Domů > Spomocník > Neformální vzdělávání > Nenávist je kořenem zla
Odborný článek

Nenávist je kořenem zla

25. 3. 2014 Neformální vzdělávání Spomocník
Autor
Mgr. Svatava Šimková

Anotace

Ve středu 19. března 2014 se v Kulturním a vzdělávacím centru Židovského muzea v Praze sešli ti nejlepší účastníci letošního ročníku soutěže Daniel, kterou vyhlašuje MŠMT a nad níž převzal garanci Národní institut pro další vzdělávání. Soutěž organizuje Talentcentrum NIDV.

„Je zapotřebí, abychom my si dnes uvědomovali, že nenávist není orientace pro člověka. Nenávist mezi lidmi, mezi stranami, mezi skupinami…Když na tu minulost myslíme, nezapomínejme si uvědomovat, že toto byl kořen zla, těch hekatomb mrtvých a že je tedy zapotřebí odstraňovat nenávist i dnes mezi lidmi, mezi námi. A jestliže můžeme přispět něco k tomu, aby se ty věci v nejrůznějších odstínech neopakovaly, je třeba naprosto ve vlastním životě, na vlastních životních cestách odmítnout nenávist. To je moje slovo, v této chvíli tady nemohu nic jiného říct než blahopřát vám, mladým, že o těchto věcech přemýšlíte, že se o ně zajímáte, že o nich píšete, a dát vám radu, abyste to dotáhli ještě dál, za ty vaše práce, abyste si uvědomovali, co to znamená pro život, konkrétně pro nás. Nejen vyhodnocení, nejen rozdání cen, ale rozejít se s veškerou nenávistí ve vlastním životě. Jeví se vám to možná jako kazatelské slovo, ale ona je to pravda. A tuto pravdu vám svěřuji.“

Těmito slovy zahájil kardinál Miloslav Vlk slavnostní vyhodnocení 11. ročníku literární, historické a fotografické soutěže Daniel, které proběhlo ve středu 19. března 2014 v Kulturním a vzdělávacím centru Židovského muzea v Praze. Garanci nad soutěží převzal od letošního roku Národní institut pro další vzdělávání, za nějž přišli soutěžící pozdravit a předat ceny PaedDr. Eva Vincejová Ph.D. a Mgr. Jiří Zajíc. Na organizaci se dále spolupodílí Muzeum romské kultury v Brně, památník Terezín, Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém, Centrum vizuální historie Malach a Občanské sdružení Respekt a tolerance.

Soutěže se v letošním roce zúčastnilo celkem 135 mladých lidí, studentů základních (8. a 9. třída a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) a zejména středních škol (1. a 2. kategorie). Nejpočetněji byla zastoupena nejmladší, fotografická část soutěže, kde se zapojilo celkem 90 účastníků. Vítězkou I. kategorie se stala čtrnáctiletá Natálie Hadravová ze Základní školy Líbeznice (Středočeský kraj) se svým fotografickým dílem Pod Davidovou hvězdou, vítězkou 2. kategorie pak Kateřina Mašová z Gymnázia Smetanova 168 v Moravském Krumlově s fotografií Ruce staré ženy. Vítězi náročné historické části, do níž se zapojili čtyři účastníci, se stali Anna Sedláčková ze Základní školy Šmidary (Královéhradecký kraj) s prací Holokaust – temná stránka dějin a Patrik Kolín ze Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci s prací Holocaust z pohledu pamětnice a očima dnešního studenta. Konečně vítězem 1. kategorie literární části se stal Vít Mrkvica ze ZŠ Emila Zátopka v Kopřivnici s prací Cena života a za 2. kategorii pak vyhrála Michaela Augustinová, studentka plzeňské konzervatoře, s prací Preludium a fuga h moll:

…Koncentrační tábor v Bergen-Belsenu byl osvobozen hned roku 1945. Návrat však nebyl o nic snazší než deportace – Zuzana se neměla kam vrátit. Přišla o všechny členy své rodiny kromě matky, která právě bojovala se skvrnitým tyfem. Přišla i o svou velkou lásku – klavír, měla úplně zničené ruce.

Ráz fugy se na pár taktů změnil, potemnělou h moll prosvítila D dur.

Tak ji tedy propustili. Bylo jí sedmnáct a měla celý život před sebou. Zatím prožila jen jakousi předehru, ponuré preludium života. Avšak nebýt toho preludia, nenastoupila by fuga. Období složitých myšlenek, několika nekonečných melodií naráz, z nichž se občas na závažné preludium vynoří ostrůvkovitá vzpomínka. Velmi dlouhé, strhující období fugy plné hudebního bohatství, vnitřních krás, vášní i rozjímání, které i přes rozmanitý průběh nikdy neopustilo hlavní téma, známé vlastně již na jejím začátku…

Šárka Kučerová, studentka Konzervatoře v Plzni (3. místo ve II. kategorii za práci Tajemství skautského zápisníku), k soutěži řekla: „Do soutěže jsem se chtěla zapojit, protože dosud jsem se málo zajímala jak o problémy rasové nesnášenlivosti, tak o tématiku holocaustu a všeho okolo. Myslím, že mi to hodně dalo, přinutilo mne to konečně se nad touto problematikou pořádně zamyslet a utvořit si vlastní názor. Dospěla jsme k tomu, že je to hodně a hodně špatná věc a málo se pořád dokola připomíná, jak to vlastně bylo, jaký byl holocaust a co to bylo za hrůzy. Rozhodně by se to mělo připomínat víc, protože v současnosti můžeme vidět, že spousta lidí se uchyluje zpátky k nacistickým ideálům, což rozhodně není dobře.“

Na závěr dejme slovo nadějné fotografce Kateřině Mašové: „Já jsem původně chtěla poslat pouze literární práci a fotografie, podle kterých jsem napsala ten článek. Potom jsem si ale řekla, že by nebyl špatný nápad nafotit nějaké další obrázky. Jednou večer jsme seděli, měli jsme zapálenou svíčku a já jsem si uvědomila, že by to mohlo být dobré, nafotit něco se svíčkou. A protože mám menší sestru, její dětská tvář mě k tomu obzvlášť inspirovala. Potom máme doma ještě prababičku, které je 96 let a která zažila obě dvě světové války. Tak u té mne zase inspirovaly její stařecké, vrásčité ruce.

Nesnáším druhou světovou válku, protože to bylo něco katastrofického – Hitler a to vyvražďování, muselo to být strašné. Vědomosti o tom mám ze základní školy, a co jsem nevěděla, to mi doplnil pan profesor dějepisu, který mi rád poradil. Něco vím i od pamětníků. To téma je určitě aktuální i v dnešní době, stačí se podívat kolem sebe, už jenom teď na Krymu. A co se dá proti zlu udělat? To většinou záleží na každém jednotlivém člověku – jaký je, jaká je jeho povaha. Když je někdo zlomyslný, nesnáší ostatní, tak se to pak projeví. Velice mne oslovilo, co na toto téma řekl pan kardinál. Moc nádherný projev!“

Svatava Šimková, NIDV

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Svatava Šimková

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.