Domů > Odborné články > Odborné vzdělávání > Přijímání žáků do oborů vzdělávání kategorie E
Odborný článek

Přijímání žáků do oborů vzdělávání kategorie E

Anotace

V roce 2011 došlo novelizací vyhlášky č. 73/2005 Sb., o vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí, žáků a studentů mimořádně nadaných k několika úpravám, které způsobily změny v přijímání žáků do oborů vzdělání kategorie E. Cílem nových legislativních opatření bylo zamezit vzdělávání žáků bez zdravotního postižení ve třídách zřízených pro žáky s takovým handicapem. Tyto úpravy se v případě oborů vzdělání kategorie E dotkly především skupiny žáků základních škol s velmi slabým prospěchem nebo žáků vycházejících z nižších ročníků ZŠ. Ti byli dříve přijímáni do tříd pro žáky se zdravotním postižením učebních oborů kategorie E s tím, že nároky těchto oborů odpovídaly jejich schopnostem a žáci vstupovali na trh práce s výučním listem. Před rokem 2011 se tito žáci ve společných třídách vzdělávali se žáky základních škol praktických, kteří do oborů E byli automaticky přijímáni.

Popisované legislativní změny mají dopad i na přijímání žáků základních škol praktických do oborů vzdělání kategorie E. Také u těchto žáků musí být zdravotní postižení doloženo vyjádřením školského poradenského zařízení a teprve poté mohou být zařazeni do třídy zřízené pro žáky se zdravotním postižením.

Žáci bez zdravotního postižení

Obory středního vzdělání kategorie E jsou v kapitole 1.2 rámcových vzdělávacích programů (RVP) nastaveny jako obory navazující na přílohu Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání, která upravuje vzdělávání žáků s lehkým mentálním postižením (RVP ZV – LMP). Přesto je možné do těchto oborů přijímat nejen žáky vzdělávané podle RVP ZV – LMP (což jsou převážně žáci základních škol praktických), ale i žáky vzdělávané podle RVP ZV (tj. převážně žáky běžných základních škol). 

Pokud jsou do oborů středního vzdělání kategorie E přijati žáci bez zdravotního postižení, jedná se potom o běžnou třídu střední školy. Tato třída musí mít nejméně 17 a nejvíce 30 žáků (§ 2 vyhlášky č. 13/2005 Sb., o středním vzdělávání a vzdělávání na konzervatoři). V takové běžné třídě lze jako v každé jiné třídě individuálně integrovat žáky se zdravotním postižením, a to do maximálního počtu pěti žáků (§ 10 vyhlášky č. 147/2011 Sb., o vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí, žáků a studentů mimořádně nadaných). Například pokud potřebuje ředitel školy vytvořit běžnou třídu s nejnižším počtem 17 žáků, může se zde spolu s 12 žáky bez zdravotního postižení vzdělávat 5 žáků s handicapem.

Žáci se zdravotním postižením

Pokud je do oboru středního vzdělání kategorie E přijato alespoň 6 žáků se zdravotním postižením, může  ředitel školy zřídit třídu pro žáky se zdravotním postižením. Tato třída musí mít nejméně 6 a nejvíce 14 žáků (§ 10 odst. 1 vyhlášky č. 147/2011 Sb.). Žáci s jiným typem zdravotního postižení nebo se zdravotním  znevýhodněním mohou být do této třídy zařazeni až do 25 % nejvyššího počtu žáků ve třídě (§ 10 odst. 4 vyhlášky 147/2011 Sb.). To znamená, že pokud bude ve třídě pro žáky s určitým typem zdravotního postižení (např. mentální) celkem 8 žáků, mohou být do této třídy zařazeni 2 žáci s jiným typem zdravotního postižení nebo se zdravotním znevýhodněním (např. epileptik nebo kardiak).

 

 

U žáků s handicapem vzdělávaných ve třídě zřízené pro žáky se zdravotním postižením však škola musí nejméně jedenkrát za školní rok posoudit, zda trvají důvody žákova zařazení do této třídy (§ 3 odst. 5 vyhlášky č. 147/2011 Sb). V případě každého žáka platí, že zdravotní postižení i zdravotní znevýhodnění žáka zjišťuje a potvrzuje školské poradenské zařízení ( § 16 odst. 5 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním a vyšším odborném vzdělávání).


Článek vyšel v časopise VZDĚLÁVÁNÍ, čtvrtletníku Národního ústavu pro vzdělávání, ročník 2, číslo 1/2013, ISSN 1805-3394. Ke stažení na http://nuv.cz/publikace-a-periodika/vzdelavani-1-2013.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Ing Renata Votavová

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.