Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Neformální vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Styly mladých

Informativní příspěvek
Autor Danuše Netolická
Zajímali jste se někdy o to, jak se oblékají náctiletí? Také se Vám zdá, že se oblékají stejně? Pokud ano, tak opak je pravdou.

I. část

Zajímali jste se někdy o to, jak se oblékají -náctiletí? Také se Vám zdá, že se oblékají stejně? Pokud ano, tak opak je pravdou.

Mezi teenagery můžeme vidět velké rozdíly, někteří podléhají módním trendům, jiní si dokáží obléci i extravagantní oblečení. Velký vliv je tu samozřejmě rodiny a rodinného prostředí. Hodně záleží na společnosti a kolektivu, v jakém se pohybují. Značný vliv má škola, je to kritik, kde kamarádi dovedou posoudit oblečení, které je „in“ nebo i odsoudit. A co teprve televize a média? Americké seriály, slavné osobnosti naší i zahraniční kultury - tady je opět centrum inspirace našich mladých. Módní ikony jako Lindsay Lohan, Paris Hilton, Nicole Richie, naše modelky, některé naše Miss i Vojta Kotek jsou zdrojem další možné inspirace. Pak tu máme ale něco jiného - určité vybočení z tzv. normálu - a to jsou mladí, kteří svým oblečením dávají najevo své emoce, své problémy, svůj protest. Oblečení jako součást určité skupiny a určitého názoru, či protestu.

 

EMO styl

V roce 1985 členové skupiny Rite sof Springs sdělili v interview pro hudební časopis Flipside, že jejich fans se oslovují emo, protože vyjadřují a ukazují emoce při jejich vystoupení. S EMO byly spojovány i další skupiny - My Chemical Romance, Panic, At the Disco apod. EMO se tedy zrodilo v Americe na punkové scéně, konkrétně z hardcore punku. Zatímco v devadesátých letech bylo EMO nezávislou undergroundovou záležitostí, s příchodem nového tisíciletí se z něj stal de facto celosvětový mainstreamový směr teenagerů. V podstatě tady někde je počátek EMO image - černé oční stíny a linky a delší vlasy přes oči. Jako EMO jsou označovány dva různé styly oblékání. První vychází z "indie EMO styl" scény devadesátých let a má vazby na indie rock a punk rock. Zahrnuje oblečení obnošeného vzhledu, typicky v khaki barvách. Trička bývají menší, s potiskem ve stylu osmdesátých let. Tašky a batohy bývají zdobeny špendlíky a odznáčky různých kapel. Druhý populární EMO styl je tmavší a vyznačuje se narovnanými vlasy obarvenými na tmavo (typicky černou, červenou nebo nějaký nepřirozený odstín tmavé barvy). Muži nosí ženské kalhoty, obvyklý je piercing do rtů či obočí a tmavý makeup (u žen i u mužů; nejvýraznější je černá tužka na obočí, ale vyskytují se i červené oční stíny). Častým doplňkem jsou brýle s tlustými tmavými obroučkami, které občas nosí i jedinci, kteří brýle nepotřebují.

 

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek