Odborný článek

Umíme se dívat

28. 12. 2012 Neformální vzdělávání Spomocník
Autor
Svatava Šimková, Jiří Zajíc

Anotace

Tým NIDM ve složení Dáša Netolická, Svaťka Šimková, Amálka Nečasová, Jitka Rydvalová a Jiří Zajíc zorganizoval 2. ročník fotosoutěže Život kolem nás. A takto proběhlo slavnostní vyhlášení.

V úterý 4. prosince ožil Evropský dům v pražské Jungmannově ulici desítkami neobvyklých návštěvníků: konalo se tam totiž slavnostní vyhlášení výsledků 2. ročníku soutěže Svět kolem nás. Pro mladé fotografy ze středisek volného času, školních klubů a družin i nestátních neziskových organizací pracujících s dětmi a mládeží ji pořádal Národní institut dětí a mládeže – odborné pracoviště MŠMT pro mimoškolní výchovu. A díky zastoupení Evropské komise v ČR se ti nejlepší účastníci moli sejít právě v Evropském domě a vystavit tady své nejlepší fotografie.

Soutěž, jejímž smyslem je podpořit zájem dětí a mladých lidí o to, co se děje v jejich okolí, zvláště pak o jevy, které jsou buď zvlášť pěkné, nebo naopak ohrožující, nabídla tentokrát dvanáct zajímavých témat v tomto členění a s těmito výsledky:

Střediska volného času – došlo 99 prací k tématům
- Krása kolem nás
- Žijí vedle nás a s námi… (fotografie s příklady přátelství, pomoci handicapovaným dětem a mladým lidem s postižením, příklad dobrého pedagoga, vedoucího kroužku, který se handicapů nezalekne).
- Jsme nepoučitelní

Školní družiny (dětí 1. stupně ZŠ) – došlo 72 prací k tématům
- Život zvířat
- Pohádkový svět
- Umíme si pomáhat

Školní kluby (děti ze 2. stupně ZŠ) – došlo 49 prací k tématům
- Naši kamarádi s handicapem…. (fotografie s příklady přátelství, pomoci handicapovaným dětem a mládeži …)
- Veselá příroda
- Můj domov

NNO pracující s dětmi a mládeží – došlo 40 prací k tématům
- Neubližujeme, ale pomáháme … (fotografie s příklady přátelství, pomoci handicapovaným dětem a mládeži) ….
- Příroda zblízka
- Láska a přátelství

Z celkového počtu 262 účastníků soutěže jich bylo oceněno 22. Kdo to byl a s jakou prací, zjistíte zde, přehled vítězných prací je tady a kompletní údaje o soutěži jsou k dispozici tady.

Autorům nejúspěšnějších prací předávali ocenění a hodnotné ceny herec Jan Antonín Duchoslav, jeden z patronů soutěže, který v průběhu setkání zodpověděl také řadu dotazů (odpovědi budou uveřejněny v samostatném článku), exsenátor Karel Šebek, který rovněž přispěl k finanční podpoře cen, a „duše soutěže“ Danuše Netolická z NIDM.

Setkání svými vystoupeními obohatili herečka a zpěvačka Markéta Malinová a kytarista Petr Tichý, kteří svými rytmickými skladbami strhli nejen přítomné náctníky, ale i leckoho z dospělých „doprovodů“. Na začátku a na konci pak Natálka Hrychová přesvědčila přítomné, že několikaletá práce paní učitelky Jolany Konečné z DDM Jižní Město Praha, může i z osmileté dívenky učinit respekt budící zpěvačku.

Na podpoře soutěže se dále podíleli místopředseda vlády a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (věnoval pro ceny krásné knihy), Jan Vodička, který zprostředkoval zlevněný nákup her, a firma Software 602, díky níž si ti z prvních míst odnesli kvalitní sportovní vybavení.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Svatava Šimková, Jiří Zajíc

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.