Domů > Odborné články > Odborné vzdělávání > Kvalitu odborného vzdělávání pomůže zajistit EQAVET
Odborný článek

Kvalitu odborného vzdělávání pomůže zajistit EQAVET

19. 12. 2019 Odborné vzdělávání
Autor
Lucie Šnajdrová

Anotace

EQAVET (The European Quality Assurance in Vocational Education and Training) je evropský rámec pro podporu zajišťování kvality v odborném vzdělávání (OV), který pomáhá školám, zaměstnavatelům a všem, kteří se podílejí na odborném vzdělávání, dokumentovat, rozvíjet, monitorovat, hodnotit a zlepšovat kvalitu odborného vzdělávání. Nabízí k tomu různé nástroje a principy, např. cyklus a ukazatele kvality, kritéria pro studijní a pracovní podmínky rozvíjející kvalitu spolupráce škol a firem nebo soubor praktických článků s radami a tipy ke zkvalitňování zahraničních stáží.

Zkvalitnění odborného vzdělávání pomocí EQAVET využijí střední a vyšší odborné školy včetně ředitelů, učitelů i žáků, zřizovatelé těchto škol, vzdělávací instituce a zaměstnavatelé, a to jak státní instituce, tak soukromé firmy. Příkladem zajišťování kvality v odborném vzdělávání je účast zaměstnavatelů u závěrečných zkoušek, absolutoria a maturity nebo vzdělávání instruktorů praktického vyučování ve firmách.

Cyklus kvality a kritéria kvalitní spolupráce škol a firem

Základním a nejdůležitějším principem zajišťování kvality je cyklus kvality, který probíhá ve čtyřech fázích plánování, realizace, vyhodnocení a revize. Cyklus kvality využívá řada sofistikovaných komplexních systémů pro řešení kvality jako svou součást (např. ISO, CAF, akční plánování, strategic management, projektové plánování). Jde o přehledný postup, známý též jako cyklus PDCA (Plan, Do, Check, Act).

Důležitým kvalitativním prvkem spolupráce škol a firem v praktickém vyučování jsou kritéria pro studijní a pracovní podmínky, která vycházejí z evropského doporučení č. 153/2018. Využití kritérií usnadní a umožní žákům, studentům, učitelům, zaměstnavatelům i všem dalším partnerům, kteří se podílejí na odborném vzdělávání, efektivně reagovat na potřeby trhu práce. Kritéria nabízejí školám a firmám užitečný „checklist“, díky kterému při spolupráci na nic nezapomenou, využijí potenciál vzájemné spolupráce a ujistí se, že vše dělají v nejlepší možné kvalitě. Mezi kritéria pro studijní a pracovní podmínky patří např. daňové úlevy pro zaměstnavatele spolupracující se školami nebo možnost uzavření smlouvy mezi zaměstnavatelem a žákem.

Na národní a regionální úrovni sledujeme v České republice následujících pět ukazatelů kvality: míra účasti v programech odborného vzdělávání, míra dokončení programů OV, míra uplatnění účastníků programů OV, využití získaných dovedností na pracovišti a míra nezaměstnanosti podle jednotlivých kritérií.

Jak na kvalitu výjezdů do zahraničí

Praktické a návodné články o formách a možnostech výjezdů do zahraničí najdou učitelé, ředitelé, lektoři, kariéroví poradci, pracovníci ve školách a školských poradenských zařízeních, vzdělavatelé, ale i úředníci a experti ve vzdělávání v sekci webu nazvané „Získejte zkušenosti v zahraničí“. Dočtou se v nich o formách a možnostech výjezdů do zahraničí a pomohou jim zorientovat se, rozhodnout se a vyzkoušet něco nového. Cílem článků je motivovat učitele a další pracovníky ve školství k získávání zkušeností a dovedností během zahraničních výjezdů. Pokud se školy rozhodnou zahraniční spolupráci uchopit komplexněji, nabízíme v článcích rady, jak zkušenosti ze zahraničí mohou zapracovat do praxe tak, aby se staly součástí života školy a výuky.

www.eqavet.cz

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.