Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > > > > >

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > > Praktické inspirace v průběžném vzdělává...

Praktické inspirace v průběžném vzdělávání

Informativní příspěvek
Autor Jiří Zajíc
Spoluautor: Jana Šimůnková , Dana Eschnerová , Vladimíra Šlosarová , Jiří Machart

Následující článek nabízí seznámení se čtyřmi konkrétními kurzy pořádanými v rámci průběžného vzdělávání projektu Klíče pro život. Jejich společným jmenovatelem je možnost inspirace pro bezprostřední práci s dětmi a dospívajícími.

Orlík pod dohledem táborových zdravotníků

     Sedmnáct pedagogů volného času z celé republiky trávilo prvních pět dubnových dnů na Orlíku nedaleko Písku. Jejich společný pobyt měl jediný cíl - stát se zdravotníkem zotavovacích akcí.
     Akreditovaný kurz pro ně připravil Národní institut dětí a mládeže v Hořovicích v rámci národního projektu Klíče pro život. Konal se již tradičně v Park Hotelu Orlík, jenž skýtá potřebné zázemí a skvělý personál. Zážitková forma kurzu nabídla frekventantům řadu modelových situací, při nichž si procvičili nejen první pomoc zraněným a ošetření nemocných, ale také zvládnutí projevů psychických poruch, otrav či pacientů s drogovou závislostí. Samozřejmostí byly informace o povinnostech zdravotníků a spolupráci se zdravotnickým zařízením. Nechyběly tedy pokoje plné sténajících zraněných a volání o pomoc se ozývalo i z lesů. Pochopitelně se jednalo o modelové situace, jejichž vrcholem byla fingovaná dopravní nehoda s věrohodně namaskovanými figuranty.

     Organizaci kurzu měla ve své režii Dana Eschnerová z hořovického pracoviště NIDM, do role lektorů se rádi vžili Bohumil Taraba a Marcela Kohoutová. Všichni účastníci kurzu byli úspěšní a získali oprávnění pracovat jako zdravotníci zotavovacích akcí. Nic však není zadarmo - své znalosti museli dokázat v závěrečném testu a praktických zkouškách.

Dana Eschnerová
organizátor NIDM 

Jak dělat divadlo s dětmi

     Divadlo – loutkové divadlo – dramatická výchova – dramaturgie…, že nám to nic neříká? Jaké to asi bude? Přinese nám seminář konaný v rámci národního projektu Klíče pro život alespoň něco? Nebo to bude ztráta času?

     To vše se honilo hlavou účastníkům kurzu, který se konal 7.- 9. dubna 2011 v Lomnici nad Popelkou v krásném zámeckém sklepení. Připravila jej krajská koordinátorka Libereckého kraje Mgr. Jana Šimůnková z DDM „Sluníčko“ a skvělá lektorka Jiřina Polanská. Na kurz přijeli také loutkoherci z Liberce a lektorka LS z Čmukařů. A jak to dopadlo? Pohádkově! Účastníci byli úžasně kreativní. Vyráběli loutky, vyzkoušeli si jevištní mluvu i základy dramaturgie a stavbu představení. Naučili se, jak při divadelní práci vést děti … no prostě super!
     Všichni odjížděli s přáním, aby kurz měl pokračování na podzim. Za pořadatele, lektory i účastníky již nyní víme, že tento kurz, který byl realizován v rámci národního projektu Klíče pro život - Rozvoj klíčových kompetencí v zájmovém a neformálním vzdělávání, byl pro účastníky velmi přínosný a budeme se snažit jej pro začínající divadelníky pořádat každý rok.

Mgr. Jana Šimůnková
krajská koordinátorka Průběžného vzdělávání
Liberecký kraj


Hra na kytaru v SVČ

     V pátek 1. dubna 2011 se do Park Hotelu Orlík sjeli účastníci kurzu Hra na kytaru v SVČ. Byli jsme rádi, že aprílové datum nikdo nepovažoval za vtip a hudebně zaměřený kurz, jehož hlavními lektory byli pracovníci NIDM Pavel Šlosar a Petr Spurný, mohl bez potíží začít. Jak se ukázalo, všichni účastníci byli muzikální, a tak kurz běžel od začátku v uvolněné hravé náladě.
     Zábavnou formou jsme se poučili o hudební teorii, zazpívali si spoustu písniček, vyzkoušeli si aranžování skladeb pro sbory nebo hudební skupiny. Jako bonus jsme si zahráli na novinku – ozvučné roury, které jdou bezvadně využít při práci s dětmi. Pro některé účastníky byla novým zážitkem i možnost zazpívat si na zvukovou aparaturu. O tom, že se kurz povedl, svědčí nejen nahrané hudební výstupy, ale také to, že se všichni domů rozjížděli s úsměvem na tváři. A mnohým z nás zní v hlavě Orlice Zuzany Navarové dodnes …

Vladimíra Šlosarová
krajská koordinátorka Průběžného vzdělávání
Středočeský kraj


Kurz Základy lezení

     Ve dnech 12.-13. května 2011 se na táborové základně DDM Tábor konal kurz Základy lezení. Dvacet zájemců z řad pedagogů volného času DDM a dobrovolníků z NNO se pod odborným vedením lektorů Milana Melmera a Petra Jílka učilo základům lezení na umělé stěně, technikám lezení, uzlování a bezpečnosti práce s dětmi na umělých lezeckých stěnách. Účastníci projevili zájem o pokračování uvedeného semináře s doplněním lezení na skále.

     Vzdělávací akci organizoval DDM Prachatice, krajský koordinátor dalšího vzdělávání pracovníků s dětmi a mládeží, ve spolupráci s DDM Tábor. Celá akce byla finančně podpořena z národního projektu "Klíče pro život" zajišťovaného Národním institutem dětí a mládeže MŠMT Praha.

     Projekt "Klíče pro život" je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Další informace můžete najít zde.

Bc. Jiří Machart
krajský koordinátor Průběžného vzdělávání
Jihočeský kraj

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek