Vánoční tržiště
Cíl výuky
Cílem projektu je co nejvíce přiblížit žákům s mentálním postižením pracovní činnosti, se kterými se setkají v praxi. Naučit je souvisle pracovat, dodržovat bezpečnost práce a svůj výrobek dovést až do finální podoby.
Projekt „Tržiště“ je vytvořen pro třídy vzdělávající žáky s lehkým mentálním postižením na prvním i druhém stupni v časovém rozmezí dvou měsíců – říjen–listopad.
V prvních dnech se žáci seznámí s projektem. Pro inspiraci si vyhledají na internetu výrobky z pedigu a hlíny (www.brydova.cz). Žáci společně vytvoří návrhy, plánky na výrobky i postupy jak pracovat ve skupinách tak, aby společně vytvořili výrobky pro prezentaci na vánočním tržišti.
Příprava výrobků je zvolena tak, aby žákům rozšířila obzor a vzbudila zájem o práci s netradičními materiály a technikami. Žáci získají konkrétní představu o náplni těchto řemesel a mohou jim napomoci i při rozhodování o budoucím profesním zaměření.
Žáci se naučí jak spolupracovat, jak si vzájemně pomoci, jak se tolerovat a respektovat. Jsou zde podporovány jejich komunikativní a sociální kompetence. Žáci spolupracují na projektu s učiteli a jsou podporovány jejich vlastní návrhy a nápady.
Projekt Tržiště vrcholí před Vánocemi vystoupením žáků a prodejem vlastních výrobků rodičům a návštěvníkům. Žáci si sami organizují prodej a jsou na své výrobky velmi hrdí. Každý žák zde pocítí vlastní úspěch.
Zhodnocení projektu:
Žáci popíší v krátkém článku své postřehy a dojmy z celé akce na stránkách školního časopisu.
První týden, 7.–9. ročník, 6-8 hodin
Pracovní činnosti
Příprava materiálu:
Motivace: Jak si poradíme s novým netradičním materiálem?
Pomůcky: sololit nebo překližka na dýnka, pilka, vrták, smirkový papír, pedig, šídlo, zahradnické nůžky, stužky, korálky
internet – Google
Realizace: seznamování se s materiálem, pletení
- stanovení pravidel při práci s tímto materiálem
- žáci zjišťují, co je pedig, jaký je to materiál, odkud pochází
- inspirují se nápady ze stránek internetu, časopisů
- vlastní pletení od jednoduché rybičky a vánoční hvězdy po košík
Druhý a třetí týden, 7.–9. ročník, 4–6 hodin
Pracovní činnosti
Realizace: příprava dýnek, pletení
- příprava dna různých tvarů z překližky nebo sololitu
- úprava dekorace dna – ubrousková technika
- vlastní pletení košíku
Evaluace:
Žáci si ověřili, že ze zbytku materiálu lze vyrobit pěknou ozdobu, využít materiál bezezbytku.
Jednoduché vánoční ozdoby:
![]() |
Autor © Jiřina Dovalilová |
![]() |
Autor © Jiřina Dovalilová |
Košík z pedigu a dýnko dekorované ubrouskovou technikou.
![]() |
Autor © Jiřina Dovalilová |
Čtvrtý týden, 4.-9. ročník, 4 hodiny
Pracovní činnosti
Motivace: Co všechno se dá udělat z hlíny.
Pomůcky: keramická hlína, podložka, různá dláta, váleček, glazura, štětec
Realizace: samostatná práce - modelování
- tvorba papírové šablony podle vlastní fantazie
- seznámení se s hlínou jako pracovním materiálem
- stanovení pravidel pro nerušenou tvorbu
- vlastní práce a kreativita každého jedince – výtvarné vyjádření
- úklid dílny, umytí nářadí (klást důraz na šetření vodou)
![]() |
Autor © Jiřina Dovalilová |
Pátý týden, 4.–9. ročník, 2-4 hodiny
Pracovní činnosti
Motivace: Jak lze hlínu upravit glazováním?
Realizace: samostatná práce - glazování
- co to je glazura
- jak postupovat při glazování
- stanovení pravidel pro nerušenou tvorbu - (opatření při práci s glazurou)
- pojmy: krycí barva, lesklá barva, engoba, vypalování
- vlastní práce – výtvarné vyjádření barevnosti předmětu
- úklid dílny – řádné umytí štětců (šetření vodou)
Evaluace:
Diskuze nad hotovým výrobkem a jeho vzhledem po vypálení.
![]() |
Autor © Jiřina Dovalilová |
![]() |
Autor © Jiřina Dovalilová |
![]() |
Autor © Jiřina Dovalilová |
![]() |
Autor © Jiřina Dovalilová |
Šestý týden, 4.–9. ročník, 4 hodiny
Pracovní činnosti
Motivace: Jak naaranžovat a zabalit výrobky jako dárky?
Pomůcky: celofán, nůžky, lepicí páska, barevný papír
Realizace: samostatná práce - balení, aranžování
- rozdělení do dvojic
- rozdělení rolí pro zvýšenou efektivitu (vzájemná pomoc při balení a lepení)
Evaluace:
Zhodnocení konečného vzhledu všech připravených výrobků.
Reflexe
Podle ohlasu žáků, rodičů a veřejnosti soudím, že projekt byl a stále je přínosem pro žáky.
Žáci poznali nové materiály a nové pracovní techniky při kterých si vytvořili pěkné výrobky.