Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Neformální vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Neformální vzdělávání > Kdo a v čem dnešní děti ovlivňuje

Kdo a v čem dnešní děti ovlivňuje

Informativní příspěvek
Autor Miroslav Bocan
Spoluautor: Jiří Zajíc

Přinášíme vám šestý z dílčích výstupů výzkumu Hodnotové orientace dětí ve věku 6 až 15 let, který se uskutečnil v roce 2010 v rámci projektu Klíče pro život

Každý z nás bývá téměř neustále, ať si to připustí nebo ne, pod vlivem někoho nebo něčeho. Něco (někdo) má na nás vliv veliký, vůči jinému jsme zas téměř imunní. Našim respondentům jsme položili následující otázku:

Řekni mi, kdo si myslíš, že tě nejvíce ovlivňuje, podle koho se řídíš… Na ukázku jsme vybrali šest situací:

 

   Jak lze vidět, děti v oblékání nejvíce ovlivňují rodiče. Dáno je to pravděpodobně tím, že jsou to oni, kdo jim oblečení kupuje. Jako druhý nejčastěji zmíněný faktor, který je v oblékání ovlivňuje, byli  kamarádi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Rodiče ale hrají důležitou roli i v tom, jaké věci si děti kupují, jaké mají názory nebo jak se chovají k ostatním:

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Například v tom, jakou poslouchají hudbu hrají prim kamarádi a o tom, kdo vlastně jejich kamarádem bude, rozhodují především samotné děti. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     K těmto grafům je nutný ještě vysvětlující dodatek: většinou podléháme více vlivům najednou, naše rozhodnutí a orientace se málokdy odvíjejí pouze na základě jediného faktoru. V otázce byli respondenti vyzváni, aby určili kdo je v dané situaci (způsobu chování) ovlivňuje nejvíce a oni mohli vybrat pouze jednu z nabízených možností (osob). Proto mají-li například učitelé nebo vedoucí oddílů málo procentních bodů, neznamená to však, že by děti neovlivňovali.

     A i v tomto textu je nutno poznamenat, že grafy znázorňují postoje všech respondentů dohromady, tedy dětí ve věku 6 - 15 let. Až je rozdělíme do věkových skupin (6 - 9, 10 - 12, 13 - 15 let) a použijeme další sociodemografické dělení tak, jak to připravujeme do naší podrobné analýzy a závěrečné zprávy, uvidíme výsledky v mnohem zajímavější perspektivě.

Miroslav Bocan, Garant výzkumů

miroslav.bocan@nidm.cz

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám