Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Gymnaziální vzdělávání > Jak se řeší finanční gramotnost v USA

Ikona informativni

Jak se řeší finanční gramotnost v USA

Autor: Jana Kindlmannová
Anotace: V současné době se v USA přemýšlí nad nejefektivnější implementací vzdělávání k finanční gramotnosti do školních kurikul.

 

Ve stejný den, kdy americký prezident Bush podepisoval $150 milionový ekonomický balíček ve snaze odvrátit recesi, a kompenzovat tak krizi na zadluženém domácím trhu, se několik bloků od Bílého domu setkala skupina finančních expertů a pedagogů, aby načrtli plán pro zlepšení finanční gramotnosti Američanů. Experti již velmi dlouho poukazují na to, že by se děti na školách měly učit správnému smysluplnému nakládání s penězi a připravovat se na různá finanční rozhodnutí týkající se například koupě domu, výběru zdravotní pojišťovny nebo investice do důchodových fondů. Vzdělávací programy k finanční gramotnosti ve Spojených státech existují, ale je jich velmi málo. Dobře známé jsou dva: projekt „Financuj svůj budoucí program" a „Program finančního plánování", který sponzoruje zhruba 8000 středních škol. Dle národních standardů a rovněž vzhledem k zahrnutí tzv. „osobního financování" v základních vzdělávacích dokumentech 40 amerických států by kurzy finanční gramotnosti ale měly být na všech školách. V konečném důsledku se vyžaduje absolvování ekonomického kurzu v 17 státech. Jak ukazují některé příklady, hodiny mohou být velmi zábavné, studenti hrají např. interaktivní počítačové hry, ve kterých se rozhodují, jaké koupí akcie, a diskutují nad tím, jak zvyšující se nabídka hypoték vede ke zvyšujícímu se podílu konfiskace majetku. V některých školách se diskuse o personálním financování propojují s kurzy zaměřenými na sociální studie. V současné době se proto v USA přemýšlí nad nejefektivnější implementací vzdělávání k finanční gramotnosti do školních kurikul. Souběžně s tím se rovněž řeší vzdělávání učitelů v této oblasti, neboť to je prakticky základ cesty ke správnému vzdělávání ve finanční gramotnosti. Více informací zde.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 04. 03. 2008
Zobrazeno: 3821krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
KINDLMANNOVÁ, . Jak se řeší finanční gramotnost v USA. Metodický portál: Články [online]. 04. 03. 2008, [cit. 2020-10-27]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/2077/JAK-SE-RESI-FINANCNI-GRAMOTNOST-V-USA.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.