Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Předškolní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Předškolní vzdělávání > Společně to dokážeme (6. díl) – „Postavíme...

Společně to dokážeme (6. díl) – „Postavíme Čínskou zeď“

Praktický příspěvek
inspirace
střednědobý
Článek je jedním ze série článků navazujících na úvodní první díl s teoretickým úvodem k popisovaným aktivitám. Aktivity uváděné v sérii článků mají společnou formu práce – děti pracují v různě velkých skupinách. Všechny z uvedených aktivit rozvíjí přirozeně spolupráci mezi dětmi a vzájemné vztahy při plněné společného úkolu, potažmo jsou rozvíjeny i jiné dovednosti, což je uvedeno vždy na začátku každého článku v dalších záměrech pedagoga. Závěr každého článku tvoří reflexe, tedy zpětná vazba pedagoga k uvedené a zdokumentované aktivitě.

Další záměry pedagoga

Rozvíjet logické a funkční myšlení prostřednictvím kreslení plánků ke stavbám. Rozšiřovat povědomí o existenci jiných kultur a o tom, co je pro jejich život typické. Rozvíjet konstruktivní dovednosti dětí s využitím různých druhů dřevěných kostek.

Popis aktivity

Tato aktivita může být volně propojena s již uvedeným tématem Naše Země, děti z celého světa, prolínat jím, či pokračovat v rozšiřování poznatků z výše uvedeného tématu. Motivací k této aktivitě byla prezentace, kde děti sledovaly fotografie lidí na všech kontinentech, kulturní život na nich, vlajky států apod. Jednou z těchto fotografií byla také Velká čínská zeď, kterou pak děti stavěly z různých druhů dřevěných kostek. Nejdříve jsme si při promítání fotografií z PC povídali o tom, co tam vše vidíme, a domluvili jsme se, že postavíme podobnou zeď a použijeme všechny možné kostky, které máme ve třídě k dispozici. Následně si děti rozdělily role. Některé kreslily plánky, jiné stavěly zeď a další zase stavby, které jsou zdí spojeny.

Autor díla: Marie Čermáková

Obrázek č. 1 – kreslení plánků ke stavbě

Autor díla: Marie Čermáková

Obrázky č. 2, 3, 4 – vlastní stavba

Autor díla: Marie Čermáková
Autor díla: Marie Čermáková

Reflexe

Tato aktivita byla zaměřena na podporu spolupráce při konstruktivních aktivitách. Zvolení tématu bylo pro děti originální a využití fotografií před samostatnou společnou prací bylo silnou motivací, která děti zaujala. Netradiční bylo také zapojení kresby plánků, které bylo pro děti novinkou. Ke kresbě plánků k stavbám se pak děti vracely i v následujících dnech při volných hrách. Zajímavé bylo následně také  společné třídění a uklízení kostek – děti musely společně všechny kostky vytřídit a uklidit tam, kam patří. Nejen že se učily třídit, ale také musely vyvinout značné úsilí, aby byla třída opět uklizená.

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek