Domů > Odborné články > Gymnaziální vzdělávání > Souborový manager: anachronismus nebo užitečný pomocník?
Odborný článek

Souborový manager: anachronismus nebo užitečný pomocník?

24. 4. 2013 Gymnaziální vzdělávání
Autor
RNDr. Michal Černý Ph.D.

Anotace

Programy pro správu souborů byly na vrcholu v počátcích devadesátých let na operačním systému MS DOS. S tím, jak se rozšiřovalo grafické rozhraní operačních systémů a rostl počet uživatelů, kteří nebyli IT odborníky, se jejich rozšíření postupně vytrácelo. Naskýtá se tak otázka, zda (a případně jaké) by měly mít prostor ve výuce ICT.

Ač jsem nedělal v této oblasti žádný relevantní výzkum, myslím, že lze poměrně jednoduše charakterizovat uživatele, kteří klasické souborové managery používají – jsou to především lidé střední generace a informatici. Ti první proto, že s nimi mají spojenou představu efektivní práce na počítači a dobře si vzpomínají na to, jak příjemné bylo užití aplikací jako Norton Commander či M602 na místo příkazové řádky MS DOS. Unixoví uživatelé tak dodnes nedají dopustit na jejich obdobu Midnight Commander, o kterém anglická Wikipedie dokonce říká, že je „orthodox file manager“.

Druhou početnou skupinou lidí jsou informatici, kteří používají podobné nástroje především pro rychlost, možnost ovládat je pomocí klávesových zkratek a z důvodů snadného připojení na vzdálené servery. Často také umožňují hromadné zpracování souborů nebo porovnávání adresářů, což je jedna z funkcí, která se často hodí.

Při tomto pohledu na správce souborů by se mohlo zdát, že jde o nástroje pro staromilce a několik málo profesionálů, které nemají běžným uživatelům co nabídnout. Ostatně většina mých pokusů přesvědčit studenty, aby tyto nástroje používali, skončila nezdarem. Jejich ovládání je pro ně nepochopitelné, preferují myš a dle jejich slov jim bohatě dostačuje průzkumník z Windows. Přesto se domnívám, že existuje řada důvodů, pro které má práce se souborovými managery smysl i v běžné středoškolské výuce.

Tím prvním je lepší vhled do struktury souborů. Lidé, kteří používají tyto nástroje, mají obvykle daleko lepší přehled o tom, jaká je struktura adresářů a kde se který soubor nachází. Dále pak nacházejí využití při spojení se vzdálenými servery, jako jsou různá FTP uložiště. Pokud budete s žáky vytvářet webové stránky, je možné je nahrávat právě prostřednictvím FTP, a pak je užití souborového manageru jednoznačně na místě.

Dalším významným prvkem může být schopnost řady z nich synchronizovat dvě složky, což jistě studenti ocení třeba při synchronizaci mobilního telefonu s počítačem. Je možné vytvářet a ověřovat kontrolní součty, což je z hlediska informatiky velice užitečný a důležitý prvek, kterému by se měla věnovat náležitá pozornost. V neposlední řadě je pak možné uvést rychlou manipulaci se soubory, snadné editování souborů nebo pohodlnou práci s archivy.

Zajímavé možnosti pak přináší také řada nadstandardních funkcí či rozšíření souborových managerů. Může jít například o jednoduchý převod skladeb z mp3 do ogg v Thunar, vypalování CD z Total Commanderu a řada dalších užitečných věcí. Speciální kategorií správců souborů, kterým se ale podrobněji věnovat nebudeme, jsou nástroje pro organizaci hudby, videa či fotografií. Ty jsou určené speciálně pro tato multimediální data a nabízejí jim celkově uzpůsobenou paletu funkcí, jako jsou integrované přehrávače, editory či možnost vyhledávat pomocí tagů.

V následujícím článku si jednak představíme základní nástroje, které jsou dostupné pro operační systémy Windows a Linux, ale ještě dříve, nežli se pustíme do jejich konkrétního popisu, pokusíme se alespoň heslovitě nastínit vlastnosti, které jsou velké většině těchto nástrojů společné, a parametry, podle kterých bychom je mohli porovnávat.

Z výše řečeného jednoznačně vychází mé přesvědčení, že užití souborových správců ve výuce není žádným anachronismem, ale výchovou k racionální, rychlé a efektivní práci se soubory, která by měla být integrální součástí edukačního procesu. Rozhodnutí, zda jsou či nejsou tyto nástroje pro konkrétního studenta přínosné, bychom pak mohli nechat na nich samotných.

 

Klíčové vlastnosti a parametry

Pokud se chceme souborovým managerům ve výuce věnovat podrobněji než jen informativní zmínkou nebo jednoznačným příkazem (např.: „budeme užívat FreeCommander“), je třeba si utřídit některé základní vlastnosti a parametry těchto aplikací, abychom byly schopni rozhodnout, který z nástrojů je pro naše potřeby nejlepší. Osobně se domnívám, že by takového kalkulu měli být schopni i samotní studenti.

Základním parametrem rozdělení může být to, zda jde o dvoupanelového nebo jednopanelového správce. My se zde budeme věnovat především těm dvouoknovým. Do základní nabídky funkcí by mělo patřit kopírování, možnost přímé editace a prohlížení textových souborů, přístup na FTP server, porovnávání dvou adresářů či souborů z hlediska shodnosti, synchronizace nebo třeba práce s maskou. Oproti klasickému vyhledávání ve Windows je právě práce s maskou a filtrování výsledků něčím, co může významným způsobem zvýšit kvalitu práce.

Z pokročilejších parametrů je pak možné sledovat, zda manager zvládne procházet zabalené soubory jako běžné složky, jestli podporuje šifrovaný přenos dat (SFTP, SSH...) nebo práci s více taby (kartami). Většina nástrojů pak nabízí ještě nějakou speciální funkci, která ji odlišuje od konkurence.

My se v následujících popisech omezíme jen na aplikace, které jsou dostupné zdarma, a to především proto, že se domníváme, že lze ušetřené peníze utratit rozumnějším a lepším způsobem. Následující přehled je selektivní a jistě nezachytí všechny užitečné či kvalitní nástroje. Přesto věříme, že může posloužit jako vodítko či vhodná inspirace. Aplikace jsou rozděleny do dvou skupin, podle toho, pro jaký operační systém jsou určené.

 

Správci souborů pro Windows

V této kategorii si představíme několik zajímavých souborových managerů, které jsou určené pro operační systémy Windows.

FreeCommander

Relativně jednoduchý, rychlý a solidně funkčně vybavený souborový manager nese název FreeCommader (http://www.freecommander.com/). Kromě zcela základních funkcí pro práci se soubory jsou připraveny i nástroje pro kontrolní součty, možnost dělení souborů a jejich opětovné spojování, hromadné přejmenovávání souborů, FTP klient, a práce s archivy (ZIP a CAB), jako by byly složky. RAR lze pak bez potíží pouze číst. Nechybí možnost pokročilého vyhledávání (včetně obsahu archivů), filtry či maska.

Integrovaný je také příkazový řádek DOS nebo možnost měnit zobrazení panelů z horizontálního rozložené do vertikálního a naopak. Dle mého soudu jde o uživatelsky velice přívětivou aplikaci, které se v zásadě nedá nic podstatného vytknout. Ač nepřekvapí nějakou mimořádnou plejádou funkcí, je pro běžné užití zcela dostačující.

Unreal Commander

Druhým zajímavým nástrojem pro Windows je Unreal Commander (http://x-diesel.com/), který zaujme především podporou zásuvných modulů určených pro Total Commander (konkrétně jde o WLX a WCX). Nabízí možnost hromadného přejmenovávání souborů, FTP klienta, synchronizaci adresářů nebo třeba podporu práce s archivy či taby. Ač jde o funkčně velice silný nástroj, přiznám se, že jsem mu nikdy nepřišel na chuť. Především kvůli ne zcela dotažené práci s klávesovými zkratkami nebo netradičně řešenému ovládání.

Double Commander

Nástrojem, který podporuje více operačních systémů je Double Commander (http://doublecmd.sourceforge.net/), který existuje ve verzi pro Linux i Windows. Jde o velice kvalitní program, který podporuje rozšíření WCX, WDX a WLX, bezpečně si poradí s archivy, podporuje práci s taby, je možné kopírovat cesty k souborům a mnoho dalšího. Jistě potěší takové drobnosti jako integrovaný textový editor s podporou zvýraznění syntaxe řady programovacích jazyků nebo velice podrobné možnosti nastavení. K dispozici je dokonce přenosná (portable) verze.

Osobně považuji Double Commander za zřejmě nejlepší náhradu placeného Total Commanderu. Sází na jednoduché ovládání, nabízí dobře řešené klávesové zkratky a je multiplatformní. Za jedinou vážnější nevýhodu považuji jen podporu FTP jako jediného protokolu pro přenos.

 

Nástroje pro Linux

Do této kategorie bychom mohli zařadit například již zmíněný Double Commander, ale také řadu dalších nástrojů. My se zde podrobněji podíváme alespoň na dva z nich.

Dolphin

Výchozím souborovým managerem v grafickém prostředí KDE je Dolphin. Ten nabízí možnosti dvoupanelového či jednopanelového ovládání, podporu emulátoru terminálu, pokročilé filtrování nebo práci s taby. Nechybí ani podpora práce s archivy či bohaté možnosti nastavení. Kromě těchto základních funkcí nabízí Dolphin také práci s metadaty – ke každému souboru je možné přiřadit popisky, hvězdičky, klíčová slova a řadu dalších informací, které je pak možné při rychlém vyhledávání využívat. Jde tedy o základní nástroj, který využívá koncept sémantického desktopu.

muCommander

Posledním nástrojem, na který se podrobněji podíváme je muCommander (http://www.mucommander.com/), který běží pod JVM, takže je dostupný pro většinu běžných platforem. Mimo obligátního FTP podporuje řadu dalších přenosových protokolů, jako jsou SFTP, SMB, NFS, HTTP, Amazon S3, Hadoop HDFS či Bonjour. Podporuje práci s archivy, ale přímo modifikovat je možné jen ZIP. Pro rychlejší práci je připravena podpora záložek a velice dobře propracované klávesové zkratky.

 

Závěrem

Výběr aplikací by ale mohl být ještě podstatně bohatší. Pod Linuxem bychom mohli zmínit například Tux Commander, Gnome Commander, Krusander a řadu dalších. Vybrat si tak může opravdu každý.

Osobně se domnívám, že jde o nástroje, které mají pozitivní vliv na efektivitu práce, a proto by ve výuce neměly být v žádném případě zanedbávány.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
RNDr. Michal Černý Ph.D.

Hodnocení od recenzenta

Tým RVP.CZ
24. 4. 2013
Téma souborových manažerů je skvělé téma pro výuku informatiky již od základní školy, žáci by měli znát různé způsoby práce s počítačem i proto, kdyby někdy museli pracovat na neznámém počítači, kde nebudou znát podobu "průzkumníka". Jelikož jde často o instalovaný software, je také vhodné zmínit, že instalace může být i na přenosném USB flash disku a tím pádem si uživatel svůj souborový manažer může stále nosit s sebou.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Téma článku:

Informační a komunikační technologie