Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku

Ikona teoreticky

Zahrajte si Geosense!

Ikona odbornost
Autor: Antonín Jalovec
Anotace: Článek seznamuje čtenáře s možností učit se a procvičovat místopis formou zeměpisné hry Geosense, jež je volně přístupná na internetu. Prezentovaná metoda je časově velmi nenáročná. Vzhledem k nezbytné (byť elementární) znalosti angličtiny je vhodná především pro žáky středních škol.
Obor příspěvku:Geografie
Klíčová slova: místopis, geografická poloha, geosense, zeměpisná hra

Jistě jste se už někdy dostali do situace, kdy jako učitelé hledáte novou možnost zpestření výuky nebo chcete na samém konci školního roku udržet pozornost žáků myslících už na prázdniny. Jednou z možností jak toho dosáhnout je využít her se zeměpisnou tematikou, jež jsou k dispozici na internetu. Pokud jste už vyzkoušeli hry v češtině (Zeměpisný milionář apod.), můžete využít i znalostí angličtiny (k porozumění stačí i velmi nízká úroveň znalostí tohoto jazyka) a zahrát si Geosense na adrese www.geosense.net.

Tato hra slouží k procvičování místopisu. Bohužel je hra pouze na lokalizaci sídel. Je ale možno volit testování sídel z celého světa, Evropy či USA.

Z didaktického hlediska hru doporučuji především jako doplňkovou aktivitu. Osobně se mi osvědčily dvě možnosti. Jednak je možné zařadit hru jako zábavnou činnost na konci hodiny, jednak je zajímavé uspořádat celotřídní turnaj například na závěr školního roku. Není přitom nezbytné, aby měl počítač k dispozici každý z žáků, postačuje klasická počítačová učebna s 16 počítači, kde se žáci mohou u počítače střídat.

Po otevření stránky www.geosense.net je možno vstoupit do hry jako neregistrovaný účastník stiskem tlačítka "Visit", nebo (a to doporučuji) se po stisku tlačítka "Sign up" zaregistrovat a hrát jako registrovaný hráč pod přezdívkou. Tato možnost žákům nabízí i průběžné chatování na stránkách hry, kde si mohou procvičit angličtinu při komunikaci s hráči z jiných zemí. Poté už je možné vstoupit do samotné hry.

Principem hry je co nejrychlejší a nejpřesnější lokalizace sídel na mapě. Čím rychleji a přesněji kliknete na místo, kde se domníváte, že sídlo leží, tím více bodů obdržíte. Vlevo dole si můžete vybrat, zda chcete soutěžit na mapě světa (World Map), na mapě světa pro pokročilé (Advanced Map - tu nedoporučuji, je opravdu pekelně těžká!!!), na mapě Evropy (Europe Map) či USA (US Map).

Obrázek
1. Obrázek

K dispozici jsou různé mody hry. Nejdříve doporučuji, aby si každý ze žáků zahrál sám proti počítači, což umožní nejrychlejší pochopení pravidel hry. Poté je už možné přejít k (pro žáky atraktivnější) formě duelu proti jinému soupeři. Můžete se spokojit se soupeřem, kterého vybere počítač (stiskem Play next available získáte soupeře, který je právě k dispozici), nebo, a to je asi nejzajímavější, si vyberete soupeře (spolužáka) v tabulce přihlášených.

Přestanou-li žáky bavit výše uvedené možnosti, lze hru na libovolné mapě ztížit zaškrtnutím "Scramble". Díky této funkci se v mapě neobjeví hned celý název města, ale bude nabíhat postupně po jednotlivých písmenkách a je jen na vás, kdy si troufnete název odhadnout a kliknout do mapy.

Nemáte-li hraní se zeměpisem a angličtinou stále dost, můžete si na přihlašovací stránce Geosense nahoře kliknout na "Geographic Games" a zahrát si nějakou jinou hru.

Kdo si hraje, nezlobí!

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 20. 04. 2007
Zobrazeno: 7955krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
JALOVEC, . Zahrajte si Geosense!. Metodický portál: Články [online]. 20. 04. 2007, [cit. 2020-10-26]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/1291/ZAHRAJTE-SI-GEOSENSE.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.