Domů > Odborné články > Gymnaziální vzdělávání > Google Earth - 3D rozhraní k planetě
Odborný článek

Google Earth - 3D rozhraní k planetě

11. 10. 2006 Gymnaziální vzdělávání
Autor
Lukáš Maixner

Anotace

Článek přibližuje počítačový grafický program umožňující zpestřit výuku Geografie na středních školách.

Google Earth je trojrozměrná grafická aplikace, umožňující prohlížení satelitních a leteckých snímků Země od velmi vzdáleného pohledu až po velký detail. Google v Google Earth spojil hlavní vlastnosti služby Google Maps s aplikací Keyhole, vyvíjenou firmou Keyhole Inc., kterou Google v roce 2004 koupil.

Google Earth nenabízí uživateli pouze náhledy zmíněných snímků, ale také náhledy skrze různé datové vrstvy, které mu poskytuje nejen samotný Google, ale i další poskytovatelé. Dají se tak najít lokace parků, řek, silnic, státních hranic, národních památek a tisíce dalších míst.

Další důležitou vlastností je ovládání aplikace. Vstupy může uživatel zadávat ve formátu adres, souřadnic nebo jednoduše brouzdat myší a najít konkrétní lokaci. Mnoho velkých měst (mimo jiné například včetně Prahy) je dostupných v tak velkém rozlišení, že je vidět jednotlivé budovy nebo dokonce i auta.

Grand kaňon v Google Earth, Arizona, USA
1. Grand kaňon v Google Earth, Arizona, USA

Google Earth má také k dispozici trojrozměrná data o terénu získaná a poskytovaná raketoplány NASA. Takto se může uživatel "proletět" Grand kaňonem nebo navštívit Mount Everest. Navíc je k dispozici vrstva, umožňující prohlížení 3D modelů 35 měst ve Spojených státech.

Systémové požadavky

V současné době není žádná z verzí programu Google Earth určena pro počítače Apple Macintosh. To je nepochybně handicap především pro americké uživatele, u nás vlastní Mac jen nepatrné procento uživatelů. Nicméně verze pro Mac OS již Google podle svých oficiálních stránek vyvíjí.

Další požadavky, které jsou na stránkách uvedeny, jsou poněkud nekonkrétní a jsou zřejmě určeny především pro méně technicky vzdělané uživatele. Google doslova uvádí, že aplikace nepoběží na desktopech (stolních počítačích) starších 4 let nebo noteboocích starších 2 let. V následujících řádcích je toto tvrzení blíže specifikováno klasicky ve dvou variantách minimální a doporučené konfigurace:

Minimální konfigurace Doporučená konfigurace
Operační systém Windows 2000 nebo XP Windows XP
Procesor Intel Pentium PIII 500 MHz Intel Pentium P4 2,4 GHz
Operační paměť 128 MB 512 MB
Pevný disk 200 MB 2 GB
Grafická karta 3D-capable, 16 MB 3D-capable, 32 MB
Rozlišení monitoru 1024×768, true color 1024×768, true color
Rychlost připojení 128 kbps 128 kbps

Google dále uvádí možné problémy s některými grafickými kartami, především firmy ATI. Aplikaci jsem testoval na konfiguraci zhruba odpovídající doporučené a mohu potvrdit, že běžel bez sebemenších problémů.

Různé verze

Google nabízí aplikaci v několika různých verzích. Základní verze nazvaná prostě Google Earth je k dispozici pro osobní a nekomerční využití zdarma. Je možné ji stáhnout, nainstalovat a bezplatně používat. Tuto verzi jsem používal při psaní seminární práce.

Další stupeň nese označení Google Earth Plus. Instaluje se tak, že si uživatel stáhne základní verzi, v nabídce programu zvolí "upgrade" a po zaplacení $ 20 získá přístup k rozšířeným funkcím. Google Earth Plus mu nabídne zejména: možnost importu dat z navigačních zařízení systému GPS, větší rozlišení obrázků při jejich tisku a lepší technickou podporu.

Poslední ze "sériově vyráběných" verzí se nazývá Google Earth Pro a je určena především pro profesionální komerční využití v realitních kancelářích, při projektování apod. Prodává se ve formě 1roční licence za cenu $ 400. Umožňuje v programu pracovat s vlastními daty a náčrty a vkládat vlastní poznámky i ve formě úseček a polygonů. Dále jsou k této verzi dostupné další moduly - například pro export videosekvencí ve formátu WMV nebo kvalitní tisk až do formátu A3.

Práce s programem

Instalační soubor je možné stáhnout z adresy earth.google.com/download-earth.html. Je velký cca. 11,2 MB a samotná instalace není nijak uživatelsky náročná. Po jejím úspěšném dokončení (při standardním nastavení) program zabírá necelých 22 MB. Všechna data si totiž program v okamžiku, kdy je potřebuje, "tahá" z internetu. To má samozřejmě několik výhod - jednak se na disk nemusí instalovat (a stahovat) obrovské datové soubory (průměrný disk v průměrném počítači by na takové množství stejně nestačil), jednak tak máte jistotu, že data jsou vždy aktuální. Nejstarší snímky na Google Earth jsou staré 3 roky a průběžně se zpřesňují a aktualizují. Uvedené požadavky na diskový prostor jsou pouze pro možnost ukládání již právě stažených a používaných dat (aby je program například nemusel načítat znovu, pokud si mapu přiblížíte a následně oddálíte).

Po stažení a instalaci již nic nebrání spuštění programu. Ten vždy startuje s celkovým pohledem na zeměkouli. Jeho ovládání je velice intuitivní a základní možnosti a postupy navigace jsem popsal již v úvodu. Za zmínku však stojí především možnosti zapínání různých datových vrstev - k dispozici jsou kromě těch předeslaných v úvodní části také třeba nákupní centra, kavárny, videopůjčovny, ale také kriminální statistiky nebo datová vrstva "komunity Keyhole", která umožňuje nadšencům přidávat do mapy vlastní body a komentovat je. Další vrstvy v Google Earth jsou například "National Geographic" (těch je hned několik) nebo webcams, kam může opět každý přidávat adresu webové kamery, jejíž obraz se pak promítá v okně, a tak se můžete podívat třeba na aktuální dopravní situaci.

Kavárny poblíž Bílého domu, Washington DC, USA
2. Kavárny poblíž Bílého domu, Washington DC, USA

bou ale přináší i nepříjemné důsledky, zejména bezpečnostní. Jako jedna z prvních si stěžovala vláda Spojených států, neboť pomocí programu bylo možné lokalizovat tajné základny v Iráku. Google stížnosti vyhověl tak, že některá místa byla rozostřena.

Následovala stížnost Austrálie, přesněji Australské agentury pro jadernou energii, která měla obavy ze zneužití snímků 70ha komplexu Lucas Heights, nacházejícího se poblíž Sydney. Google se hájí tím, že snímky jsou staré 6 - 18 měsíců a že stejnou informaci může získat každý, kdo se na místo vydá osobně. Podobné stížnosti podala i Jižní Korea a Indie.

Zcela jiný druh sporu se odvíjí na ose Tchaj-wan - Google - Čína. Tchaj-wan byl totiž nejprve uveden na mapě jako "provincie Čínské lidové republiky", což ostře kritizovalo hnutí Taiwan Solidarity Union. Na základě jejich výzvy na adresu Google dorazila vlna stížností a ten se rozhodl jejich požadavkům vyhovět. Nyní pro změnu znechucení a zklamání hlásí čínská administrativa i (jak jinak) čínský lid.

Závěr

V Google Earth a podobných systémech (obdobnou aplikaci mimo dalších vyvíjí pod názvem MSN Virtual Earth také Microsoft) se jistě nachází velký potenciál. Jedna z amerických realitních kanceláří si například nechala vytvořit vlastní vrstvu a nabízí svým klientům skrze Google Earth své služby. Masové rozšíření a všeobecné využívání této aplikace i za hranicemi Spojených států je jistě v dohlednu.

Literatura a použité zdroje

[1] – Google Earth. [cit. 2006-10-11]. Dostupný z WWW: [http://earth.google.com/].

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.