Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Gymnaziální vzdělávání > Které dovednosti budou Evropané potřebovat...

Ikona informativni

Které dovednosti budou Evropané potřebovat v nadcházejících letech?

Autor: Jaroslav Faltýn
Anotace: EU publikovala první předpověď potřebných dovedností.

Které dovednosti budou Evropané potřebovat v nadcházejících letech? EU publikovala první předpověď potřebných dovedností

Cedefop, Evropské centrum pro rozvoj odborného vzdělávání, představil svou první předpověď dovedností potřebných do roku 2015. Studie Budoucí potřebné dovednosti v Evropě: střednědobá předpověď by měla mladším i starším čtenářům pomoci zhodnotit učební cíle, které jim pomohou v rozhodování o jejich vzdělávacích potřebách. Uvádí se v ní mj., že požadavky na dovednosti a kvalifikace se ve většině zaměstnání zvyšují, včetně tzv. základních povolání, a to zejména vlivem pokračujícího růstu sektoru služeb a rozsáhlých technologických a organizačních změn. Ukázalo se, že dlouhodobý přechod evropských ekonomik od zaměření na primární a výrobní sektor k zaměření na sektor služeb ještě neskončil. Zvláště nové členské země tímto procesem stále procházejí. Očekává se, že do roku 2015 zaměstná primární sektor 10 milionů Evropanů (pokles z 12 milionů v roce 2006 a z 15 milionů v roce 1996). Na druhé straně vytvoří evropská ekonomika do roku 2015 více než 13 milionů nových pracovních míst, zejména v obchodu a službách, dále v dopravě, ve vzdělávání, zdravotnictví a v sociální práci.

Rostoucí požadavky ovlivňují dovednosti a kvalifikace na všech úrovních. Mezi lety 2006 a 2015 získá Evropa navíc 12,5 milionů pracovních míst vyžadujících nejvyšší kvalifikační úroveň a 9,5 milionu pracovních míst na střední úrovni (hlavně odborné kvalifikace). V podmínkách, kdy požadavky na dovednosti dramaticky rostou, budou noví zaměstnanci potřebovat vyšší kvalifikace, aby mohli vykonávat „stejná zaměstnání". Studie pokrývá 25 členských států EU (bez Bulharska a Rumunska), včetně Norska a Švýcarska. Předpověď je založena na projekci současných trendů, vytvořena byla ve spolupráci s mezinárodní sítí výzkumníků a politických představitelů Skillsnet. Více informací viz (studie) a (Skillsnet).

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
 
INFO
Publikován: 29. 02. 2008
Zobrazeno: 3115krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
FALTÝN, Jaroslav. Které dovednosti budou Evropané potřebovat v nadcházejících letech?. Metodický portál: Články [online]. 29. 02. 2008, [cit. 2020-02-19]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/2068/KTERE-DOVEDNOSTI-BUDOU-EVROPANE-POTREBOVAT-V-NADCHAZEJICICH-LETECH.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.