Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Neformální vzdělávání > Čeští studenti nás reprezentují na mezinárodní...

Ikona informativni

Čeští studenti nás reprezentují na mezinárodní soutěži

Autor: Talentcentrum NIDV
Anotace: Českou republiku reprezentují na mezinárodních soutěžích úspěšní laureáti 36. ročníku Celostátní přehlídky prací Středoškolské odborné činnosti, která se konala v červnu 2014 v Plzni a kterou zajišťuje Talentcentrum NIDV.
Klíčové kompetence: Nejsou přiřazeny žádné klíčové kompetence.
Klíčová slova: , EUCYS, projekty mladých vědců

 Ve dnech 17. – 22. září se v Miláně uskuteční 27. ročník mezinárodní soutěže European Union Contest for Young Scientists (soutěž nejúspěšnějších projektů mladých vědců). Do soutěže postupují nejlepší studenti z národních kol soutěží se svými projekty. Do letošního ročníku je přihlášeno celkem 104 projektů, 174 soutěžících z 39 zemí. Letošní ročník je specifický tím, že Milán hostí celosvětovou výstavu EXPO 2015, které se účastní 140 zemí a očekává se účast až 20 mil. návštěvníků.

V rámci celosvětové výstavy EXPO 2015 bylo pořadateli soutěže EUCYS vyhlášeno zvláštní téma „Feeding the Planet, Energy for Life“. Každá z přihlášených zemí má možnost poslat do soutěže o jeden projekt navíc a soutěžit tak v této kategorii, kde budou projekty zaměřené na potravinářství, biotechnologie, energetické zdroje a jejich využití. Kromě států EU se soutěže zúčastní jako hosté soutěžící z Kanady, Číny, Nového Zélandu, Jižní Koreje a USA.

Českou republiku budou reprezentovat úspěšní laureáti 36. ročníku Celostátní přehlídky prací Středoškolské odborné činnosti, která se konala v červnu 2014 v Plzni. V Miláně se představí se svými projekty studentky Michaela Kajšová, Thi Thu Giang Tran a Markéta Pitrová.

Michaela Kajšová reprezentuje s projektem „Analýzy vlivu cholesterolu na vlastnosti biomembrán pomocí molekulového modelování“, který zpracovala jako studentka Gymnázia Zlín, Lesní čtvrť. Cílem práce je určit, jak cholesterol ovlivňuje lipidovou dvojvrstvu, která je základním stavebním kamenem biomembrán. Práce porovnává chování jednotlivých membrán s cholesterolem podle toho, kolik cholesterolu se v nich vyskytuje. Výsledky je možné využít pro další analýzu chování buněčných membrán.

„Deriváty ferrocenu a titanocenu jako potencionální protinádorová léčiva“, je vítězný projekt Thi Thu Giang Tran z Prvního českého gymnázia v Karlových Varech. Práce se zabývá protinádorovými účinky organokovových sloučenin-derivátů titanocenu a ferrocenu. Cílem práce je přinést nové poznatky o testovaných látkách a o jejich mechanismech působení na lidský organismus. Získané poznatky mohou být využity pro syntézu nové generace organokovových sloučenin s potenciálním protinádorovým účinkem, které by mohly nahradit léčbu cisplatinou.

Studentka Markéta Pitrová z Gymnázia Brno – Řečkovice bude se svým projektem „Falšování potravin“ soutěžit na EXPO 2015. V práci jsou shrnuty nejčastější způsoby používané při falšování potravin. Praktická část se zabývá kvalitou masných výrobků běžně dostupných v ČR a testováním kvality medu.

Více informací o soutěži a o vlastním průběhu soutěže se můžete dovědět na http://eucys2015.eu/

 

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 16. 09. 2015
Zobrazeno: 4465krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 3.6666666666666665
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

1 uživatel Hodnocení článku : 5
1 uživatel Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
1 uživatel Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
NIDV, Talentcentrum. Čeští studenti nás reprezentují na mezinárodní soutěži. Metodický portál: Články [online]. 16. 09. 2015, [cit. 2020-10-20]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/N/20361/CESTI-STUDENTI-NAS-REPREZENTUJI-NA-MEZINARODNI-SOUTEZI.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.