Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Neformální vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Neformální vzdělávání > Příště se nebojte přihlásit - Odbornostní...

Příště se nebojte přihlásit - Odbornostní setkání v Hořicích

Informativní příspěvek
Autor Jana Šimůnková, Andrea Kulichová
Již při vyslovení slova "odbornostní" se možná mnoho zájemců zarazí a řekne: "Ale na to nejedu! Nejsem žádný odborník. I když programy jsou zajímavé…" Anebo i vás nyní napadají další asociace k výzvě: "Nebojte se!"

To vše společně zvládneme. Vždyť každý člověk je odborník – každý něco ve své oblasti zná, má co předat ostatním… To zase byla slova nás, krajských koordinátorek dvoudenního odbornostního setkání Libereckého a Královéhradeckého kraje.

Vyhlášeno bylo pět oblastí, ale dvě se pro malý zájem neotevřely - výukové programy a outdoorové aktivity. Překvapilo nás to, ale nakonec nám to ty tři zbývající plně vynahradily.
Odbornostní setkání proběhlo v Domě dětí a mládeže v Hořicích a setkali se zde pracovníci zájmového a neformálního vzdělávání se zájmem o tanec, tvořivé aktivity a dramatickou výchovu.

A jak to vlastně probíhalo?

Na dva dny se sjeli pedagogové z Libereckého a Královéhradeckého kraje, ale také z Ústeckého kraje, kde proběhlo odbornostní setkání v jiných odbornostech.

Ke zdárnému průběhu stačí šikovní lektoři, dobře naladění účastníci a odbornostní setkání může začít.
V krásných prostorách Domu dětí a mládeže v Hořicích tak najednou můžete slyšet moderní muziku a pokřiky ze zrcadlového sálu, brumlání a zvířecí zvuky z klubovny, kde probíhá dramatická výchova. Účastníci zde předvádějí také své metodické pomůcky - "…a to postačí jen tvrdý papír a na něm hýbající se zvířátko a hned to děti více baví…" zazní od účastnice … "A pak, že nejste odborníci!" přidá se s radostí lektorka Jiřina Polanská.
V tvořivé dílně je také rušno. Právě zde probíhá výroba netradičních fotoalb SCRAPBOOK. A že se při tom nestihne tvořit příklad dobré praxe? Že ti šikovní vedoucí, kteří pracují s dětmi, nechrlí nápady? Omyl – jen trochu překonají ostych, lektorka pomůže a jde vše samo. Vyrábí se a prezentují připravené powerpointové prezentace, fotografie, výrobky a další ukázky činnosti v daném oboru. Diskutovat, hledat klady a zápory aktivit v daných odbornostech, malovat, psát, lepit názory…. A JE TU PŘÍKLAD DOBRÉ PRAXE, jehož se nejdříve účastníci tak báli.

"OS v Hořicích bylo super! Děkujeme. Máme velkou chuť do další práce s dětmi, máme plno nových námětů…" ,to jsou slova účastníků OS i lektorů. Lektoři již jen doladí společně vybraný příklad dobré praxe za svoji oblast a vy ostatní se na něj těšte na webových stránkách NIDM.

Mgr. Jana Šimůnková
krajská koordinátorka Průběžného vzdělávání
Liberecký kraj

Mgr. Andrea Kulichová
krajská koordinátorka Průběžného vzdělávání
Královéhradecký kraj

 

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám