Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Google digitalizuje staré filmy
Odborný článek

Google digitalizuje staré filmy

24. 4. 2006 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Alena Boušková

Anotace

Google se po dohodě s americkým Národním archivem rozhodl zveřejnit na svých stránkách existující videozáznamy významných historických událostí.

Google se po dohodě s americkým Národním archivem rozhodl zveřejnit na svých stránkách historické videozáznamy z událostí jako přistání Apolla na měsíci nebo kapitulace Japonska ve druhé světové válce. Studenti, učitelé, pracovníci výzkumu a další nyní mohou získat tyto videozáznamy zdarma, skrze Google Video search portal.

Od 27. února 2006 mají studenti a učitelé online přístup k více než stovce historických filmů. V archivu lze nalézt třeba filmové týdeníky z II. světové války nebo dokumentární filmy NASA. To vše díky dohodě mezi gigantickým internetovým prohlížečem Google a Národním archivem.

Na tomto pilotním projektu se podílí pracovník amerického Národního archivu Allen Weinstein a spoluzakladatel a technický prezident Google Sergey Brin. Jedná se o první podobnou dohodu, která umožní učencům, vědcům a široké veřejnosti přes Google Video nebo přes stránky Národního archivu přístup k rozmanité kolekci historických filmů a dokumentů.

„Toto je významný krok, který umožní vytvořit archiv bez zdí" řekl Weinstein. „Náš nový strategický plán zdůrazňuje význam přístupu veřejnosti do archivu kdykoli a odkudkoli. Poprvé se bude moci veřejnost prostřednictvím internetu podívat na kolekci vybraných vzácných a neobvyklých filmů".

Pilotní program zatím obsahuje 103 filmů z chráněné audiovizuální kolekce Archivu. K nejzajímavějším položkám patří:

  • nejstarší film Národního archivu - Carmencita: Španělský tanec (Spanish Dance) s Thomasem Armatem z roku 1894, hraje zde tento známý španělský cikánský tanečník
  • reprezentativní vzorek amerických týdeníků z let 1941-1945, dokumentující 2.sv.v.
  • výběr z dokumentů produkce NASA z historie vesmírných projektů
  • staré filmy z 30 let, dokumenty – např. uzákonění celostátního systému národních a státních parků, dokumenty o vodní a větrné erozi, dokument o pracovnících civilní ochrany přírody apod.

Google zkoumá další možnosti rozšíření projektu o více filmů a také připravuje doplnění obrazového materiálu o texty, které by obsahovaly stručný popis jednotlivých položek.

 

Odkazy:

 

zdroj: Feds want Google search records, eSchool News online, February 27, 2006

 

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Alena Boušková

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.