Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Gymnaziální vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Gymnaziální vzdělávání > Které dovednosti budou Evropané potřebovat...

Které dovednosti budou Evropané potřebovat v nadcházejících letech?

Informativní příspěvek
Autor Jaroslav Faltýn
EU publikovala první předpověď potřebných dovedností.

Které dovednosti budou Evropané potřebovat v nadcházejících letech? EU publikovala první předpověď potřebných dovedností

Cedefop, Evropské centrum pro rozvoj odborného vzdělávání, představil svou první předpověď dovedností potřebných do roku 2015. Studie Budoucí potřebné dovednosti v Evropě: střednědobá předpověď by měla mladším i starším čtenářům pomoci zhodnotit učební cíle, které jim pomohou v rozhodování o jejich vzdělávacích potřebách. Uvádí se v ní mj., že požadavky na dovednosti a kvalifikace se ve většině zaměstnání zvyšují, včetně tzv. základních povolání, a to zejména vlivem pokračujícího růstu sektoru služeb a rozsáhlých technologických a organizačních změn. Ukázalo se, že dlouhodobý přechod evropských ekonomik od zaměření na primární a výrobní sektor k zaměření na sektor služeb ještě neskončil. Zvláště nové členské země tímto procesem stále procházejí. Očekává se, že do roku 2015 zaměstná primární sektor 10 milionů Evropanů (pokles z 12 milionů v roce 2006 a z 15 milionů v roce 1996). Na druhé straně vytvoří evropská ekonomika do roku 2015 více než 13 milionů nových pracovních míst, zejména v obchodu a službách, dále v dopravě, ve vzdělávání, zdravotnictví a v sociální práci.

Rostoucí požadavky ovlivňují dovednosti a kvalifikace na všech úrovních. Mezi lety 2006 a 2015 získá Evropa navíc 12,5 milionů pracovních míst vyžadujících nejvyšší kvalifikační úroveň a 9,5 milionu pracovních míst na střední úrovni (hlavně odborné kvalifikace). V podmínkách, kdy požadavky na dovednosti dramaticky rostou, budou noví zaměstnanci potřebovat vyšší kvalifikace, aby mohli vykonávat „stejná zaměstnání". Studie pokrývá 25 členských států EU (bez Bulharska a Rumunska), včetně Norska a Švýcarska. Předpověď je založena na projekci současných trendů, vytvořena byla ve spolupráci s mezinárodní sítí výzkumníků a politických představitelů Skillsnet. Více informací viz (studie) a (Skillsnet).

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám