Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > základní vzdělávání > Je lepší učit se v tichu, nebo při poslechu...

Ikona informativni

Je lepší učit se v tichu, nebo při poslechu hudby?

Autor: Roman Anýž
Anotace: V evropském projektu SEEL (Sound in European E-learning – zvuk v evropském e-learningu) pracuje tým odborníků z pedagogického oddělení Fakulty ekonomiky a obchodu univerzity v německém Paderbornu pod vedením prof. Marca Beutnera, ve spolupráci s učiteli z Vyšší školy technické Ion I. C. Bratianu v rumunském Temešváru, a s učiteli ze základní školy Chrudim, Dr. Jana Malíka na zajímavém výzkumu.
Klíčová slova: SEEL, Erasmus
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

V evropském projektu SEEL (Sound in European E-learning – zvuk v evropském e-learningu) pracuje tým odborníků z pedagogického oddělení Fakulty ekonomiky a obchodu univerzity v německém Paderbornu pod vedením prof. Marca Beutnera, ve spolupráci s učiteli z Vyšší školy technické Ion I. C. Bratianu v rumunském Temešváru, a s učiteli ze základní školy Chrudim, Dr. Jana Malíka na zajímavém výzkumu.

Reprodukovaná hudba a zvuky nás obklopují v mnoha každodenních situacích.  Cinknutí výtahu, klapání semaforu, chybové hlášení našeho počítače a mnoho dalších zvuků nás upozorňuje a směruje naše jednání. Hudba v kavárně, v obchodě, na letišti, ale také ve filmu má svůj účel: uklidnit nás, motivovat, upozornit na důležitý moment (ve filmu) apod. Pracovníci projektu SEEL si kladou otázku, zda by širší a cílené využití zvuků a hudby ve školní výuce mohlo vést k jejímu zefektivnění.

V úvodní fázi projektu se německá, rumunská i česká strana pokusila zjistit, zda, případně jak se zvuk ve výuce používá v současnosti. Oslovili jsme desítky ředitelů a učitelů v každé zemi. Na základě tohoto výzkumu lze říci, že cíleně se zvukem a hudbou pracuje ve školách zřídka, výjimkou jsou snad specializované školy pro žáky s poruchami zraku.

Projektový tým nyní pracuje na modelových výukových situacích, které poté spolupracovníci z Temešváru a Chrudimi budou testovat. Otázka zní, zda žáci dosáhnou lepších výsledků, pokud bude modelová výuková situace doplněna cíleně navrženými zvuky a hudbou v pozadí, či nikoli.

Zároveň se členové projektového týmu snaží promýšlet a formulovat zásady, podmínky a okolnosti, za kterých může být použití zvuku ve výuce přínosem, vytvářet databázi volně využitelných zvuků a hudby apod.

Projekt byl zahájen v září roku 2015 a ukončen bude v srpnu 2016. Členové týmu jsou spolu v elektronickém kontaktu. Kromě toho proběhla tři setkání, jedno v každé ze zúčastněných zemí.

Více informací o projektu SEEL lze získat na webu: http://seel.eduproject.eu/

Projekt SEEL je spolufinancován programem Evropské komise ERASMUS+.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 21. 04. 2016
Zobrazeno: 2116krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
ANÝŽ, Roman. Je lepší učit se v tichu, nebo při poslechu hudby?. Metodický portál: Články [online]. 21. 04. 2016, [cit. 2020-07-08]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/20853/JE-LEPSI-UCIT-SE-V-TICHU-NEBO-PRI-POSLECHU-HUDBY.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.