Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Gymnaziální vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Gymnaziální vzdělávání > Netlumené kmitání tělesa zavěšeného na p...

Netlumené kmitání tělesa zavěšeného na pružině

Kmitavý pohyb je důležitou součástí fyziky, a proto by žáci měli chápat jeho fyzikální i matematický popis. Zaznamenáme-li časový průběh okamžité výchylky tělesa kmitajícího na pružině pomocí dataloggeru firmy Vernier, je možné zaznamenaná data velmi jednoduše analyzovat. Tato analýza přitom pomůže žákům ujasnit základní popis kmitavého pohybu.

S kmitavým pohybem se žáci mohou setkat nejen v hodinách fyziky a dalších, většinou odborných předmětů (elektrotechnika, zvuková technika, …), ale také v praxi (tlumiče automobilů a jízdních kol, různé dekorativní kmitající předměty či hračky, …). Proto je nutné, aby dobře pochopili základní fyzikální veličiny, které tento pohyb popisují, a jejich vzájemné souvislosti.

Jednoduchý experiment lze provést s pružinou a tělesem, které na ni zavěsíme a rozkmitáme. Okamžitou výchylku kmitajícího tělesa lze proměřit pomocí dataloggeru a čidla polohy firmy Vernier, které jsou na českém trhu dostupné a s nimiž se velmi jednoduše pracuje.

Vlastní popis experimentu a jeho vyhodnocení je uvedeno v připojeném souboru ve formátu PDF. Při psaní článku byly totiž využity matematické vztahy a jejich číslování a tyto prvky textu by ve formátu webové stránky nezůstaly v takové podobě, v jaké byly napsány.

Přílohy:
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek