Domů > Odborné články > Gymnaziální vzdělávání > Důraz médií na vlastenectví při válečných konfliktech
Odborný článek

Důraz médií na vlastenectví při válečných konfliktech

14. 11. 2011 Gymnaziální vzdělávání
Autor
Lukáš Pfauser

Anotace

Článek rozebírá vlastenectví jako jeden ze zásadních aspektů, který charakterizuje vztah médií a politiky, a to jak během příprav na válku, tak v samotném jejím průběhu. Výsledky výzkumů mediálních obsahů, o které se badatelé v teoretickém poli opírají, jasně ukazují, že důraz na vlastenectví má v tomto ohledu význam i pro politickou kontrolu masových médií.

Článek nazvaný Důraz médií na vlastenectví při válečných konfliktech považuje vlastenectví za jeden ze zásadních aspektů, který charakterizuje vztah médií a politiky, a to jak během příprav na válku, tak v samotném jejím průběhu. Výsledky výzkumů mediálních obsahů, o které se badatelé v teoretickém poli opírají, jasně ukazují, že důraz na vlastenectví má v tomto ohledu význam i pro politickou kontrolu masových médií.

Podle mediálních teoretiků očekávají státy v době války často vysoký stupeň ochoty a poddajnosti ze strany vlastních médií. Tu obvykle vysvětlují válečnými bezpečnostními opatřeními a ochranou vojensky utajovaných informací, které válečné úsilí vyžaduje. Státy považují válečné cíle za neoddělitelné od národního zájmu, a proto využívají vlastenectví jako vhodný mechanismus pro „výchovu“ masových médií. Mediální kritika války (jejích cílů a prostředků) se tak stává zradou.

Pro stejné závěry mluví i výsledky výzkumů války o Falklandy mediálních odborníků z Glasgow, kteří tvrdí, že jejich analýza poskytuje důkaz, že svolná média častokrát sklouzla do vlastenectví a šovinismu. Jiná studie, která se týkala války v Perském zálivu, přišla se zjištěním, že se mediální pokrytí konfliktu soustředilo v drtivé míře na postup operací a na spekulace kolem výhod a nevýhod pozemní operace v porovnání s raketovým útokem spíše než na kritiku.

Dále lze konstatovat, že vlády, které se před válkou chovají stejně jako v jejím průběhu, často očekávají v obdobích napjaté situace slepou poddajnost od médií. Například britská vláda pod vedením Margaret Thatcherové během války o Falklandy nestrpěla od britských médií žádné otázky, které se týkaly vládní politiky.

Stanice BBC ještě před prvními výstřely zmíněného konfliktu zjistila, že musí tvrdě bojovat, aby mohla v diskusních pořadech vysílat kritická stanoviska. Konzervativní politici a většina lidí z Fleet Street (tradičního sídla britských novin) poté označili televizní program veřejnoprávní stanice za nevlastenecký. Vlastenectví (nebo kontrola toho, že někdo není dostatečně vlastenecký) se v tomto případě, podobně jako v mnoha jiných, stalo mocnou kázeňskou zbraní, kterou má vláda (a její mediální stoupenci) k dispozici.

Válka o Falklandy tak jasně ilustrovala, jakým příkořím novináři čelí, když se v začátcích vojenských operací dotazují na efektivitu či morálnost vojenských řešení diplomatických krizí.

Stejný jev bylo možno pozorovat také během operace Pouštní štít v roce 1990. Se skeptiky se paradoxně naložilo tak, jako kdyby samotné jejich pochybnosti o vojenských krocích ohrožovaly životy ozbrojených složek vlastní země, i když je jasné, že diplomatická řešení se primárně snaží předcházet právě ztrátám na životech.

Dalším aspektem vlastenectví (chápaném v těchto pojmech) je skutečnost, že novináři, kteří jsou vysláni, aby podávali zprávy o vzdálených krizích a válkách, nemají čas na vytváření emocionálních pout s lidmi, o nichž informují. Je proto otázkou, zda právě popsaná odtrženost nečiní reportování válek (které se týkají zemí, ze kterých novináři pocházejí) objektivnějším.

Literatura a použité zdroje

[1] – CARRUTHERS, S. The Media at War. London : Macmillan Press, 2000.
[2] – GODDARD, Peter; PIERS, Robinson; PARRY, Kate. War and Media, In: Media, Culture and Society. London : Sage, 2005.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od recenzenta

Tým RVP.CZ
14. 11. 2011
Příspěvek nabízí krátký vhled do problematiky mediálního zobrazování válečných konfliktů, v nichž existuje důvod předpokládat angažovanost médií. Klade proti sobě požadované vlastenectví a loajalitu médií k národnímu státu a požadavek tradičně definované objektivity zpravodajství.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Vazby na další články:

Navazuje na téma článku:

Téma článku:

Mediální výchova