Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Speciální vzdělávání > 3+1 sady volně dostupných výukových aplikací...

Ikona teoreticky

3+1 sady volně dostupných výukových aplikací pro malé děti

Ikona odbornost
Autor: Vlastimil Ott
Anotace: Najít kvalitní software pro rozvoj dovedností dětí mladšího věku může být otázka peněz. A těch není nikdy dost. V tomto článku vás seznámíme s volně dostupnými programy, které vás a vaši školu nemusí stát ani korunu na licenčních poplatcích. Obsahují vzdělávací aktivity určené nejmenším dětem. Rozvíjejí u nich paměť, jemnou motoriku, úsudek, rychlost a další kompetence.
Obor příspěvku:Informační a komunikační technologie 1. stupeň
Klíčová slova: výukový program, Informační a komunikační technologie, výukové hry, výukové aplikace, opensource, otevřený software, matematická hra, slovní hra
Vazby článku:
Tento článek navazuje na téma článku: Softwarové licence vhodné pro použití ve školním prostředí

Software je vydáván s některou z open-source licencí (typicky např. GNU GPL), což mimo jiné znamená, že je zdarma. Školy, učitelé nebo děti za něj nemusí nikomu nic platit. Škola tedy může ušetřit za nákup licencí k použití, děti mohou stejný program jako ve škole používat také doma. Více o licencích a open-source softwaru si můžete přečíst v dřívějším článku zde na portálu: Softwarové licence vhodné pro použití ve školním prostředí.

Childsplay

Aplikace se ovládá z hlavní obrázkové nabídky, po kliknutí se zobrazí psané instrukce. Ovládání je jednoduché – hlavním nástrojem je myš. Správná odpověď se vybere kliknutím nebo přetažením obrázku na správné místo. Používá se také klávesnice, a to v případě hádání písmenek.

Aktivity jsou zaměřeny na procvičování paměti (pexeso s číslicemi, znaky), porozumění slyšenému (číslovky, zvuky, písmena), ovládání klávesnice (stiskni na klávesnici písmenko/číslici zobrazené na obrazovce) a myši (přesouvání objektů, zaměřování – aktivita kulečník).

Aplikace má české ovládání, nicméně neobsahuje české zvuky. To může být také výhoda, neboť se tak nabízí její využití ve výuce cizího jazyka. Dostupné zvukové podklady: angličtina, němčina, španělština, italština, francouzština, ruština a další.

Bohužel se zdá, že vývoj nepokračuje, chybí také informace o požadovaném hardwarovém vybavení (zde nezbývá, než vyzkoušet). Opět lze využít možnosti, které nabízí licence softwaru, tedy že program může kdokoliv vylepšit. Rozšíření aplikace o nové aktivity je skvělým námětem na bakalářskou práci.

http://childsplay.sourceforge.net, dostupné pro Windows, linuxové systémy, Mac OS X

 Hlavní nabídka Childsplay
 Stiskni padající písmeno
 Začátek hry pexeso

GCompris

Tento balík vzdělávacích aktivit patří na vrchol volně dostupných aplikací tohoto typu. Obsahuje skutečně velké množství činností pro děti mezi 2-10 roky. Jeho vysokou úroveň potvrzuje také množství doplňkových informací – příručka s návody k použití ve formě wiki nebo popis obrazovek programu. (Nenechte se odradit strojovým českým překladem webových stránek, zdá se, že autorovi se nedostává ochotných spolupracovníků v České republice.)

Popsat, co vše GCompris nabízí, je poměrně náročné a hrozí riziko „nákupního seznamu“. Aktivity jsou skutečně kreativní a zaměřují se na práci s myší a klávesnicí, procvičování slovní zásoby, upevňování pojmů, memorování nebo rychlost úsudku. Ale jsou také zastoupeny aktivity procvičující fyzikální zákonitosti, matematické výpočty, zvukovou paměť nebo čtecí aktivity. Nechybí ani hlavolamy nebo klasické hříčky jako Sudoku, Patnáct, Hanojské věže.

Například aktivita Míchání barev není rozhodně triviální, stejně jako „klikni na kobaltovou“. Podobně náročné je procvičování gravitačních zákonů v praxi, které je realizované jako přistávání raketoplánu. Nebo střílení do terče na vzdálenost 150 metrů a bočním větrem.

Součástí jsou české zvuky (a také v cca dvaceti dalších jazycích), u každé aktivity je stručná nápověda, která ulehčí ovládání. Aplikace pobaví i dospělého a lze ji rozhodně doporučit nejen pro podporu výuky ve škole, ale také jako prostředek domácí výuky a přípravy.

http://gcompris.net, pro linuxové systémy dostupné bezplatně, pro Windows a Mac OS X dostupná polovina aktivit, druhá polovina po zaplacení 9 eur a zadání aktivačního kódu, pro školy licence po dohodě s autorem.

 Různé čtecí aktivity
 Meziplanetární gravitační zákony v praxi
 Trénování práce s myší

Omnitux

Tato sada obsahuje podobné aktivity jako výše uvedení konkurenti. Trpí snad jen grafickou nedotažeností a amatérským pojetím. Opět lze pracovat na vylepšování paměti, jemné motoriky (práce s myší), procvičování abecedy, poznávání vlajek států nebo cvičení se slepou mapou. Program obsahuje podporu několika jazyků – angličtiny, němčiny, francouzštiny a dalších. Jazyk se vybírá po spuštění a změní se podle něj popisné texty a zvukové instrukce (ty jsou ovšem používané nekonzistentně). V programu bohužel chybí nápověda a popis aktivit – někdy je trochu obtížné zjistit, co je cílem aktivity a jak ho dosáhnout.

Výhodou je, že rozlišení programu lze ručně nastavit pro různě velké displeje, na druhou stranu běží pouze v režimu celé obrazovky (nikoliv v okně). Dalším kladem je možnost vytvářet vlastní aktivity, např. puzzle. Z uvedených programů má Omnitux nejnižší úroveň zpracování, nicméně stále je dostatečně zábavný a přínosný.

http://omnitux.sourceforge.net, dostupné pro linuxové systémy a Windows.

 Hlavní nabídka Omnitux
 Pexeso v Omnituxu
 Sčítání zvířátek

PySioGame

Nevím, kdo vymýšlí podobné krkolomné názvy, ale lze mu v tomo případě odpustit, protože sada  PySioGame je opravdu skvělá. Má profesionální zpracování nejen grafiky, ale také uživatelského rozhraní, procesů (např. správa uživatelů) a celkového uživatelského prožitku. Ovládání je trochu složitější než u výše uvedených konkurenčních programů, protože tato aplikace obsahuje opravdu velké množství aktivit (tříděných do kategorií). Absence českého překladu je také další výzvou, jak tento kvalitní software přiblížit domácím uživatelům.

Obsažené aktivity se zabývají výukou jazyka (abeceda) a jeho psaním, matematikou (výpočty, základní operace), prací s časem, memorováním a procvičováním paměti, poznáváním barev (součástí je také editor pro kreslení) a dalšími činnostmi. Nabízených aktivit je opravdu hodně a jsou kvalitně zpracované.

Software je naprogramován s využitím jazyka Python, který je multiplatformní, takže spuštění je reálné na „jakékoliv“ platformě.

http://www.pysiogame.net, Windows, linuxové systémy, Mac OS X a další

 Doplňovačka písmenek pomocí myši
 Naučte se poznávat hodiny anglicky
 Přiřazení správného počtu rajčat
Zařazení do seriálu: Tento článek je zařazen do seriálu Opensource.

Ostatní články seriálu:

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 19. 08. 2014
Zobrazeno: 14245krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

3 uživatelé Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
OTT, Vlastimil. 3+1 sady volně dostupných výukových aplikací pro malé děti. Metodický portál: Články [online]. 19. 08. 2014, [cit. 2020-11-26]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/S/19007/31-SADY-VOLNE-DOSTUPNYCH-VYUKOVYCH-APLIKACI-PRO-MALE-DETI.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře RSS komentářů článku
1.Autor: Luďka RoubíčkováVloženo: 24. 08. 2014 17:32

Děkuji za skvělou inspiraci. Většina těchto programů má snadné ovládání, takže je plánuji instalovat do třídního počítače a nechat volně žákům k využívání.

Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.