Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > předškolní vzdělávání > Užitečný nástroj pro téma rovných přílež...

Ikona informativni

Užitečný nástroj pro téma rovných příležitostí

Autor: Kateřina Machovcová
Anotace: Pracovní listy – „Adame, dneska už neva, že letadlo řídí Eva" – jsou koncipované jako vystřihovánky a omalovánky. Chlapci a dívky si mohou vystřihnout, vybarvit a slepit 14 profesí, které podněcují k zamyšlení. Děti jsou totiž konfrontovány s poměrně netradičními profesemi pro muže a ženy.
Klíčová slova: rovné příležitosti dívek a chlapců

Na téma rovných příležitostí reaguje Evropská kontaktní skupina o. s. tvořivou metodikou, která pedagožkám a pedagogům v mateřských a základních školách usnadní jejich nelehký úkol nabídkou vhodných aktivit, které dětem mohou předložit.

Pracovní listy Adame, dneska už neva, že letadlo řídí Eva jsou koncipované jako vystřihovánky a omalovánky. Chlapci a dívky si mohou vystřihnout, vybarvit a slepit 14 profesí, které podněcují k zamyšlení. Děti jsou totiž konfrontovány s poměrně netradičními profesemi pro muže a ženy. Setkávají se se starostkou, potápěčkou, hasičem a hasičkou, zdravotním asistentem či kadeřníkem… Nabízejí se i tandemy, kde žena a muž spolupracují, například ve vědeckém výzkumu.

Cílem metodiky je především otevřít širší prostor pro diskusi nad výběrem povolání a ujasnit dětem fakt, že při výběru profese nejde o to, zda jsou dívkami či chlapci, ale o to, co je zajímá a co je bude bavit. Metodika obsahuje i návrhy na prožitkové hry a diskuse, které mohou pedagogové, pedagožky i rodiče dále rozvíjet podle vlastního uvážení.

Jedná se již o druhou publikaci, kterou EKS věnuje prosazování rovných příležitostí v nejmladší věkové skupině 5 – 8 let. Tou první byla omalovánka s názvem Táta, máma – máma, táta v kuchyni i u Fiata, která se věnovala rolím otce a matky při péči o děti a domácnost. Na osmi obrázcích se představila rodina, kde se máma s tátou střídají při odvážení dětí do školy, při návštěvě lékařky či při přípravě svačiny. Podílejí se tedy na běžném chodu domácnosti jako rovnocenní partneři, kteří umí spolupracovat. Po velkém ohlasu, kdy se do mateřských a základních škol distribuovalo 12 000 kusů omalovánek, nyní EKS přichází s další metodikou, tentokrát zaměřenou na diskusi o budoucím povolání.

Evropská kontaktní skupina je nezisková organizace, která od roku 2002 prosazuje rovné příležitosti, bojuje proti rasismu a diskriminaci cizinek a cizinců a mění zažité genderové stereotypy a předsudky v ČR i v Evropě. Vystřihovánka Adame, dneska už neva, že letadlo řídí Eva je distribuována za úhradu poštovného, praktickou část publikace lze libovolně kopírovat podle počtu dětí. Zájemci a zájemkyně si ji mohou objednat na adrese vystrihovanky@ecgnet.cz. Více informací o publikacích získáte na webové stránce http://www.ekscr.cz.

Obálka pracovních listů
1. Obálka pracovních listů
Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
Odstranitdoc139 kBPracovní listy
Anotované odkazy:
Evropská kontaktní skupinaEvropská kontaktní skupina je nezisková organizace, která prosazuje rovné příležitosti mezi muži a ženami, bojuje proti rasismu a diskriminaci cizinek a cizinců a snaží se měnit zažité genderové stereotypy a předsudky v ČR i v Evropě.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 02. 02. 2010
Zobrazeno: 4520krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 3
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
1 uživatel Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
MACHOVCOVÁ, Kateřina. Užitečný nástroj pro téma rovných příležitostí. Metodický portál: Články [online]. 02. 02. 2010, [cit. 2020-10-22]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/P/7829/UZITECNY-NASTROJ-PRO-TEMA-ROVNYCH-PRILEZITOSTI.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.