Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku

Ikona informativni

Psychohygiena

Autor: Adam Podstavka

Text článku:

     Z různých koutů republiky, různých zkušeností, profesí a počtů křížků na krku, sjeli jsme se milí lidé pořádně vykoupat na Orlík.   
     Nešlo však o radovánky vodní ve známé vodní nádrži, nýbrž očistu duševní. Té jsme se nejen oddali, ale zejména učili pod odborným a přátelským vedením lektora Petra Hrouzka. Mluvili jsme o tom, co nám práce dává, co nám bere a co nám slouží k pracovní pohodě, či abychom v práci neshořeli.
     Tedy nevyhořeli - termín syndrom vyhoření už teoreticky dobře známe, někteří z nás i prakticky. Tak teď víme co s tím. Také jsme se náramně odreagovali při tvoření s hlínou či slovy, při relaxacích po obědě či bubnování, zpěvu, kytaře a klábosení po večerech. Každý z nás se zastavil, nahlédl na svou práci z jiné perspektivy, odvezl si podněty do praxe i náměty k zamyšlení. Díky moc za tenhle kurz NIDM, Klíčům pro život, organizátorce Jolaně Bendové, lektorovi Petrovi Hrouzkovi, Zdeňkovi s bubny, Park Hotelu Orlík, jeho personálu a všem spoluúčastníkům za skvělé čtyři dny, které nebyly jen přínosným vzděláváním, ale také velmi příjemným a nevšedním zážitkem.

Adam Podstavka, ZIP-Zábava, Informace, Poradenství a pomoc, Havířov

Vyhoření se týká zejména oblasti práce a je typické citovým a mentálním vyčerpáním. Často jde o důsledek dlouhodobého stresu a týká se nejvíce lidí, kteří pracují s jinými lidmi (viz dále). Od deprese nebo prosté únavy se syndrom vyhoření liší hlavně tím, že se vztahuje výhradně na onu krizovou oblast a jeho součástí jsou pochybnosti o smyslu své práce.

Vyhoření je syndrom a syndrom je skupina příznaků. Patří sem tedy celá řada projevů: z oblasti emocí (sklíčenost, popudlivost, bezmocnost), postojů (nechuť, cynismus, zapomínání, nesoustředěnost) a mezilidských vztahů (snížená ochota pracovat s lidmi, stažení se, soukromé konflikty). Svou daň si syndrom vyhoření vybírá také v tělesné rovině – časté jsou potíže se spánkem, jídlem, člověk se snadno unaví, může mít vysoký krevní tlak.

Nejčastěji se s vyhořením setkají ti, kdo pracují s lidmi – příkladně lékaři, zdravotní sestry, učitelé, psychologové, právníci, policisté, telefonní operátoři a další. Nevýhodou je přílišné počáteční nadšení do práce, perfekcionismus, workoholismus, málo přátel, neschopnost odmítat další a další úkoly a špatná organizace času.

Zdroj: http://www.syndrom-vyhoreni.psychoweb.cz/

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
 
INFO
Publikován: 30. 05. 2012
Zobrazeno: 3743krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
PODSTAVKA, Adam. Psychohygiena. Metodický portál: Články [online]. 30. 05. 2012, [cit. 2019-03-22]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/NU/16083/PSYCHOHYGIENA.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.