Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > gymnaziální vzdělávání > Soutěž o nejlepšího učitele angličtiny

Ikona informativni

Soutěž o nejlepšího učitele angličtiny

Autor: Tereza Šmídová
Anotace: Nadační fond Prague Post již podruhé vyhlásil soutěž o nejlepšího učitele anglického jazyka. Příspěvek informuje o průběhu soutěže a o vzdělávacích programech pro učitele základních a středních škol v ČR. Výstupy vzdělávacích programů ve formě tištěných materiálů i v elektronické podobě jsou zasílány zdarma do vybraných škol.
Klíčová slova: ocenění, soutěž, nominace, nejlepší učitel, vzdělávací programy
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

Nadační fond Prague Post (Prague Post Endowment Fund) letos otevírá 2. ročník soutěže „Best Teacher of English Award“, aby ocenil učitele angličtiny ze základních a středních škol, kteří pracují nadstandardně, používají zajímavé přístupy a učební strategie, reflektují učební styly svých žáků a používají inovativní výukové metody a multimédia ve své výuce. Velkou šanci na úspěch mají hlavně ti, jejichž žáci jsou zapojeni do mezinárodních projektů a výměn, udržují kontakty s partnerskými školami, účastní se různých olympiád a soutěží a hlavně jsou přirozenou autoritou, která dokáže motivovat. V prvním kole soutěže se sešlo 25 přihlášek, vybráno bylo 10 finalistů, na jejichž výukové hodiny se členové komise Prague Postu přijedou podívat. V březnu 2010 pak bude oceněno 6 nejlepších (tři angličtináři ze ZŠ a tři ze SŠ). Každý účastník soutěže obdrží věcný dárek ze sortimentu učebnic a vzdělávacích materiálů Oxford University Press. Výherci si dále odnesou cenu od společnosti Moser a finanční odměnu.

Nadační fond Prague Post je místní neziskovou organizací, která byla založena v roce 1992 jako samostatná, avšak příbuzná s organizací týdeníku The Prague Post. Snaží se propojit mezinárodní obchodní komunitu a místní neziskové organizace. Pro podporu vzdělávání v České republice organizuje různé vzdělávací programy, spolupracuje s učiteli ze středních a základních škol v ČR a poskytuje jim doplňkové učební materiály a semináře.

Nejstarším vzdělávacím programem nadace je bezesporu Newspapers in Education (viz přílohy č. 1 a 2), který vznikl v roce 1955 a od roku 1992 zasílá učební materiály v anglickém jazyce do téměř 60 středních škol v ČR. Zaměřuje se na výuku současných témat, obchodní angličiny, rozvoj samostatného myšlení, občanské zodpovědnosti, nových komunikačních a dalších technologií, které mají vztah k životu středoškoláka. Část materiálů zahrnuje otázky a aktivity, které napomáhají lepšímu porozumění vybraných článků z novin a podporují diskuzi.

Od ledna 2000 běží vzdělávací program Stone Circle (Kamenný kruh, příloha č. 3), který si klade za cíl zvýšení povědomí o otázkách životního prostředí. Snaží se iniciovat používání vědeckých pozorování a analýz při diskuzích nejen o globálním a lokálním životním prostředí. Tento měsíčník poskytuje nápady na konkrétní komunitní projekty. O čtyři roky později se rozšířil o multikulturní problematiku, témata z neziskové sféry a problematiku lidských práv. Nejmladší vzdělávací program nadačního fondu s názvem Down the rabbit-hole (Zaječím příbytkem, příloha č. 4) je určený pro žáky ZŠ ve věku 7 až 11 let. Autoři s pedagogickým vzděláním připravují doplňkový materiál, který doplňuje rámec běžné učebnice cizích jazyků s cílem zábavnou formou procvičit a rozšířit znalosti angličtiny. Žákům 3. – 5. třídy jsou nabídnuty říkanky, pohádky, hádanky, doplňovačky, kvízy, křížovky, hry, humor, obrazové přílohy a autorské ilustrace Michala Neradila (v příloze č. 4 je ukázka z čísla 1/2010). Lekce jsou zasazeny do dobrodružného příběhu, ve kterém hrají hlavní roli žáci, kteří v rámci děje plní jednotlivé úkoly. Na konci každého příběhu žáky čeká symbolická odměna. Všechny vzdělávací programy závisejí na podpoře sponzorů a dárců, díky nimž se tyto materiály mohou volně rozesílat do škol. Bližší informace najdete na této adrese: education@praguepost.com, www.ppef.cz.

Newspapers in Education – je mezinárodní program, který využívá noviny při výuce angličtiny, vznikl v USA v roce 1955, Nadační Fond ho však začal rozesílat až v roce 1992, kdy byl zaregistrován a kdy jsme využili podobné myšlenky, propojit výuku anglického jazyka s aktuálními tématy, o kterých se píše v tisku.

Down the Rabbit-Hole – Nadační fond opustil ideu formy dobrodružného příběhu, ve kterém děti hrají hlavní roli a plní jednotlivé úkoly. Tak tomu bylo v roce 2007/2008. Teď je tematika víceméně na autorovi a kreslíři Michalovi Neradilovi (je to absolvent pedagogické fakulty a bývalý učitel na ZŠ).

Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
Odstranitpdf301 kBPříloha 1
Odstranitpdf742 kBPříloha 2
Odstranitpdf262 kBPříloha 3
Odstranitpdf875 kBPříloha 4
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 12. 02. 2010
Zobrazeno: 3867krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 3
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
1 uživatel Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
ŠMÍDOVÁ, Tereza. Soutěž o nejlepšího učitele angličtiny. Metodický portál: Články [online]. 12. 02. 2010, [cit. 2020-08-09]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/7907/SOUTEZ-O-NEJLEPSIHO-UCITELE-ANGLICTINY.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.