Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Speciální vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Speciální vzdělávání > Vánoční překvapení pro rodiče žáků ZŠ pro...

Vánoční překvapení pro rodiče žáků ZŠ pro sluchově postižené v Plzni

Praktický příspěvek
inspirace
projekt
Autor Olga Kroupová
Autorka informuje o zajímavé změně tradičního programu vánoční besídky konané každoročně v ZŠ a MŠ pro sluchově postižené v Plzni.

Dlouhá léta pořádala ZŠ a MŠ pro sluchově postižené v Plzni vánoční besídku v tělocvičně s tradičním programem: scénky, tanečky a básničky. Loni jsme se rozhodli dlouholetou jednotvárnou tradici obměnit a připravit pro hosty z řad rodičů překvapení. Propojili jsme různé návrhy, a protože každé dítě je šikovné na něco jiného, předvedly děti dovednosti herecké, taneční, výtvarné, pracovní, kuchařské i číšnické. Rodiče i bývalé pracovníky školy jsme pozvali na „Předvánoční posezení s programem, jarmarkem a občerstvením".

Přípravu na tuto akci jsme pojali jako projekt, který se prolínal většinou předmětů. Na projektu jsme začali pracovat na začátku prosince. Ve výtvarné výchově jsme připravovali vánoční přání s pozvánkou, výzdobu chodeb, haly a jídelny a v hodinách slohu a logopedie žáci nacvičovali vystoupení - od 6. ročníku podle vlastního scénáře. V rámci projektu jsme také navštívili výstavu ozdobených vánočních stromků a velkého plzeňského betlému v mázhauzu plzeňské radnice.

Do projektu se jednotlivé třídy zapojily nejrůznějšími aktivitami. Třída mateřské školy předvedla taneční vystoupení „Polámal se mraveneček", prvňáci a druháci vystoupili s kočičím tanečkem Micinky a společně se třeťáky zatancovali v pásmu Tluče bubeníček. Žáci šesté třídy připravili módní přehlídku a sedmáci ukázku moderního tance. Žáci z osmých tříd vystoupili ve scénkách „Charlie a učitelka tance" a „Malíři", deváťáci byli výborní v pantomimě Kouzelná hůlka, Krasobruslení a Běh na lyžích.

Žáci čtvrté třídy v hodině pracovní výchovy upekli slané pečivo z listového těsta, starší žáci několik druhů vánočního cukroví, jablečný závin, obložené chlebíčky a chuťovky.

Ve čtvrtek 20. 12. 2007 se uskutečnilo předvánoční posezení. Ve vyzdobené jídelně s vůní purpury a vánočního čaje návštěvníci sledovali vystoupení žáků. Žáci 8. tříd nabízeli vlastnoručně vyrobené obložené chlebíčky, chuťovky, slané pečivo i vánoční cukroví. Celá hala školy byla vyzdobena výtvarnými pracemi žáků provedenými rozmanitými technikami s mikulášskou, vánoční a zimní tematikou. Žáci z různých tříd zde prodávali své výrobky na školním vánočním jarmarku.

Kromě toho si mohli zájemci sami zkusit vytvořit některé zajímavé vánoční dekorace v tvořivých dílnách. Pracovní dílny vedli žáci ve spolupráci s učitelkami a všichni se zde mohli naučit ozdobné vázání dekoračních stuh, výrobu vánočních dekorací z přírodnin nebo výrobu netradiční dekorace - kapra z použitých CD.

Rodičům se tento nový pestrý vánoční program líbil a byli překvapeni, co všechno jejich děti dokáží.

foto

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám