Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Gymnaziální vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Gymnaziální vzdělávání > Britští učitelé odmítají propagovat vlas...

Britští učitelé odmítají propagovat vlastenectví

Průzkum prokázal, že britští učitelé jsou proti podpoře vlastenectví v rámci školní výuky.

Většina britských učitelů nechce do své výuky zahrnout i výuku o vlastenectví či patriotismu. Výsledek průzkumu Pedagogického institutu Londýnské univerzity je v rozporu s prohlášením britského ministerského předsedy Gordona Browna. Ten totiž vyzval britské žáky k patriotismu a navrhl přijetí „výchovy k britství" do státního kurikula.

Z celostátního průzkumu však vyplynulo, že tři čtvrtiny britských pedagogů by raději v rámci výuky varovaly své žáky před skrytým nebezpečím vlastenectví, na které někteří z nich nahlížejí jako na „vymývání mozku". Jedna čtvrtina učitelů nepovažuje vlastenectví za nic špatného a požaduje školení a podporu. Tito učitelé si uvědomují, že výchova k patriotismu neznamená jen učit žáky bezduše mávat vlajkami.

Průzkumu se zúčastnili učitelé z dvaceti středních škol z celé Velké Británie. Zhruba tři čtvrtiny z nich považovaly za nutné vyslovit se proti nebezpečí vlasteneckého sentimentalismu. Mnozí z nich by naopak žákům raději přiblížili přínos „univerzálního bratrství". Více zde.

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek