocí mnohých cvičení (ladění podle sluchu, trénink zpěvu atd.). Ovšem postupně se nabalují další funkce, které této aplikaci dodávají na robustnosti. Dále je tedy možné mimo jiné trénovat různé intervaly, stupnice, akordy, tóny na kytarovém hmatníku, tóny kvintového a kvartového kruhu, a v neposlední řadě také hudební diktáty. Aplikace také disponuje rozsáhlou hudební teorií. Bohužel je celá aplikace v anglickém jazyce, takže zejména v již zmiňované hudební teorii je zapotřebí velmi pokročilé znalosti jazyka. Přesto je aplikace velmi povedenou, a dokonce obsahuje prvky gamifikace. Další nevýhodou je, že některá cvičení jsou placená (velký počet je však zdarma). 

Musical dictation lite

Další povedenou aplikací, která je zdarma je Musical dictation lite pro operační systém Android. Aplikace je kompletně v angličtině. Musical dictation lite generuje poslechová notová cvičení (hudební diktáty). Aplikace přehraje sekvenci tónů, které musíte podle poslechu uhodnout. Maximální počet not na jedno cvičení je 16. V nastavení lze dále např. vybírat tempo, který hudební nástroj tóny přehrává, a různé druhy obtížností (např. zdali vám aplikace napovídá názvy not na notové osnově). Aplikace však obsahuje reklamy. Pokud vás reklamy obtěžují a chtěli byste se jich zbavit, je zde alternativa v podobě placené verze Musical dictation Pro (cena 31,99 Kč). V placené verzi můžete vytvářet cvičení pro 24 not. 

Naučte se hudba číst hudbu (lite)

Aplikace pro operační systém Android Naučte se hudba číst hudbu (lite) trochu zavání tím, že se vše bude točit kolem strojového překladu. Budete mile překvapeni, jak krásně česky aplikace umí. Po spuštění aplikace máte před sebou klaviaturu a notovou osnovu s houslovým, nebo basovým klíčem. Vaším úkolem je správně uhodnout, jaká nota se na notové osnově právě zobrazuje. Pokud neuhodnete, aplikace vám dá zpětnou vazbu, že jste neuspěli a prozradí vám správnou odpověď. Pokud uhodnete, dostanete zpětnou vazbu o vašem úspěchu a na notové osnově se objeví další nota. Mnoho věcí lze donastavit pod políčkem možnosti, např. které klíče a stupnice může aplikace využívat, alternativní notace, hudební nástroje a zvuky, které tóny přehrávají (klavír, kytara, varhany, trumpeta, vibrafon, telefon a žádný zvuk), počet hudebních tónů na jedno cvičení a dobu, po kterou bude testování probíhat. Aplikace však bohužel obsahuje reklamy. Existuje však placená verze programu Učit se číst hudbu – lektor (cena 43,99 Kč), která je bez reklam a některých omezení (počty stupnic, počty alternativních notací atd.). Aplikace je navíc podporována i na dalších platformách např. iOS (1,99$) a Windows Phone (40 Kč). Bohužel však v těchto případech již nejsou zdarma.

Learning notový záznam klavír

Learning notový záznam klavír je další hravá aplikace, ve které je možné si zdarma otestovat vaše znalosti čtení notového záznamu. Aplikace v úvodu nabízí několik obtížností, ke kterým se však musíte postupně propracovat (obdobně jako procházení úrovní ve hrách). Je možné nastavit, jestli budete zkoušet hádat noty v basovém klíči, nebo v houslovém a alternativní notace (obsahuje i C D E F G A H). Po spuštění testu se v horní liště zobrazí stopky, které zobrazují čas na uhodnutí, dále pak číslo cvičení, ikona srdce s číslem, která definuje počet chybných odpovědí (životy ve hře), kotlík s penězi, který zobrazuje získané body, a smajlík, který reaguje, jak aktuálně odpovídáte. 

Music Note Trainer Lite

Aplikace Music Note Trainer Lite pro operační systém Android slouží k tréninku a zlepšování znalostí v oblasti hudební teorie, a konkrétně čtení notového záznamu. Vše je bohužel lokalizováno pouze do anglického jazyka, ale dle mého názoru stačí velmi elementární znalost jazyka pro pochopení celé aplikace. Po spuštění se před vámi objeví 3 modré čtverce Learn (Výuka), Practice (Cvičení) a Play (Hraní). Sekce Výuka je koncipována tak, že vás vše naučí základní noty, stupnice a jejich předznamenání, rytmy a mnohé další. Sekce Cvičení vám umožňuje si ještě před ostrým testem vyzkoušet, jak na tom jste, a cvičení kopírují předchozí sekci. Poslední je sekce Hraní, ve které procházením jednotlivých úrovní získáváte body a propracováváte se dál. Ve verzi lite se zobrazují reklamy, které lze vypnout tím, že si aplikaci Music Note Trainer (23,10 Kč) zakoupíte.

Circle of 5ths

Základem aplikace Circle of 5ths je kvintový (kvartový) kruh. V tomto kruhu lze odvozovat durové a mollové stupnice. Aplikace se však zaměřuje na další využití tohoto kruhu, a to je určování kadence akordů (tónika – 1. stupeň, supertónika – 2. stupeň, mediant – 3. stupeň, subdominanta – 4. stupeň, dominanta – 5. stupeň, submediant – 6. stupeň a citlivý tón – 7. stupeň). Takže pokud klepneme např. na tón C, objeví se nám následující akordy C, Dmi, Emi, F, G, Ami, Hdim (v aplikaci se u posledního zobrazí Bdim, ale musíme mít na paměti rozdíl mezi evropskou a americkou notací). Aplikace umí všech těchto 7 akordů zahrát a velmi ulehčit práci, např. při skládání nové písně. Aplikace však bohužel nepokrývá všechny stupnice, chybí ty, co se překrývají (např. zde nenajdete stupnici C#-DUR a k ní příslušné akordy).

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Karel Šimeček

Hodnocení od recenzenta

Tým RVP.CZ
30. 1. 2019
Zdařilé pokračování zajímavého článku. Také zde jsou prezentovány možnosti, jak zatraktivnit hudební výchovu. Tentokrát s použitím mobilních aplikací, které jsou pro dnešní děti motivační. Pro učitele opět dobrý rádce a inspirativní pomocník. Doporučuji k publikování.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Článek pro obor:

Nauka o hudbě