Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Gymnaziální vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Gymnaziální vzdělávání > První desetiletí informatiky v holandských...

První desetiletí informatiky v holandských středních školách

Článek shrnuje zkušenosti Nizozemí z prvních deseti let výuky informatiky ve středních školách.

Překlad článku vznikl jako příspěvek k činnosti ICT panelu, který se zabývá didaktickou inovací národního kurikula oblasti ICT. Článek vyšel v „peer-reviewed journalu" Informatics in Education litevského Institutu pro matematiku a informatiku (Matematikos ir informatikos institutas).

Článek shrnuje zkušenosti Nizozemí z prvních deseti let výuky informatiky ve středních školách. Je to zajímavá a nepochybně poučná sonda do vzdělávací politiky jiného státu.

V roce 1995 byla v Nizozemí vytvořena pracovní skupina, která dostala za úkol připravit osnovy pro výuku informatiky ve vyšších třídách střední školy a v roce 1998 byl kurz informatiky do těchto ročníků zaveden. Protože netvoří nutný základ pro žádné univerzitní studium, bylo rozhodnuto, že z informatiky studenti nebudou skládat státní zkoušku (na rozdíl od většiny ostatních předmětů).

Článek N. Grguriny a J. Tolbooma popisuje východiska tvorby osnov, podrobně rozebírá jejich obsah i změny, ke kterým v průběhu deseti let došlo, a podává přehled o způsobu naplňování těchto osnov různými učiteli. Zabývá se i kvalifikací učitelů pro výuku informatiky a popisuje způsoby, jak otázka kvalifikace byla řešena a jak se řeší v současnosti.

Je třeba zmínit, že nizozemské osnovy jsou inspirovány školními osnovami UNESCO/IFIP Informační a komunikační technologie ve střední škole (Information and Communication Technology in Secondary Education, A Curriculum for Schools, UNESCO, 1994, updated 2000). Vychází z nich také nizozemská definice pojmů informatika a informační technologie a tyto osnovy nezahrnují rozvoj počítačové gramotnosti, protože v Nizozemí se očekává, že se studenti stanou počítačově gramotnými v nižších třídách střední školy.

Původní text: The First Decade of Informatics in Dutch High Schools

Překlad: První desetiletí informatiky v holandských středních školách

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek