Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Neformální vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Neformální vzdělávání > Láska a přátelství - Osobnosti fóra Inspiromatu...

Láska a přátelství - Osobnosti fóra Inspiromatu NIDM odpovídají

Informativní příspěvek

V rámci měsíčníku NIDM Inspiromatu též pravidelně odpovídají některé osobnosti na otázky, které souvisejí s výchovou, vzděláním, dětmi a mladými lidmi. V květnu odpovídaly na tyto otázky:

1) Myslíte si, že láska dnešních mladých lidí se liší od lásky předchozích generací?

2) Zůstali vám vaši přátelé z dětství?

 

1) Myslíte si, že láska dnešních mladých lidí se liší od lásky předchozích generací?
2) Zůstali vám vaši přátelé z dětství?

Milena Černá - ředitleka Výboru dobré vůle, nadace Olgy Havlové

     1) Na tuhle otázku je těžká odpověď. V minulosti, stejně jako dnes, jsou lásky cudné a lásky drsné až brutální, povaha člověka se příliš nemění. Ale je pravda, že si těžko dovedu představit, jak se dnes dívka nebo chlapec chystá na schůzku s knihou veršů, což v mém mládí bylo obvyklé.
     2) Z dětství ne, až ze střední školy, tedy z doby, kdy mi bylo 17 až 20 let.


Jan Beránek – ekolog, pracuje v ústředí Greenpeace International v Amsterdamu

     1) Láska je stejná v tom, že se každá cítí být jedinečná a neopakovatelná, což je správné. S dobou se ovšem mění prostředí, ve kterém se rodí: dnes má každý možnost poznat více lidí než před padesáti, natož sto lety. Mizí někdejší tabu, kvůli kterému lidé musívali víc skrývat projevy vzájemné náklonnosti. A možná se v ní nějak i projevuje těkavost a nedočkavost, jež prorůstají současnou společnost. Ale copak já mohu vědět o lásce dnešních mladých lidí?
     2) Pár jich zůstalo trvale, víc se jich obnovilo nedávno, nejvíce jich mám získaných až během dospělosti. Můj nejlepší přítel je ale ještě z dětství.

Aleš Sedláček - předseda České rady dětí a mládeže

     1. Myslím si, že láska je zakódovaná v lidské přirozenosti. Považuji jí tedy za hodnotu nepodléhající módním vlivům.
     2. Ano, i když většina jich je z času dospívání. S těmi jsme zakládali náš woodcrafterský kmen, jezdili do týpí i jinak aktivně trávili volný čas. To je můj svět, s těmi se stále stýkám a ti jsou po rodině moji nejbližší.


Michaela Šojdrová - politička

     1) V podstatě se láska neliší, láska je nebo není, je větší nebo menší, může být obětavá, může být více sobecká, ale pořád je to láska. Určitě pozoruji to, že jsou jiné formy a prostředky, jak si lidé lásku projevují, sdělují. Když jsem v 80. letech chtěla svému milému sdělit, že na něj myslím a že je mi smutno, musela jsem mu to napsat do dopisu a věděla jsem, že se to doví za dva dny. Také na jeho odpověď jsem si musela počkat, zkrátka, láska musí být i trpělivá a my jsme se to tak trochu museli a mohli učit. Dnes jsou úplně jiné komunikační možnosti, ale myslím, že lásce trpělivé moc nepomáhají a tak vlastně nepomáhají ani mladé lidi vychovat k trpělivosti a k obětavosti, kterou láska potřebuje.
     2) Ano zůstali, někteří sice jen v mé paměti. Ale s několika se potkávám, máme děti v podobném věku a s podobnými problémy, tak si máme o čem povídat.
.
Vojtěch Sedláček - zakladatel agentury ProVas, vítěz celostátní soutěže o sociálního podnikatele roku 2006

     1) Láska je něco, co nemá nikdo z nás úplně v ruce. Myslím, že tomu tak vždycky bylo i bude. Láska, když nás potká, zasahuje cele, činí nás lepšími, nemá zadní vrátka, je nespočitatelná. Tedy si nemyslím, že by to bylo o moc jiné, než dříve. Možná je méně předsudku a tím překážek, což ale nemusí být vždy výhoda.
     2) Ano, mám to štěstí, že mám ještě dva kamarády z dětství. Na kamarádky takové štěstí nemám.

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám