Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku

Ikona informativni

DDM pro Konto Bariéry

Autor: Pavla Osvaldová

 Celostátní dětská výtvarná soutěž Kniha a já, která měla uzávěrku 15. března, je součástí trojlístku soutěžípořádaných od roku 2011 Domem dětí a mládeže ve Znojmě.
► Do konce roku 2010, to je do doby svého sloučení s DDM Znojmo, pořádal tuto soutěž celých devatenáct
let Dům dětí a mládeže v Šumné.
► Nejstarší z trojice soutěží, které spatřily světlo světa v Šumné, je Ahoj z prázdnin - v letošním roce se opakovala už po dvacáté druhé. Benjamínkem je soutěž Vánoce a já, ta letos oslavila sedmnácté narozeniny.
► Pod společný název Děti malují pro Konto Bariéry se soutěže zařadily poprvé v roce 2007; od tohoto roku zdobí nejlepší soutěžní práce stolní kalendáře Konta Bariéry; jejich prodejem jsou získávány finanční prostředky na nákup školních pomůcek pro zdravotně postižené děti (kalendář pro letošní rok je možné si prohlédnout na www.kontobariery.cz)
Podle slov Mgr. Boženy Jirků, ředitelky Konta Bariéry, jsou peníze z prodeje kalendářů mimo jiné využívány jako příspěvek na počítač, na speciální klávesnici, na notebook, nebo na nákup logopedických nebo speciálních didaktických pomůcek.
► Ve stávajícím školním roce poprvé vyhlásil Centropen, sponzor soutěží letošního školního roku, soutěž zaměřenou na kresbu zvířátek, které mají děti rády; školy vítězů jednotlivých kategorií obdrží kreslící potřeby pro výtvarnou výchovu v hodnotě 5 000 Kč a pokud bude některá ze soutěžních prací mimořádně vydařená, existuje reálná možnost, že bude využita pro tvorbu obalu některého produktu Centropenu nebo výrobu nové šablony pro foukací fixy.
► Stejně jako soutěž Centropenu měli v letošním školním roce svoji premiéru i dva členové poroty, a to Vlasta Švejdová, známá ilustrátorka a autorka knih pro děti, a Petr Mlch, šéfredaktor Fotobanky ČTK, která se stala od ledna letošního roku mediálním partnerem soutěží a současně sponzorem zvláštní ceny Fotobanky ČTK; zvláštní cenu udělí i Vlasta Švejdová, a to kresbě, která ji nejvíce zaujme.
► Každoroční soutěžní maraton začíná v září vyhlášením soutěže Ahoj z prázdnin, jako druhá následuje soutěž Vánoční malování a poslední v řadě je soutěž Kniha a já.
► Ve všech soutěžích jsou děti řazeny do pěti kategorií (kategorie do 6 let, 6 - 8, 9 -10, 11 - 12 a 13 - 15 let).
► Oceňována jsou diplomem a věcnou cenou vždy první tři místa, v každé kategorii jsou udělovány i zvláštní ceny poroty. Podle slov Mgr. Hany Bílkové, ředitelky DDM Znojmo, se do soutěží zapojují děti z celé České republiky,
převažují děti z mateřských, základních a základních uměleckých škol, ale zapojují se i domy dětí a mládeže a dětské domovy.
K tomu ředitelka DDM Znojmo dodává: "Některé školy se účastní jen jedenkrát, ale jsou i takové školy, které posílají velmi kvalitní práce svých dětí ve velkém počtu do všech soutěží. Mezi takové školy patří například MŠ a ZŠ Lišov, MŠ Dolní Cerekev, ZŠ Dřevohostice, ZSP, ZŠS a ZUŠ Habartov, ZUŠ Rokycany, MŠ Chomutov, Výtvarné studio DDM Orlová a Domov Petra Mačkov.
Největší účast soutěžících je v kategorii dětí do 6 let, v této kategorii je velké množství výborných prací a její hodnocení je asi nejtěžší. Nejméně prací je tradičně v kategorii 13 – 15 let. Těší nás, že se soutěží účastní i chlapci, jsou sice v menšině, ale jejich práce jsou na skvělé úrovni, což potvrzují výsledkové listiny.
► Výsledky prvních dvou letošních soutěží jsou vyvěšeny na webových stránkách DDM Znojmo (www.ddmznojmo.cz), výsledková listina soutěže Kniha a já bude od 26. března prezentována na webových stránkách Centropenu (www.centropen.cz/soutez). Tiskovou informaci zpracovala agentura Antipol Brno

Na vzdělávacím modulu Funkčního studia jsme si S Mgr. Hanou Bílkovou, ředitelkou DDM Znojmo, si na vzdělávacím modulu Funkčního studia povídaly o zajímavém dění v jejich zařízení. Nad výše uvedenou tiskovou zprávou vznikl následující rozhovor.

Všichni známe různé sbírky a další způsoby, jak lze přispívat na charitativní projekty. Ale aktivita středisek volného času není v této oblasti příliš obvyklá. Děti malují obrázky a zároveň pomáhají Kontu Bariéry...Kde se vzal nápad pomáhat právě tímto způsobem?

Autorem nápadu byl pan Milan Šnajdar, bývalý ředitel DDM Šumná. Když byly k 1. lednu 2011 naše domy dětí a mládeže sloučeny, přejali jsme kromě většiny zájmových kroužků také tento projekt. Hlavní myšlenkou je, že vlastní soutěží projekt nekončí, ale vítězné obrázky jsou prezentovány v kalendáři. Prostředky získané prodejem tohoto kalendáře posíláme na Konto Bariéry a přispíváme tak na pomůcky hendikepovaným dětem.  Jen v našem DDM se naposledy podařilo získat prodejem 1 500 Kč, kalendáře se ale prodávají i prostřednictvím dalších subjektů.

Jedná se o výtvarnou soutěž, že?

Jsou to vlastně už tři výtvarné soutěže. Před 22 lety byla poprvé vyhlášena soutěž "Ahoj z prázdnin", během let pak přibyly další dvě, a to "Vánoční malování" a "Kniha a já". Po tolika letech už je soutěž známá, počty obrázků jdou každoročně do tisíců. V letošním školním roce došlo do soutěží celkem 4058 prací z celé České republiky.

Je to tedy náročná akce. 

Ano, také na to nejsme sami. Nad letošním ročníkem převzal záštitu jihomoravský hejtman JUDr. Michal Hašek. Hlavním sponzorem je firma Centropen, známý výrobce kancelářských potřeb. S tiskem kalendářů a propagací nám pomáhá firma Antipol Brno.

Máte nějaké podrobnosti pro ty, kdo by se chtěli přidat?

Další šanci mají děti v soutěži „Ahoj z prázdnin“. Ta bude mít uzávěrku 20. 10. 2012. Soutěž „Vánoční malování“ pak končí 6. 12. 2012. Rádi přivítáme další autory a obrázky. Děti soutěží v pěti kategoriích, od mateřských škol až po 9. ročník ZŠ. Mohou soutěžit za školu, anebo obrázky poslat individuálně. Stačí napsat na obrázek svoje jméno, věk a adresu a poslat na adresu: DDM, Sokolská 8, 669 02 Znojmo.

Lze vítězné práce někde vidět – mimo kalendář?

Ukázky z minulých ročníků jsou na stránkách DDM Šumná, kde projekt vznikl, tam lze najít odkazy a výsledkové listiny z předchozích ročníků. Letošní výsledkové listiny uveřejňuje na svých webových stránkách náš hlavní sponzor firma Centropen (www.centropen.cz/soutez) a vyvěšujeme je také na stránkách našeho DDM (www.ddmznojmo.cz) .

Děkuji za informace. Do dalších ročníků přeji spoustu úžasných obrázků a následně pořádný „balík“ peněz pro Konto Bariéry.

S ředitelkou DDM Znojmo Hanou Bílkovou rozmlouvala Pavla Osvaldová,
garant funkčního vzdělávání projektu Klíče pro život

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
 
INFO
Publikován: 26. 04. 2012
Zobrazeno: 3084krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
OSVALDOVÁ, Pavla. DDM pro Konto Bariéry. Metodický portál: Články [online]. 26. 04. 2012, [cit. 2019-05-23]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/NU/15871/DDM-PRO-KONTO-BARIERY.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.