Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > > Publikace ISM

Ikona informativni

Publikace ISM

Autor: Svatava Šimková

Informační centra pro mládež v ČR

V březnu 2010 vyšla publikace zabývající se Informačním systémem pro mládež v České republice. Naleznete v ní informace nejen o Informačních centrech pro mládež (ICM) v ČR, které již fungují, ale také například co to vlastně je Informační centrum mládeže. Seznámíte se s historií ICM v Evropské unii od roku 1964, kdy v Belgii vzniklo první specializované informační centrum pro mládež, v příručce nechybí Evropská charty informací pro mládež, která tvoří podklad pro minimální standardy a měřítka kvality, ježjsou určeny pro všechny formy práce s informacemi pro mládež. Zajímavá je historie ICM v ČR od roku 1991 i Koncepce rozvoje Informačního systému pro mládež MŠMT z července 2008 a problematika standardizace ICM. Samostatnou kapitolu si zaslouží také Národní informační centrum pro mládež s jeho filozofii v oblasti informovanosti mladých lidí, jejíž hlavní myšlenkou je „být majákem v moři informací a pomáhat mládeži hledat a především najít její cestu“.  Publikaci doplňuje Adresář ICM v ČR a publikace poradí i v případě, kdy se rozhodnete sami Informační centrum mládeže založit.

Publikace je volně ke stažení zde.

Informační centra pro mládež v EU

V listopadu 2010 vyšla publikace zabývající se Informačním a poradenským systémem pro mládež v Evropě. Myšlenka všeobecných informačních a poradenských služeb pro mládež není v Evropě a ve světě žádnou novinkou. Tato publikace, se snaží zmapovat situaci v evropském prostředí. Klade si za cíl nejen Vás seznámit s historií a současným stavem informačních a poradenských služeb pro mládež, ale chce Vám přiblížit i legislativní pozadí této specifické oblasti práce s mládeží. Publikace Vám nabídne nejen všeobecný úvod, seznámí Vás se zásadními dokumenty, ale představí Vám zároveň jednotlivé členské (přidružené a partnerské) národní organizace dvou největších střešních evropských organizací ERYICA (European Youth Information and Counselling Agency) a Eurodesk (evropská informační síť pro mládež).
Aby byl text pro Vás zajímavější a inspirativnější, je doplněn příklady
zajímavých projektů a aktivit, které probíhají v některých organizacích, ze kterých si můžete vzít inspiraci.

Publikace je volně ke stažení zde.
 

Publikace Tisková žurnalistika v kostce - Pavel Dvořák

V rámci školení pro regionální koordinátory vznikla publikace: Tisková žurnalistika v kostce. V tomto učebním textu určeném těm, kdož chtějí či potřebují zveřejňovat výsledky nejrůznějších projektů a aktivit v médiích, a to od obecních zpravodajů přes regionální tisk až třeba po weby z celostátní působností, se můžete dozvědět o tom, co si musí novinář uvědomit na začátek, než se do "vod žurnalistiky" vůbec pustí. Seznámíte se s úlohou internetu z pohledu žurnalistiky, zda a jak internetová média vytlačují tisk, zjistíte, jaké jsou požadavky na moderního novináře. Pozornostz je věnována jednotlivým zpravodajským a publicistickým žánrům (zpráva a článek , reportáž, rozhovor – interwiev, komentář, glosa, poznámka , recenze , fejeton, portrét a medailon , téma , sloupek, úvodník – editorial). Kapitoly z jazykové oblasti  (jazyk textu , zpravodajský jazyk , jazyk periodik zaměřených na čtenáře a další jazyková témata) a z oblasti fotografování a fotografie (základy reportážní fotografie - fotografování a kompozice snímku, držení fotoaparátu, kompozice, fotografování různých objektů) doplňují také  kapitoly týkající se právních aspektů žurnalistické práce a základů novinářské etiky  (novinářská etika, Etický kodexSyndikátu novinářů ČR a další).

Publikace je ke stažení zde.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
 
INFO
Publikován: 01. 02. 2012
Zobrazeno: 3290krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
ŠIMKOVÁ, Svatava. Publikace ISM. Metodický portál: Články [online]. 01. 02. 2012, [cit. 2019-09-15]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/N/15021/PUBLIKACE-ISM.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.