Domů > Odborné články > Gymnaziální vzdělávání > Osvěžení výuky angličtiny díky Erasmu Plus
Odborný článek

Osvěžení výuky angličtiny díky Erasmu Plus

12. 1. 2017 Gymnaziální vzdělávání
Autor
Mgr. Martina Salašová

Anotace

Jak osvěžit výuku angličtiny díky Erasmu Plus.

Gymnázium Broumov se v loňském roce zúčastnilo výběrového řízení projektových žádostí v rámci programu ERASMUS+, KA1, mobilita jednotlivců v oblasti vzdělávání. Z celkem 358 podaných žádostí z celé republiky bylo schváleno pouze 58 a naše škola byla zařazena mezi úspěšné žadatele o grant.

Na začátku letošního školního roku tak mohly vycestovat čtyři angličtinářky naší školy do Velké Británie na dvoutýdenní metodicko-jazykové kurzy, kde získaly přehled o nových metodách, výukových materiálech, osvěžily si anglický jazyk a navázaly nová přátelství. Zde jsou jejich dojmy.

Dvoutýdenní jazykový kurz v Bournemouth                        

Díky grantu Erasmus Plus (2015-1-CZ01-KA10-013097) jsem v polovině září 2016 vyrazila na kombinovaný jazykový kurz do Richmond Language College do krásného přímořského města Bourmenouth na jihu Anglie. Kurz probíhal od 12. do 23. září a měl celkem 45 hodin výuky. První den začal rozřazovacím testem, po kterém jsme byli podle výsledků rozděleni do několika skupin. Dopoledne byla výuka praktického jazyka a odpoledne metodika anglického jazyka. V dopolední i odpolední části jsme pracovali ve skupině pěti studentů z různých zemí (Česká republika, Polsko, Jižní Korea, Francie a Irán), což bylo ideální nejen k procvičení znalostí angličtiny a možnosti individuálního přístupu k nám studentům, ale také k neméně zajímavému poznání a porovnání kulturních, sociálních, historických a dalších aspektů té které země. 

Dopolední výuku praktického jazyka vedla skvělá lektorka Fadwa, která nás všechny od samého začátku nakazila svou energií a svým nadšením pro studium i výuku jazyka. Hodiny byly velice pestré, střídaly se různé aktivity, prošli jsme problematické oblasti gramatiky a slovní zásoby a zbylo dost prostoru pro naše individuální dotazy a požadavky, a také pro vyprávění a sdílení zážitků a zkušeností, což nás všechny rychle sblížilo. 

Odpolední hodiny metodiky vedli různí vyučující. Probrali jsme spoustu užitečných témat a dostali spoustu užitečných tipů. Vyzkoušeli jsme si různé metody výuky, zahráli si hry, vyměňovali si zkušenosti a vymýšleli nové metody a nápady. Výuka probíhala v celkově uvolněné a přátelské atmosféře, hodiny rychle utíkaly, užili jsme při nich i spoustu legrace a načerpali inspiraci do svých hodin.

Skvělé bylo i zázemí školy: školní bufet s možností lehkého občerstvení, teplých i studených nápojů a výběr z několika jídel na oběd, studovna vybavená počítači, školní dvůr s posezením venku a s místem na barbecue, společenská místnost s nástěnkou, na které nás každý den čekala zajímavá nabídka odpoledního a večerního programu. O nabídku volnočasových aktivit se staral asistent Stephan. Díky němu jsme měli výborné tipy kam vyrazit v okolí, které hospůdky a restaurace stojí za návštěvu, užili jsme si několik karaoke večerů a v oblíbené hospodě Richmond Arms jsme soutěžili v tradičních kvízech. Navštívili jsme přilehlé písčité pláže, krásné a rozlehlé parky, městečka Christchurch a Pool, oceanárium s mořskými živočichy a užili jsme si nezapomenutelný celodenní výlet na Jurassic Coast. Program byl opravdu bohatý, a tak jsme zdaleka nevyčerpali všechny možnosti, které se nám nabízely, a myslím, že nejen já jsem po dvou týdnech odjížděla s pocitem, že se tam musím určitě ještě někdy vrátit...

Ivana Hejtmánková, Gymnázium Broumov

 

Autor díla: Ivana Hejtmánková 

 

Studium v malebném městečku Sidmouth                    

Na konci srpna tohoto roku jsme se s kolegyní J. Smolíkovou díky projektu Erasmus+ (2015-1-CZ01-KA10-013097) zúčastnily jazykově-metodického kurzu na jihozápadě Anglie. Městečko Sidmouth, které pro nás bylo na 10 dní novým domovem, nebylo velké, ale o to víc malebné, a ihned jsme si ho zamilovaly. Nádherná scenérie vybízela k dlouhým procházkám po pobřeží a útesech, které nabízely překrásný pohled na celý Sidmouth a okolí. První den ráno jsme byly vřele přivítány ve škole, která nás taktéž příjemně překvapila, jelikož vypadala jako klasický anglický domek s doškovou střechou. Nejdříve nás pomocí testů a ústního pohovoru rozřadili do vhodných skupin. Naše skupina se skládala z pěti členů různých národností. Učily jsme se společně s německými, švýcarskými a španělskými kolegy. Ve škole byli pak studenti z celého světa – např. Itálie, Dánska, Brazílie a Japonska.

Každý všední den jsme měly 4 hodiny zaměřené na jazyk a další 4 hodiny metodiky učení. Naše hodiny vedli dva zkušení a naprosto profesionální lektoři, kteří se střídali. Témata pro dopolední všeobecný jazykový kurz často čerpali z BBC news, což bylo hodně odborné a specifické. Kurz také obsahoval informace o možnostech využití moderních technologií, praktických cvičení, aktivity na osvěžení jazykových znalostí včetně poslechů, čtení a diskuzí na různá témata. Při metodickém kurzu nám byly představeny různé metody učení, které můžeme aplikovat ve svých hodinách anglického jazyka.

Kurz byl jednoznačně přínosný, nejenom že jsme získaly spoustu materiálů, které využijeme ve svých hodinách, ale byla to i zábava. Lektoři byli na každou hodinu perfektně připraveni, vždy ochotni vše vysvětlit a poradit s čímkoliv. Škola organizovala spoustu aktivit po škole a o víkendu, jako např. výlet do Exeteru, barbecue na školním dvoře, clotted team tea, ochutnávku sýrů apod. Měli jsme možnost využít bezplatně bazén, tenisové kurty, pétanque. Všichni lektoři i pomocní asistenti byli vždy velice vstřícní a nápomocní.

Je vidět, že škola má mnohaletou praxi a zkušenost se studenty různých věkových kategorií. Spolu s malebným prostředím, velmi milými místními lidmi i turisty jsme tak měly jednoznačně pozitivní dojmy z celého pobytu a kurzu.

Alena Michálková, Gymnázium Broumov

Autor díla: Alena Michálková 

Studentská atmosféra starobylého Oxfordu                      

Na začátku září jsem díky grantu Erasmus Plus (2015-1-CZ01-KA10-013097) vyrazila na kombinovaný kurz Creative Teaching Secondary-Adult do Oxfordu. Lake School of English podle obrázků vypadala jako malá soukromá škola s ne více než třemi učebnami. Ve skutečnosti jsem byla překvapená, kolik místností (pravda, hodně malých) se může nacházet na jednom podlaží. A každá třída byla pojmenovaná a označená barvou, takže se nikdo nemohl ztratit, když hledal red, blue či jade room, chtěl si vypůjčit učebnice v materials′ room nebo si udělat čaj v kuchyňce.

Naši dvanáctičlennou skupinu z Polska, Turecka, Ruska, Itálie a České republiky učila skvělá zkušená lektorka Lucy Holmes, plná elánu, navíc se smyslem pro humor. A tak jsme si během dvoutýdenního pobytu oprášili svoji angličtinu, získali nové nápady a ještě jsme si užili plno legrace. Výuka byla velice pestrá, střídaly se nejrůznější metody – tradiční i nejnovější, práce ve skupinách, dvojicích, soutěžilo se. Lucy využívala digitální technologie, připravila si prezentace, seznámila nás s vhodnými webovými stránkami, IT nástroji, používali jsme výukové aplikace na svých mobilních telefonech. Každý den jsme si ze školy odnesli několik kopií, které můžeme využít se svými studenty. Jedno odpoledne jsme také měli možnost se podívat do nedaleké střední školy.

Večery a víkendy jsme většinou trávili také spolu. Prozkoumávali jsme oxfordské uličky, z kterých dýchala studentská atmosféra, zašli jsme do divadla, na koncerty do kolejních kaplí, do místních hospůdek, kde jsme zkusili tradiční kvíz. Bez puntingu a návštěv několika kolejí, včetně Christ Church College spjaté s Harry Potterem, by nebyl pobyt v malebném Oxfordu úplný. Měli jsme možnost podívat se do nedalekých míst, jako např. Shakespearova rodiště Stratford upon Avon, oblasti Cotswolds se svoji typickou architekturou, Bleinheim Palace, kde vyrůstal Sir Winston Churchill.

Dva týdny utekly jako voda, ale poznatky, zážitky a noví přátelé nám zůstanou.

                   Martina Salašová, Gymnázium Broumov

Autor díla: Martina Salašová
Autor díla: Martina Salašová
Autor díla: Martina Salašová

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Martina Salašová

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.