Domů > Spomocník > Neformální vzdělávání > Děti vystavily fotografie ve sněmovně
Odborný článek

Děti vystavily fotografie ve sněmovně

30. 11. 2011 Neformální vzdělávání Spomocník
Autor
Mgr. Svatava Šimková

Anotace

Národní institut dětí a mládeže podpořil tvořivost dětí a jejich zájem o veřejný prostor.

Přibližně sto padesát dětí, rodičů a pedagogů volného času z celé republiky se v pondělí 28. listopadu sešlo v atriu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na vernisáži 1. ročníku fotografické soutěže Život kolem nás. Tu pro děti ze školních klubů, středisek volného času, nestátních neziskových organizací pro děti a mládež a školních družin uspořádal Národní institut dětí a mládeže. Záštitu nad soutěží převzala místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Kateřina Klasnová. 

Z téměř tří set padesáti fotografií byly vyhodnoceny čtyřicet čtyři práce. Ceny předávali ředitel Odboru pro mládež MŠMT Michal Urban, ředitel NIDM Jiří Veverka a patroni soutěže - pětinásobná mistryně světa v putting golfu Olivia Prokopová, paralympionik a šestinásobný mistr světa Jiří Ježek a herečka a moderátorka Táňa Fischerová. Oceněni byli také pedagogové, kteří děti v jejich práci vedli.

Národní institut dětí a mládeže tak podpořil tvořivost dětí a zároveň jejich zájem o veřejný prostor, životní prostředí a situaci různě hendikepovaných lidí, čemuž odpovídala i jednotlivá témata soutěže jako např. Musíme si pomáhat, Jsou jiní než ostatní či Nebezpečí ulice. Iniciátorka a hlavní organizátorka soutěže Danuše Netolická k tomu řekla: „Náš záměr byl zviditelnit práci pedagogů volného času, jak těch profesionálních, tak dobrovolníků, ale hlavně ukázat, jaké máme šikovné a kreativní děti, jak dokážou vnímat svět kolem nás. Byli jsme moc překvapení, že se děti chopily i těch témat, která jsme považovali za opravdu obtížná.“

Golfistka Olivia Prokopová, která navzdory svému teenagerskému věku vyhrává i soutěže dospělých mužů, připomněla všem přítomným, jak důležitý je pro rozvoj dítěte vliv rodičů. Cyklista Jiří Ježek zaujal děti i dospělé svým životním příběhem, kdy v jedenácti letech přišel při autonehodě o nohu, ale rozhodl se s životem poprat. Děti pak povzbudil těmito slovy: „Sport a fotografie patří k sobě. Měl jsem možnost spolupracovat s takovými fotografy, jako je Robert Vano, Herbert Slavík nebo Markéta Navrátilová a věřím, že nejméně jeden z vás, pokud u fotografování vydrží a překoná všechny životní překážky, bude slavný fotograf.“

Táňa Fischerová vyzvedla ve svém krátkém projevu úlohu neziskových organizací: „Jsou tu hlavně pro nehmotný zisk, ať už je to pro oblast přírody, památek, lidí s postižením. Pomáhají vlastně srdcem a tím, že si uvědomují: bez pomoci a solidarity to v životě nejde. A to je základ každé společnosti, protože jinak se nalézáme ve společnosti soutěže, ale tady žijeme ve světě soudržnosti a pomoci, a to je to hlavní.“

Výstava dětských fotografických prací, která je ukázkou spolupráce kmenových zaměstnanců a pracovníků projektu Klíče pro život, potrvá v atriu sněmovny do 4. prosince 2011.

Fotografie z vernisáže si můžete prohlédnout zde.

Svatava Šimková, NIDM

 

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Svatava Šimková

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Klíčové kompetence:

  • Neformální vzdělávání
  • Občanské kompetence a kulturní povědomí
  • uvědomovat si – v rámci plurality a multikulturního soužití – vlastní kulturní, národní a osobnostní identitu, přistupovat s aktivní tolerancí k identitě druhých;
  • Neformální vzdělávání
  • Personální a sociální kompetence
  • přispívat k vytváření vstřícných mezilidských vztahů a k předcházení osobním konfliktům, nepodléhat předsudkům a stereotypům v přístupu k druhým.