Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Gymnaziální vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Gymnaziální vzdělávání > Obtížné vstávání ze židle

Obtížné vstávání ze židle

Praktický příspěvek
inspirace
uč.hodina
Autor Martin Macháček
Jednoduchý, motivační pokus týkající se těžiště.
Provedení

Žák si sedne na židli a dá nohy tak, aby měl chodidla na zemi přesně pod koleny. Vyzveme ho, aby vstal, ale nepředklonil tělo nad kolena ani nedal chodidla pod židli. Nesmí se také ničeho držet a o nic se opírat.

Obr
1. Obr
 

 

Obr
2. Obr
 

Závěr

Žáci uvidí, že takto se prakticky vstát nedá. K tomu, abychom vstali ze židle, musíme buď posunout chodidla pod sebe, nebo předklonit tělo dopředu (nelépe však obojí).

Vysvětlení

Na tělo sedícího člověka působí gravitační síla Fg tak, jako by její působiště bylo v těžišti. Těžiště je na obrázku naznačeno malým plným černým kroužkem.

Nadzvedne-li se člověk ze židle, opírá se tělo jen chodidly o podlahu. Jeho podstava je na obrázku naznačena tlustou černou čarou pod chodidly.

Těžiště pak není nad podstavou, a proto gravitační síla způsobí otáčení těla okolo osy (červený kroužek) ve směru červené šipky. Tělo tedy dopadne zpátky na židli.

Při normálním vstávání ze židle posuneme nohy (podstavu) dozadu, nebo tělo (těžiště) dopředu. Vstát můžeme, až když je těžiště nad podstavou.

Obr
3. Obr
 
Poznámky

Pokus je velmi jednoduchý a efektní. Můžeme ho provádět např. jako motivační pokus v úvodu fyziky v nižších ročnících ZŠ nebo při výuce o silách a jejich otáčivých účincích. Můžeme na něm ukazovat, že fyzika není vědou "o neživé přírodě", jak se někdy říká, ale že fyzikální zákony platí stejně pro živé tvory jako pro neživé věci. Můžeme na něm také demonstrovat, že fyzikálním zákonům se nemůžeme vyhnout.

Obdobné pokusy

Chůze při stěně

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek