Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > gymnaziální vzdělávání > Soutěž o nejlepšího učitele angličtiny

Ikona informativni

Soutěž o nejlepšího učitele angličtiny

Autor: Tereza Šmídová
Anotace: Nadační fond Prague Post již podruhé vyhlásil soutěž o nejlepšího učitele anglického jazyka. Příspěvek informuje o průběhu soutěže a o vzdělávacích programech pro učitele základních a středních škol v ČR. Výstupy vzdělávacích programů ve formě tištěných materiálů i v elektronické podobě jsou zasílány zdarma do vybraných škol.
Klíčová slova: ocenění, soutěž, nominace, nejlepší učitel, vzdělávací programy

Nadační fond Prague Post (Prague Post Endowment Fund) letos otevírá 2. ročník soutěže „Best Teacher of English Award“, aby ocenil učitele angličtiny ze základních a středních škol, kteří pracují nadstandardně, používají zajímavé přístupy a učební strategie, reflektují učební styly svých žáků a používají inovativní výukové metody a multimédia ve své výuce. Velkou šanci na úspěch mají hlavně ti, jejichž žáci jsou zapojeni do mezinárodních projektů a výměn, udržují kontakty s partnerskými školami, účastní se různých olympiád a soutěží a hlavně jsou přirozenou autoritou, která dokáže motivovat. V prvním kole soutěže se sešlo 25 přihlášek, vybráno bylo 10 finalistů, na jejichž výukové hodiny se členové komise Prague Postu přijedou podívat. V březnu 2010 pak bude oceněno 6 nejlepších (tři angličtináři ze ZŠ a tři ze SŠ). Každý účastník soutěže obdrží věcný dárek ze sortimentu učebnic a vzdělávacích materiálů Oxford University Press. Výherci si dále odnesou cenu od společnosti Moser a finanční odměnu.

Nadační fond Prague Post je místní neziskovou organizací, která byla založena v roce 1992 jako samostatná, avšak příbuzná s organizací týdeníku The Prague Post. Snaží se propojit mezinárodní obchodní komunitu a místní neziskové organizace. Pro podporu vzdělávání v České republice organizuje různé vzdělávací programy, spolupracuje s učiteli ze středních a základních škol v ČR a poskytuje jim doplňkové učební materiály a semináře.

Nejstarším vzdělávacím programem nadace je bezesporu Newspapers in Education (viz přílohy č. 1 a 2), který vznikl v roce 1955 a od roku 1992 zasílá učební materiály v anglickém jazyce do téměř 60 středních škol v ČR. Zaměřuje se na výuku současných témat, obchodní angličiny, rozvoj samostatného myšlení, občanské zodpovědnosti, nových komunikačních a dalších technologií, které mají vztah k životu středoškoláka. Část materiálů zahrnuje otázky a aktivity, které napomáhají lepšímu porozumění vybraných článků z novin a podporují diskuzi.

Od ledna 2000 běží vzdělávací program Stone Circle (Kamenný kruh, příloha č. 3), který si klade za cíl zvýšení povědomí o otázkách životního prostředí. Snaží se iniciovat používání vědeckých pozorování a analýz při diskuzích nejen o globálním a lokálním životním prostředí. Tento měsíčník poskytuje nápady na konkrétní komunitní projekty. O čtyři roky později se rozšířil o multikulturní problematiku, témata z neziskové sféry a problematiku lidských práv. Nejmladší vzdělávací program nadačního fondu s názvem Down the rabbit-hole (Zaječím příbytkem, příloha č. 4) je určený pro žáky ZŠ ve věku 7 až 11 let. Autoři s pedagogickým vzděláním připravují doplňkový materiál, který doplňuje rámec běžné učebnice cizích jazyků s cílem zábavnou formou procvičit a rozšířit znalosti angličtiny. Žákům 3. – 5. třídy jsou nabídnuty říkanky, pohádky, hádanky, doplňovačky, kvízy, křížovky, hry, humor, obrazové přílohy a autorské ilustrace Michala Neradila (v příloze č. 4 je ukázka z čísla 1/2010). Lekce jsou zasazeny do dobrodružného příběhu, ve kterém hrají hlavní roli žáci, kteří v rámci děje plní jednotlivé úkoly. Na konci každého příběhu žáky čeká symbolická odměna. Všechny vzdělávací programy závisejí na podpoře sponzorů a dárců, díky nimž se tyto materiály mohou volně rozesílat do škol. Bližší informace najdete na této adrese: education@praguepost.com, www.ppef.cz.

Newspapers in Education – je mezinárodní program, který využívá noviny při výuce angličtiny, vznikl v USA v roce 1955, Nadační Fond ho však začal rozesílat až v roce 1992, kdy byl zaregistrován a kdy jsme využili podobné myšlenky, propojit výuku anglického jazyka s aktuálními tématy, o kterých se píše v tisku.

Down the Rabbit-Hole – Nadační fond opustil ideu formy dobrodružného příběhu, ve kterém děti hrají hlavní roli a plní jednotlivé úkoly. Tak tomu bylo v roce 2007/2008. Teď je tematika víceméně na autorovi a kreslíři Michalovi Neradilovi (je to absolvent pedagogické fakulty a bývalý učitel na ZŠ).

Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
Odstranitpdf301 kBPříloha 1
Odstranitpdf742 kBPříloha 2
Odstranitpdf262 kBPříloha 3
Odstranitpdf875 kBPříloha 4
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 12. 02. 2010
Zobrazeno: 3922krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 3
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
1 uživatel Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
ŠMÍDOVÁ, Tereza. Soutěž o nejlepšího učitele angličtiny. Metodický portál: Články [online]. 12. 02. 2010, [cit. 2020-10-30]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/7907/SOUTEZ-O-NEJLEPSIHO-UCITELE-ANGLICTINY.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.