Odborný článek

Zahrajte si Geosense!

20. 4. 2007 Gymnaziální vzdělávání
Autor
Antonín Jalovec

Anotace

Článek seznamuje čtenáře s možností učit se a procvičovat místopis formou zeměpisné hry Geosense, jež je volně přístupná na internetu. Prezentovaná metoda je časově velmi nenáročná. Vzhledem k nezbytné (byť elementární) znalosti angličtiny je vhodná především pro žáky středních škol.

Jistě jste se už někdy dostali do situace, kdy jako učitelé hledáte novou možnost zpestření výuky nebo chcete na samém konci školního roku udržet pozornost žáků myslících už na prázdniny. Jednou z možností jak toho dosáhnout je využít her se zeměpisnou tematikou, jež jsou k dispozici na internetu. Pokud jste už vyzkoušeli hry v češtině (Zeměpisný milionář apod.), můžete využít i znalostí angličtiny (k porozumění stačí i velmi nízká úroveň znalostí tohoto jazyka) a zahrát si Geosense na adrese www.geosense.net.

Tato hra slouží k procvičování místopisu. Bohužel je hra pouze na lokalizaci sídel. Je ale možno volit testování sídel z celého světa, Evropy či USA.

Z didaktického hlediska hru doporučuji především jako doplňkovou aktivitu. Osobně se mi osvědčily dvě možnosti. Jednak je možné zařadit hru jako zábavnou činnost na konci hodiny, jednak je zajímavé uspořádat celotřídní turnaj například na závěr školního roku. Není přitom nezbytné, aby měl počítač k dispozici každý z žáků, postačuje klasická počítačová učebna s 16 počítači, kde se žáci mohou u počítače střídat.

Po otevření stránky www.geosense.net je možno vstoupit do hry jako neregistrovaný účastník stiskem tlačítka "Visit", nebo (a to doporučuji) se po stisku tlačítka "Sign up" zaregistrovat a hrát jako registrovaný hráč pod přezdívkou. Tato možnost žákům nabízí i průběžné chatování na stránkách hry, kde si mohou procvičit angličtinu při komunikaci s hráči z jiných zemí. Poté už je možné vstoupit do samotné hry.

Principem hry je co nejrychlejší a nejpřesnější lokalizace sídel na mapě. Čím rychleji a přesněji kliknete na místo, kde se domníváte, že sídlo leží, tím více bodů obdržíte. Vlevo dole si můžete vybrat, zda chcete soutěžit na mapě světa (World Map), na mapě světa pro pokročilé (Advanced Map - tu nedoporučuji, je opravdu pekelně těžká!!!), na mapě Evropy (Europe Map) či USA (US Map).

Obrázek
1. Obrázek

K dispozici jsou různé mody hry. Nejdříve doporučuji, aby si každý ze žáků zahrál sám proti počítači, což umožní nejrychlejší pochopení pravidel hry. Poté je už možné přejít k (pro žáky atraktivnější) formě duelu proti jinému soupeři. Můžete se spokojit se soupeřem, kterého vybere počítač (stiskem Play next available získáte soupeře, který je právě k dispozici), nebo, a to je asi nejzajímavější, si vyberete soupeře (spolužáka) v tabulce přihlášených.

Přestanou-li žáky bavit výše uvedené možnosti, lze hru na libovolné mapě ztížit zaškrtnutím "Scramble". Díky této funkci se v mapě neobjeví hned celý název města, ale bude nabíhat postupně po jednotlivých písmenkách a je jen na vás, kdy si troufnete název odhadnout a kliknout do mapy.

Nemáte-li hraní se zeměpisem a angličtinou stále dost, můžete si na přihlašovací stránce Geosense nahoře kliknout na "Geographic Games" a zahrát si nějakou jinou hru.

Kdo si hraje, nezlobí!

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Antonín Jalovec

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Článek pro obor:

Geografie