Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Předškolní vzdělávání > Relaxace v mateřské škole

Ikona informativni

Relaxace v mateřské škole

Autor: Marie Baláková
Anotace: Ukázka dílčího projektu ŠVP MŠ Semčice zaměřeného na vytvoření příjemného prostředí pro relaxaci v MŠ.
Klíčová slova: relaxace
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

 

Přestože se snažíme ve vzdělávacím procesu uplatňovat účinnou motivaci a volit různé formy i metody práce, každé dítě potřebuje v průběhu pobytu v mateřské škole najít potřebné klidné zázemí a soukromí. Zaměřujeme se proto v souladu s požadavky RVP PV na navozování pohodových situací a relaxací. Zpracovali jsme proto dílčí projekt, který doplňuje ŠVP.

Po příchodu do mateřské školy nabízíme poslech relaxační hudby v koutcích oddělených od prostoru třídy paravány. Umožníme také ranní odpočinek, neboli jakési „dospání" na lehátkách či pouze podložkách s polštářky. Hudební kulisou podbarvujeme řízené či spontánní činnosti, zejména výtvarné.

Při uspořádání prostoru třídy nezapomínáme vyčlenit zázemí, které poskytne útočiště těm, kteří mají potřebu relaxovat. Naše obavy, že většina upřednostní „polehávání" nad nabídkou činností, se zatím nepotvrdily. Po kratším či delším setrvání v soukromí přiláká každého spolehlivě zpět do kolektivu touha po radostných prožitcích sdílených společně s kamarády. Výjimkou může být jen například zvýšená únava některého dítěte zapříčiněná zhoršeným zdravotním stavem.

Příležitosti k relaxaci vytváříme cíleně také v průběhu frontálně řízených aktivit. Hodně nám pomáhá aplikace poznatků ze semináře dramatické výchovy. V průběhu dne uplatňujeme pravidelně relaxační techniky uvedené v knize Relaxace v mateřské škole, které vedou k lepšímu soustředění dětí a uvolnění nervového i svalového napětí.

Vybavenost školní zahrady umožňuje dětem zejména pohybové vyžití. Zároveň poskytuje dostatečné soukromí a intimitu těm, kteří ji vyhledávají. Zákoutí v zeleni a různé dřevěné prvky slouží k námětovým hrám i k relaxaci.

Stejně jako v jiných mateřských školách diferencujeme délku odpočinku podle potřeby jednotlivých dětí. Pro „spící "vytváříme prostředí klidu, často s pomocí tlumené relaxační hudby. Pro „nespavé" promýšlíme nabídku klidných činností.

Ve spolupráci s terapeutkou a s maminkami připravujeme relaxační masáže pro děti. Realizací projektu snižujeme u dětí riziko stresu a navozujeme pohodovou atmosféru.

Citace a použitá literatura:
[1] - GUILLAUD , Michéle. Relaxace v mateřské škole. Praha : Portál, 2006. ISBN 80-7367-162-X. 
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 04. 12. 2008
Zobrazeno: 8697krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BALÁKOVÁ, Marie. Relaxace v mateřské škole. Metodický portál: Články [online]. 04. 12. 2008, [cit. 2020-08-11]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/P/2811/RELAXACE-V-MATERSKE-SKOLE.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.