Anotace: | Článek nazvaný Krmítko pro ptáčky je ukázkou možného přístupu u dětí se zdravotním postižením. Aktivita proběhla v rámci dvouhodiny výtvarné výchovy, ale vzdělávací obsah se prolíná i do dalších vzdělávacích oborů. Námět byl převzat z knihy Dívej se, tvoř a povídej, skvělé publikace od Jana Slavíka, Vladimíry Slavíkové a Sylvy Eliášové. Kniha nabízí mnoho výtvarných, tvořivých aktivit - Jan Slavík je hlavní představitel tzv. artefiletiky. Artefiletika je reflektivní, tvořivé a zážitkové pojetí vzdělávání, které vychází z umění a z expresivních kulturních projevů (výtvarných, dramatikých, hudebních) a směřuje k poznávání a sebepoznávání prostřednicvtím dialogu o zážitcích z tvorby. Ukázka z hodiny představuje tvůrčí aktivitu, kdy žáci spojují několik druhů materiálu a dotváří kresbu do nové ucelené podoby. Hravá aktivita dává žákům možnost uvědomovat si své pojetí světa, svoji vlastní zkušenost a zároveň vnímat pojetí světa svých spolužáků. |
---|---|
Podpora výuky jazyka: | |
Klíčové kompetence: |
|
Očekávaný výstup: |
|
Mezioborové přesahy a vazby: | Nejsou přiřazeny žádné mezioborové přesahy. |
Průřezová témata: | Nejsou přiřazena žádná průřezová témata. |
Klíčová slova: | artefiletika, tvořivost, dialog, mezipředmětové vztahy, zážitek, reflexe, hra, zkušenost, výtvarný výchova, Jan Slavík, sebepoznávání |
Text článku:
Krmítko pro ptáčky – artefiletická aktivita
Videoukázka z průběhu hodiny:
Autor videa: Jiří Kutlvašr
Příprava učitele na hodinu
Námět výtvarné činnosti: vychází z knihy Jana Slavíka Dívej se, tvoř a povídej! (str. 147)
Cíl:
- uplatňovat svoji zkušenost v tvůrčích činnostech
- uvědomit si rozdíly mezi jednotlivci, při konkrétních činnostech obhajovat svoje názory
- zvládnout reflektivní dialog- rozvoj komunikativních dovedností
- rozvíjet jemnou motoriku a vyjádřit svou fantazii v tvořivých činnostech
- prohloubit vědomosti z hodiny věcného učení: téma Volně žijící zvířata
Náročnost: středně těžká; aktivity jsou náročnější na jemnou motoriku; vyžadují uplatnění tvořivého přístupu
Motivace:
Co budeme v dnešní hodině VV tvořit je skryto v básničce, kterou jsme se naučili během hodin ŘV:
„Ptačí hostina
Na zahradě začíná, zimní ptačí hostina.
Do krmítek děti daly, to co ptáčkům přichystaly.
Z jara ptáčci od krmítka, zpívají pro všechna dítka“.
(Autorka básně: Lucie Knotová)
„Pomalu se loučíme se zimou, studené počasí nás ale ještě chvíli pozlobí a nejenom nás. V zimě bychom měli myslet i na zvířátka v lese a na ptáčky, kteří obtížně shánějí něco k snědku.“
„Kdo z vás už někdy krmil zvířátka v lese nebo dával krmení ptáčkům? Zvířátkům v lese dáváme jídlo do krmelce, kam dáváme krmení ptáčkům? Už jste někdy viděli nějaké krmítko? Kdo by věděl, z čeho se obvykle krmítko pro ptáčky vyrábí?“
„Znáte nějaké ptáčky, kteří neodlétají do teplých krajin a hledají potravu v krmítkách?“
My, lidé, bychom se měli postarat o tyto ptáčky: KOS ČERNÝ, VRABEC DOMÁCÍ, SÝKORA KOŇADRA a SÝKORA MODŘINKA.
„Čím ptáčky krmíme?“
- Co je ideální do krmítka nasypat: semínka (slunečnice, ořechy), strouhanka
- Zbytky od Vánoc do krmítka nepatří, ne solené jídlo, ne sladké, ne chleba.
(Proč? Protože kvasí a nadýmá, může to působit zažívací problémy. Chleba můžeme dávat jen krkavcovitým ptákům, jako je třeba havran, vrána nebo straka.)
Popis tvůrčích činností:
„Každý jste určitě ptáčka již viděl, tak mi řekněte, jak ptáček vypadá.“
Co nás tedy v hodině čeká?
- proměna v ptáčky (hra na ptačí život)
- kresba ptáčků (kresba pastelkami na čtvrtku A4)
- tvorba krmítka pro ptáčky (pracujeme s různým materiálem a dotváříme kresbu)
Hra na ptačí život
- Jak si ptáčci mezi sebou povídají?
- Děti si zahrají na hladové ptáčky u krmítka s námětem: Co se stane, když se u krmítka objeví hladový kocour?
- Jak se ptáčci pohybují?
Kresba ptáčků, které známe
Každý z žáků dostane čtvrtku A4 a dle svých schopností kreslí pastelkami ptáčky.
Tvoříme své krmítko pro ptáčky
Pokud mají žáci nakresleno, uklidí si své pracovní místo. Každý z žáků si najde své místečko na koberci, položí tam svůj obrázek a pozorně poslouchá další instrukce.
„Na stolečku máte přichystaná dřevěná dřívka, špachtle, špejle – z tohoto materiálu si krmítko vytvoříte, každý bude tvořit krmítko pro své ptáčky. Před sebou máte váš obrázek s ptáčky. Vy uděláte krmítko tak, aby byli vaši ptáčci schovaní před sněhem a bylo jim kam nasypat krmení.“
Další materiál, s kterým žáci pracují: vata, krajky (sníh, sněhové vločky)
Pokud mají žáci svá krmítka vytvořená, nasypou ptáčkům krmení.
Ale pozor! Do krmítka ptáčkům nasypat jen to, co jim chutná.
Pomůcky: mističky, semínka, rohlík
Reflexe
Dialog s žáky. Hovoříme o výtvarné akci. Porovnáváme svá výtvarně pojatá krmítka, žáci se vzájemně dotazují.
Závěr
Shrnutí celé dvouhodiny učitelem, reflexe asistentů pedagoga.
Odměna pro žáky: Reálné dřevěné krmítko, do kterého žáci přesypou ze svých krmítek semínka a kousky rohlíků a krmítko společně postavíme za okno. Ptáčci jistě dobroty objeví a budou do našeho krmítka rádi létat.
Žáci nosí rohlíky z domova, pravidelně ptáčkům chystáme krmení.
Pozorování ptáčků za oknem je pro žáky největší odměna.
Citace a použitá literatura: | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Přílohy: |
| ||||||||
Anotované odkazy: | Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy. | ||||||||
Přiřazené DUM: | Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM. | ||||||||
Přiřazené aktivity: | Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity. |
Zobrazeno: 16860krát




zatím nikdo

zatím nikdo

zatím nikdo

zatím nikdo
