Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Jazykové vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Jazykové vzdělávání > Inspirace do výuky angličtiny

Inspirace do výuky angličtiny

Teoretický příspěvek
odborný příspěvek
Optimální výuka cizího jazyka by měla být mnohostranná a pestrá. Je důležité pracovat s různými materiály, protože učebnice používaná v hodinách je pouhým základem. A je užitečné mít přehled o dostupných doplňcích a materiálech. Zejména internet nabízí řadu možností. Cílem tohoto článku je představit některé webové stránky, projekty a další pomůcky, které mohou být zdrojem nápadů a aktivit vhodných pro výuku angličtiny na základní škole.

Optimální výuka cizího jazyka by měla být mnohostranná a pestrá. Je důležité pracovat s různými materiály, protože učebnice používaná v hodinách je pouhým základem. A je užitečné mít přehled o dostupných doplňcích a materiálech. Zejména internet nabízí řadu možností. Cílem tohoto článku je představit některé webové stránky, projekty a další pomůcky, které mohou být zdrojem nápadů a aktivit vhodných pro výuku angličtiny na základní škole.

Internet je přirozený zdroj a nekonečná zásoba informací všeho druhu (texty, obrázky, videa, audia). Stačí pár kliknutí a prohlížíte si Legoland, velký akvapark v Německu, londýnský Tower, Grand kaňon v USA nebo třeba zimní krajinu v Grónsku. Každý se může podívat na místa, která ho zajímají, počíst si, prohlédnou obrázky, pustit video… Pro studium ovšem hraje velkou roli obsah a adekvátnost věku a znalostem žáků. Začátečníkům není snadné něco doporučit. Běžné weby obsahují pro ně řadu neznámých slovíček a mohou je spíše odradit než povzbudit. Vhodné jsou speciální výukové stránky nebo weby hravé, kde se děti pobaví. Osvědčují se také písničky, ať už klasické, dětské nebo ryze současné.

Výukové stránky
Výborným zdrojem pro cílené procvičování anglického poslechu jsou internetové servery, které přiblíží psanou i mluvenou angličtinu. 

BBC http://www.bbcactiveenglish.com/kids-english-zone_information.html
BBC má pro výuku angličtiny v rámci svých stránek sekci přímo pro mladé zájemce o cizí jazyk. Jednotlivé kurzy obsahují videa i pracovní listy. Momentálně jsou pro nejmladší děti k dispozici tři kurzy: Kids English Zone, Learning English with Ozmo, Pop Goes English

British Council http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en
British Council podporuje výuku angličtiny dětí i dospělých. Na stránkách najdete také sekci pro děti s řadou článků a dalších materiálů, nechybí hry, hádanky s obrázky a videa. Jde o šikovnou pomůcku pro podporu poslechu s porozuměním a pro rozvoj řečových dovedností. Základní sekce jsou: play a game, listen to a song, read a story, watch a video, practise writing.  

Learn English Today http://www.learn-english-today.com/
Anglické zdroje a materiály pro všechny úrovně pokročilosti: gramatika, slovník, různé texty, hry. K dispozici jsou i nahrávky a videa. 

LearnEnglishFeelGood.com http://www.learnenglishfeelgood.com/ 
Gramatika, frázová slovesa, idiomy, řada testů z různých oblastí, trailery a krátké ukázky filmů s testem na porozumění. Velké množství zábavných aktivit: hry, křížovky, doplňovačky, kvízy, ve verzi on-line nebo k vytištění. 

EnglishCentral Watch & Learn English, Learn English with an ocean of interesting videos
http://www.englishcentral.com/
Velmi pěkná videa pro tři úrovně pokročilosti, délka od 1 minuty, kreslená i hraná. Velký výběr témat: rodina, sport, technik (iPhone), celebrity, ukázky z filmů (Harry Potter, Hobbit). Zvolit lze poslech (s titulky), přehrání s doplňováním textu nebo procvičování výslovnosti (porovnání se správnou výslovností). 

Randall‘s ESL Cyber Listening Lab http://www.esl-lab.com/
Poslechová cvičení rozčleněná do tří úrovní, délka nahrávek je do tří minut. K dispozici jsou také aktivity na procvičení slovní zásoby (test s vyhodnocením). 

Laugh and Learn http://laughlearn.synthasite.com/
Web zaměřený na americkou angličtinu. Najdete zde články, zajímavosti z americké kultury, vtipy, kvízy i cvičení. 

English Activities http://www.englishactivities.net/
Hravé stránky pro nejmenší obsahuje jednoduché obrázkové lekce členěné do sekcí, hry, slovníček i test. 

Freddie's Ville http://www.freddiesville.com/lesson-ville/
Výukové tematické lekce pro nejmenší (text a videa), hry, slovník, pracovní listy i písničky. 

Multimedia - English http://www.multimedia-english.com/videos/section/kids-5/channel/lessons-3 
Výuková videa pro začátečníky, kreslená i hraná, někde jsou také titulky. Řada písniček, obrázkový slovník. 

Pohádky http://www.bookbox.com/
Krátké animované pohádky s titulky, ve kterých se označuje právě čtené slovo. 

Help for English http://www.helpforenglish.cz/
Studijní materiály pro všechny úrovně pokročilosti jsou uspořádány do rubrik (gramatika, testy, četba, atd.). Jedná se o
- statické textové články (gramatika, slovní zásoba, povídky, tipy apod.),
- interaktivní cvičení,
- různé okruhy slovní zásoby s možností online zkoušení.
Příspěvky jsou tvořeny zkušenými učiteli a lektory angličtiny.  

Moderní hudba, texty písní 
http://www.lyricsondemand.com/
Snadné vyhledávání textů k oblíbeným písním, zejména z oblasti moderní hudby. Texty jsou obvykle jednoduché, ale začátečníci zpívanému slovo obvykle málo rozumějí. S textem v ruce si mohou písničku zazpívat. 

http://lyricstraining.com/
Hudební videoklipy mnoha žánrů, moderní i starší – pop, disco, rock, opera, blues, filmové melodie, vánoční písně, dětské písničky, většina z nich je v angličtině (s vyjímkou operních meloodií). Z oblasti populární hudby zde se v klipech objeví např. K. Perry, Adele, Shakira, Rihanna, E. Inglesias, Maroon 5, ze starších skladeb uvedu např. Beatles, ABBA, Bee Gees, M. Jackson.  Při přehrávání klipu se zobrazují titulky s postupným zvýrazňováním právě zpívaného (mluveného) textu, což napomáhá k lepšímu porozumění. Na začátku přehrávání videa si zvolíte obtížnost, počet vynechaných slov v textu písně. Úkolem posluchače je poslouchat píseň a doplnit chybějící slova. Pokud si někde nebudete vědět rady, přehrávání se zastaví, případně vrátí o kousek zpět. Nejnižší úroveň (začátečníci) znamená přibližně 10 % vynechaných slov. Velmistr naopak píše text celý, tedy 100 %. 

aa
1. Ukázka obrazovky lyricstraining.com,  přehrávání písně I Have a Dream (ABBA) v režimu Beginner.

Filmy v původním znění
Sledování filmů v angličtině přispívá jednoznačně k rychlejšímu posunu v jazyku. Mírně pokročilí mohou využít titulky, zpočátku české, později anglické. Zpočátku sice může čtení titulků někomu dělat potíže, ale časem si na titulky rychle zvyknete a nebudete jejich čtení ani vnímat. Je dobré vybírat oblíbené film, seriály, žánry. Když baví film, baví i učení a slovní zásoba se přirozeně obohacuje. Filmy v anglickém znění jsou k dispozici na DVD, před zakoupením nezapomeňte zkontrolovat, jestli DVD obsahuje také původní jazyk a titulky. Další možnosti poskytuje internet a televize.

Jazyková podpora při psaní textů
Word nabízí i pro angličtinu možnost, jak objevit některé pravopisné chyby a snaží se také poskytnout návrhy pro jejich opravy. Je třeba ale nastavit jako jazyk dokumentu anglický jazyk, např. na kartě Revize. Kontrolu spustíte stiskem klávesy F7 nebo na kartě Revize kliknutím na Pravopis a gramatika. 
Kontrola pravopisu řeší překlepy v rámci jednoho slova. Slovo, které se zdá chybné, podtrhne Word červenou vlnovkou. Kontrola gramatiky hledá nepřesnosti v rámci celé věty a souvětí a objeví pouze některé chyby (tvar slovesa se neshoduje s podmětem apod.).  Podezřelá místa podtrhuje zelenou vlnovkou. Při psaní textů určitě využijete také vestavěný tezarus, anglický slovník synonym.

w
2. Word: kontrola pravopisu a gramatiky v anglickém textu. Slovník synonym.
 

Kvalitní překladové on-line slovníky
slovniky.lingea.cz
Aktuální překladové slovníky 30 jazyků. U angličtiny je k dispozici také přehled gramatiky a praktické konverzační fráze vztahující se k velkému množství témat. Bonusem navíc jsou zajímavosti z oblasti užití slov.
slovnik.seznam.cz/
Překladové slovníky pro 7 jazyků s možností procvičování slovíček z různých okruhů.

 

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek