Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > > Má vlast v srdci Evropy již popáté

Ikona informativni

Má vlast v srdci Evropy již popáté

Autor: Svatava Šimková

Ve střešním altánu Arcibiskupského paláce v Praze se 21. června 2012 konalo slavnostní vyhlášení 5. ročníku soutěže Má vlast v srdci Evropy – poznej ji a chraň. Tuto nesmírně zajímavou, ale zároveň poměrně náročnou soutěž vyhlašuje a pořádá Památková komora ve spolupráci s Českou radou dětí a mládeže, Asociací NNO v České republice a Národním institutem dětí a mládeže, pod patronátem Národního památkového ústavu. Záštitu nad soutěží převzal v tomto roce kardinál Dominik Duka, který vyhlášení zahájil krátkým proslovem. Soutěž významně podpořily společnost Era a Purkyňova nadace, mediálními partnery byl Český rozhlas, Katolický týdeník a www.adam.cz.

Tentokrát byly vyhlášeny výsledky ve čtyřech kategoriích: Převzetí patronátu – konkrétní péče o památku, Obnova a udržování historických tradic, Zpracování vlastivědné studie a Navázání zahraničního partnerství. Do soutěže se zapojily jak kolektivy, tak jednotlivci, příležitost dostaly děti do 15 let, mladí lidé do 18 let i dospělí. Ceny vítězům předávali Karel Liška (Památková komora), Václav Liška (památková komora a Asociace NNO ČR), Aleš Sedláček (ČRDM) a Ivana Kovářová (Era).

Organizátory letošního ročníku obzvláště potěšil výrazný nástup dětí a mládeže, kterým je ostatně tato soutěž určena v první řadě. Na druhé příčce v kategorii Obnova a udržování historických tradic se umístily děti z folklórního souboru Škubánek, první místo v téže kategorii obsadily zpěvačka lidových písní Kamila Šošovičková a dětský folklorní soubor Jizerka. Kamila při přebírání ceny mimo jiné řekla, že zásadní roli pro její směřování hráli rodiče, u kterých našla vždy podporu i v situaci, kdy se jí její vrstevníci pro její zálibu v lidovém zpěvu a folkloru spíše posmívali. I přes časté nepochopení spolužáků se chce tato talentovaná dívka zpěvu věnovat i nadále, neboť právě v něm nachází to, co do jejího života vnáší krásu, radost a smysl.

Z úspěchu v kategorii Navázání zahraničního partnerství se mohou oprávněně radovat všichni Tomíci. Ti se umístili na 1. místě za rekonstrukci Opárenského mlýna v rámci česko-saské spolupráce a cenu za ně převzal předseda Asociace turistických oddílů mládeže Tomáš Novotný. Kromě pěkných cen si účastníci odnesli další zážitky: setkání s kardinálem Dominikem Dukou, vzájemnou výměnu zkušeností při skvělém pohoštění a také nezapomenutelný výhled ze střechy Arcibiskupského paláce na historickou Prahu.

Soutěž Má vlast v srdci Evropy bude pokračovat i v dalším ročníku a je velkou příležitostí pro řadu dětských a mládežnických oddílů. Zvláště v kategoriích dětí a mládeže nejde v prvé řadě o velké projekty, ale především o projevení zájmu o své okolí a jeho historický a kulturní význam. To se může projevit například péčí o drobné památky v krajině - křížky, kapličky, boží muka, pomníčky – a zjišťování informací o nich.

Taková veřejně prospěšná činnost je zároveň vhodnou příležitostí i pro ty kolektivy, které nechtějí čekat do příštího roku na vyhlášení výsledků dalšíhoročníku soutěže Má vlast v srdci Evropy. Mají totiž šanci přihlásit se s těmito aktivitami také do soutěže Brána k druhým, vyhlášené Národním institutem dětí a mládeže. Její uzávěrka je do konce srpna, takže neváhejte – čas běží!

Svatava Šimková, NIDM

Foto: Svatava Šimková a archív A-TOM

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
 
INFO
Publikován: 04. 07. 2012
Zobrazeno: 3507krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
ŠIMKOVÁ, Svatava. Má vlast v srdci Evropy již popáté. Metodický portál: Články [online]. 04. 07. 2012, [cit. 2019-09-19]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/N/16263/MA-VLAST-V-SRDCI-EVROPY-JIZ-POPATE.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.