Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Jak si vydělat peníze
Odborný článek

Jak si vydělat peníze

13. 6. 2008 Základní vzdělávání
Autor
Ústav pro informace ve vzdělávání

Anotace

Příspěvek je příkladem jednoho z možných zpracování testových úloh, které byly použity v mezinárodním šetření čtenářské gramotnosti známém jako PISA, organizovaném v roce 2000 OECD. Nabízíme ho jako inspiraci pro práci se žáky při rozvoji dovedností v oblasti čtenářské gramotnosti.

Společnost AULA s.r.o., nabízí krátkodobá zaměstnání - brigády. Mezi nejčastěji nabízené práce patří např.: administrativní práce, práce s využitím znalosti PC, prezentační akce a výstavy, práce v hypermarketech, práce v restauracích a hotelech, manipulační práce při expedici zboží, stavební práce a úklidové práce, práce v zemědělství, pochůzkové práce, práce s dětmi.
Pokud si zvolíte a potvrdíte konkrétní práci, musíte osobně navštívit kancelář agentury, vaší povinností je osobně vyplnit dohodu o provedení práce před jejím začátkem a převzít si pracovní výkaz. Dostanete přesné informace o brigádě. Potom budete pracovat. Na pracovišti si necháte potvrdit odpracované hodiny na pracovní výkaz, který přinesete do kanceláře do 2 pracovních dnů po skončení práce. V případě nemoci nebo jiných vážných důvodů je nutná telefonická omluva nejméně 24 hodin před začátkem vaší práce.

K registraci v agentuře potřebujete:

  • občanský průkaz nebo pas
  • pokud jste student, potvrzení o studiu (získáte na studijním oddělení nebo u sekretářky vaší školy)
  • zdravotní průkaz, pokud ho budete potřebovat - potřebný pro práci s potravinami
  • vyplnit příslušné registrační formuláře pro evidenci (tato registrace je platná po dobu 1 roku a je zdarma)

Další kontakt může probíhat telefonicky, osobně a přes Internet.

Kdy můžete pracovat a jak dlouho?
Podle zákoníku práce smí pracovat člověk až od 15 let. Studenti od 15 do 16 let mohou pracovat jen 30 hodin týdně (ti. v průměru 6 hodin denně) a pod stálým dozorem osoby starší 18 let. Osoby mladší 18 let nesmí dále pracovat v noci, nesmí pracovat přesčas a nesmí pracovat v rizikových provozech ani úkolových pracích. Osoby mladší 18 let nesmí pracovat tam, kde je nutná hmotná zodpovědnost. Osoby starší 18 let mohou pracovat až 16 hodin denně, a to všude tam, kdo je k tomu opravňuje kvalifikace a proškolení.

Zdroj: Prezentační stránka www.aula.cz, 12. ledna 2002


Otázka 1
Čtyři kamarádi, studenti různých škol, se rozhodli vydělat si peníze na brigádě. Jsou různého založení, ale všichni se rozhodli využít nabídky agentury AULA, která nabízí práci studentům. Vyřídili si potvrzení o studiu, ale žádný z nich nemá zdravotní průkaz.
S ohledem na jejich věk a další charakteristiky rozhodni, jestli každý z nich vybranou práci může získat nebo ne.
a) Daniela Společenská (17 let) umí výborně anglicky a německy a chce pracovat jako hosteska při prezentačních výstavách, požaduje práci na 35 hodin v týdnu.
b) Helena Mlsná (17 let) umí průměrně anglicky, ráda by prodávala v obchodě s lahůdkami, chtěla by pracovat maximálně 20 hodin týdně,
c) Pepa Pracovitý (18 let) intenzivně trénuje hokej, má málo času. Přestože velmi dobře ovládá práci s PC a výborně se dorozumí anglicky, nechce při brigádě moc přemýšlet a také kvůli času si vybral manipulační práce při expedici zboží v nočních směnách.
d) Kamil Závislý (16 let) - nechce jít na brigádu sám, takže chce jít na úplně stejnou brigádu jako Pepa.

Otázka 2
Musí mít studenti s sebou peníze na zaplacení registrace při první osobní návštěvě kanceláře agentury?

Otázka 3
a) Rozhodl(a) ses, že si vyděláš na brigádě. Posuď, zda bys mohl(a) pracovat v oddělení potravin velkého obchodního domu 25 hodin týdně včetně jedné noční směny. Předpokládej, že máš platný zdravotní průkaz. Ke zdůvodnění své odpovědi použij informace z textu a reálná fakta, uveď svůj věk.
b) Stojným způsobem zhodnoť, jestli bys mohl(a) pomáhat vedoucímu marketingového oddělení s administrativními pracemi při přípravě prezentační akce, časová náročnost je cca 3 hodiny denně.

Otázka 4
Mohl(a) bys „Dohodu o provedení práce" poslat agentuře přes Internet nebo poštou první den po nástupu na brigádu?


Úloha je převzata z publikace ÚIV: KRAMPLOVÁ, I. a kol: Netradiční úlohy aneb čteme s porozuměním. Praha: ÚIV, 2002. Publikace se věnuje čtenářské gramotnosti z pohledu výzkumu PISA, který proběhl v roce 2000. Podrobněji proto popisujeme sledované dovednosti a jejich úrovně obtížnosti, dále typy úloh, které nejsou v našich učebnicích zrovna obvyklé, a rovněž způsob vyhodnocování různých typů úloh. Tato publikace si sice klade za cíl seznámit učitele s novými trendy hodnocení a s výsledky našich žáků ve výzkumu PISA, avšak především by měla sloužit jako inspirace pro konkrétní práci v hodinách a jako učební materiál, ve kterém se učitelé naučí některé nové věci a budou mít příležitost si je vyzkoušet. Důležitou součástí publikace jsou cvičení pro učitele.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Ústav pro informace ve vzdělávání

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Kolekce

Článek je zařazen v těchto kolekcích:

Téma článku:

Čtenářská gramotnost