Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > 12 sociálních sítí, na kterých dnes najdeme generaci Z
Odborný článek

12 sociálních sítí, na kterých dnes najdeme generaci Z

21. 9. 2022 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Jaroslav Mašek

Anotace

Na jakých sociálních sítích dnes převážně najdeme generaci Z? A budeme jako učitelé mít chuť a čas tyto sociální sítě na vlastní kůži poznat? A co nám to může přinést?
 

Zatímco generace X a Y stále setrvávají na Facebooku, generace Z už dávno Facebook opustila, pokud tam vůbec někdy byla, a raději rovnou začala žít na jiných sítích. Všechny tyto sítě přitom mají společné jedno – a tím jsou multimédia. Sdílení videí a fotografií na nich dominuje, i když v každé trochu jiným způsobem, což také nahrává tomu nepoužívat jen jednu z těchto platforem, ale hned několik. A pro zástupce této generace to neznamená dvě nebo tři, ale klidně 10 a víc.

Pojďme se podívat na ty, které u nich v roce 2022 převládají. Tento výčet není zdaleka konečný a za rok může a zcela jistě bude vypadat jinak.

Sociální sítě generace Z v roce 2022

 1. TikTok
 2. Instagram
 3. BeReal
 4. Snapchat
 5. YouTube
 6. Twitter
 7. Reddit
 8. 4chan
 9. Twitch
 10. Trovo
 11. Discord
 12. OnlyFans

V některých z těchto sítí (Twitter, YouTube, Instagram) spatřuje generace X a Y smysl, a hojně je proto také používá. V jiných (TikTok, BeReal, Snapchat) již smysl vidí méně, nebo nevidí žádný. A řada z nich jim může být příliš vzdálena například kvůli větší provázanosti s herním světem (Twitch, Trovo, Discord) nebo nezájmem o konkrétní formy sdílení (Reddit) či specifická témata jako anime, manga, či internetové memy (4chan). A pak je tu samostatná kategorie – a tou je sociální síť OnlyFans. Ano, i na této síti generace Z je (nedělejme si iluze a netvařme se, že ne) – a to nejen pasivně, ale také aktivně. [1]

A co učitelé?

Neptám se, zda a jak jsou učitelé aktivní na OnlyFans. Zajímá mě, kdy konečně začnou používat Snapchat, BeReal nebo TikTok. Když ne rovnou se žáky, tak alespoň mezi sebou. Najdou učitelé čas a chuť tyto sítě vyzkoušet a na vlastní kůži zažít interakci, která v nich probíhá?

Bez osobní zkušenosti totiž stěží pochopí, proč v těchto sítích tráví žáci tolik času. A nikdy také nepřijdou na to, jaké úžasné věci zde mohou zažít. S ní mohou naopak lépe vnímat řadu úskalí těchto platforem a následně o nich se žáky diskutovat. Sdílení rozdílných zkušeností s používáním sociálních sítí napříč generacemi může být přínosem pro obě strany.

Používáním aplikací, jako je Snapchat nebo BeReal, navíc stoupnete v očích žáků, kteří vás začnou vnímat trochu jinak. A když se následně zeptají, zda si vás mohou přidat, bude to znamenat, že jste získali nejen jejich respekt, tak také důvěru, kterou pak nesmíte nikdy zklamat.

Literatura a použité zdroje

[1] – VAN BERGEM, Paulina. Gen Z on OnlyFans – The Good, The Bad and The Spicy. 2021. [cit. 2022-9-19]. Dostupný z WWW: [https://fyinews.jusnet.co.uk/2021/05/28/gen-z-on-onlyfans-the-good-the-bad-and-the-spicy/].

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Jaroslav Mašek

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.